Praha připomněla komunistickou diktaturu

Vydání: 2015/10 Za oběti střelby se modlí v Anglii, 3.3.2015, Autor: Jiří Prinz

Příloha: Diecézní zpravodajství 10

Mene tekel. Výstraha. Pod tímto označením probíhaly po celý minulý týden v naší metropoli akce, jejichž cílem bylo zejména mladým lidem připomenout zločiny komunistického režimu.
 
Výstava u Panny Marie Sněžné se setkala se zájmem veřejnosti. Snímek Aleš Masner
 
Chrám Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí byl vybrán za místo, kde byl letošní 9. ročník mezinárodního projektu proti totalitě Mene tekel zahájen. „Tento kostel moc dobře ví, co to znamená násilí. Pamatuje zavraždění františkánských mučedníků v 17. století i komunistický zásah v roce 1950. Nakonec je zasvěcen Panně Marii, a ta zase moc dobře ví, co to znamená držet v náručí mrtvého syna,“ pronesl k účastníkům farní vikář kostela Panny Marie Sněžné P. Eliáš Tomáš Paseka.
 
Do ambitu zdejšího chrámu byla situována i výstava nazvaná Rodina v době nesvobody. Právě motiv rodiny byl organizátory akce zvolen za hlavní téma letošního ročníku Mene tekel. Věnována mu byla jedna samostatná konference i pásmo vzpomínek nazvané Svědectví dcer politických vězňů. „Letošní téma festivalu Rodina v době nesvobody je příležitostí, jak splatit alespoň částečně dluh maminkám, tedy manželkám politických vězňů. I ony byly brutálně vyslýchány, vystavovány psychickému nátlaku, bylo jim vyhrožováno odebráním dětí, byly nuceny k rozvodu, ztrácely svou práci,“ uvedl k tomu duchovní otec projektu Mene tekel Jan Řeřicha.
 
Celou akci završila v neděli ve svatovítské katedrále ekumenická bohoslužba. Za oběti komunistické totality ji sloužil kardinál Dominik Duka.
 
V době čtyřicetileté vlády komunistické strany bylo v Československu popraveno z politických důvodů 248 osob, asi 8 000 osob zemřelo ve vězení a 450 při pokusu uprchnout přes železnou oponu. Do vězení bylo ze stejných důvodů odsouzeno přes 205 000 lidí, do táborů nucených prací bylo bez soudu posláno asi 20 000 lidí.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Diecéze

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay