Praha na Květnou neděli patřila Obamovům

Vydání: 2009/15 Velikonoce, 10.4.2009, Autor: Jiří Macháně

Ve chvíli, kdy pražský arcibiskup Miloslav Vlk předsedal slavení květnonedělní eucharistie v chrámu Matky Boží před Týnem v Praze na Starém Městě, rozhovořil se na Hradčanském náměstí prezident Spojených států Barrack Obama. Přednesl zde svůj projev při příležitosti návštěvy předsednické země EU.

Pontifikální bohoslužbu na Květnou neděli obvykle celebruje kardinál Vlk v katedrále. Letos ji přesunul na Staré Město. Nemohli by na ni totiž přijít věřící – kvůli návštěvě prezidenta USA byl celý areál Pražského hradu uzavřen. „Když Obama mluvil na Hradčanském náměstí, nikdo se nesměl dívat z oken. Na naší střeše se rozmístilo šest policejních ostřelovačů, které jsem tam zavedl už poránu,“ prozradil správce arcibiskupství Jiří Šafránek. uvítání podobné papežovu Mimořádnou poctou, jaké se v minulosti dostalo papeži Janu Pavlu II., bylo už samotné přivítání Barracka Obamy na letišti při příletu – vyrazili za ním jak prezident Václav Klaus, tak i premiér Mirek Topolánek. Státní návštěvy obvykle očekává prezident až na prvním nádvoří Pražského hradu.

DÍKY ZA SVOBODU

Barrack Obama ve svém projevu na Hradčanském náměstí vyzdvihl svobodu Česka a dějinné události, které k ní vedly. „Jsme zde díky Pražskému jaru, protože jednoduchý a principiální boj za svobodu a příležitost zostudil ty, kteří mohli jen silou tanků a zbraní potlačit vůli lidí,“ uvedl americký prezident a dodal: „Jsme zde proto, že před dvaceti lety vyšli lidé tohoto města do ulic, aby se domáhali příslibu nového dne a základních lidských práv, která jim byla příliš dlouho upírána. Sametová revoluce nás naučila mnoho věcí. Ukázala nám, že pokojný protest může otřást základem impéria a odhalit prázdnotu ideologie,“ zdůraznil Barrack Obama několikrát odměňovaný bouřlivým potleskem. Americký prezident se dotkl i témat týkajících se zodpovědnosti lidstva za stvoření, připomněl, že nastal čas, aby lidé „v zájmu ochrany naší planety změnili způsoby, jak používají energii“.

STOP JADERNÝM ZBRANÍM

 Barrack Obama vystoupil také s ambiciózním plánem světa bez jaderných zbraní. „Existence tisíců jaderných zbraní je nejnebezpečnějším dědictvím studené války. Mezi Spojenými státy a Sovětským svazem nebyla vedena žádná jaderná válka, avšak generace žily s vědomím, že jejich svět může být vygumován jediným zábleskem světla. Města, jako Praha, která existovala po staletí a zosobňovala krásu, talent a lidskost, by přestala existovat. Studená válka dnes zmizela, nikoli tisíce jaderných zbraní,“ připomněl Obama s tím, že vyzval státy, aby ukončily jaderné zkoušky, a přiblížil svůj plán dostat do čtyř let pod kontrolu černý trh s jaderným materiálem.

MICHELLE OBAMOVÁ VYRAZILA ZA DUCHOVNÍMI KOŘENY EVROPY

 Svatovítská katedrála se sice minulou neděli nestala dějištěm připomínky slavného Kristova vjezdu do Jeruzaléma, ale chrám si měla možnost prohlédnout Michelle Obamová v doprovodu Livie Klausové. První dáma Spojených států vstoupila i do nejvzácnějších prostor chrámu symbolizujících českou státnost – do Svatováclavské kaple. Vzápětí navštívila románský kostel sv. Jiří. Dalším místem spojeným s duchovními kořeny evropské civilizace, kam ten den první dáma USA zavítala, bylo někdejší pražské židovské město. Nejprve si prohlédla Pinkasovu synagogu, a tak uctila na 80 000 českých a moravských Židů, kteří se stali oběťmi nacistické perzekuce a jejichž jména jsou napsána na zdech synagogy. Odtud směřovaly kroky první dámy na Starý židovský hřbitov, kde se zastavila u náhrobků významných osobností pražských židovských dějin, zejména u tumby rabiho Löwa, od jehož smrti letos uplyne rovných 400 let. Ve Staronové synagoze pak Michelle Obamovou přivítali zástupci židovské obce v čele s vrchním zemským a pražským rabínem Efraimem Karolem Sidonem.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 30. června – 13. července 2020

Slovanským jazykem proti pohanským kultům

Jaký asi byl duchovní svět Moravanů v době, kdy na naše území připutovali soluňští věrozvěstové? Co prozrazují dobové prameny i nálezy z pohřebišť – přibližuje…

celý článek


Rybníkářství podle věrozvěstů i na Velehradě

Nové terénní úpravy v okolí Velehradu odpovídají moderním trendům v ekologii a hospodaření s vodou. Zároveň jsou ale v souladu s nejstaršími tradicemi. Dokládají to…

celý článek


Z poutníků se stali zedníci

Také díky pomoci dobrovolníků z naší vlasti se od ledna tohoto roku mohou sloužit bohoslužby v opraveném kostele sv. Hilaria nedaleko francouzského Avignonu, ve stavbě pocházející…

celý článek


Žiju příběh Mariánského sloupu

PETR VÁŇA – ten, který vytesal z kamenů nový Mariánský sloup. Zdaleka to však není jediné jeho dílo. Vypravili jsme se za ním do jeho ateliéru pod hradem Karlík u Berounky.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay