Práci mezi Romy bych neměnil
Vydání: 2019/12 Biskupové se modlili na poušti, 19.3.2019, Autor: Alena Scheinostová
Romské poutě nebo živelné modlitby chval – to si představíme, když se řekne „pastorace Romů“. Na východě Slovenska, kde Romové tvoří až polovinu obyvatelstva a kde řada z nich žije v sociálním vyloučení, našla církev způsob, jak jim přinášet evangelium dlouhodobě, systematicky a jak skrze Boží slovo měnit jejich životy k lepšímu. Práci Řeckokatolické romské misie (GRM) představuje její ředitel P. Martin Mekel.
Mám radost, že už tu lidi nemusím ve všem vodit za ručičku, říká P. Martin Mekel. Snímek autorka
Kdy jste se rozhodl pro službu Romům?
To volání se začalo ozývat ještě za studií bohosloví. Nejdřív šlo o soukromá setkávání, pak mě spolužák, který se znal se salesiány, přizval, abych s nimi po prázdninách docházel do osady v Jarovnicích. V mé první i druhé farnosti pak bylo více Romů než Slováků. Kvůli mému působení vznikalo hlavně na straně Slováků mnoho napětí vůči mně a spousta zbytečných problémů – a já jsem zase stále silněji cítil, že by byla potřeba i nějaká práce s Romy mimo farnost. Nakonec mě biskup uvolnil čistě pro službu v romské misii.
Tady v Čičavě, kde má romská misie ústředí, je tedy i slovenská farnost?
Ano, i s vlastním farářem a chodí tam také místní Romové, když si přejí pokřtít děti a podobně. GRM nemá farnost nahrazovat. Naším smyslem je přivádět lidi k Bohu.
V Česku někdy od Romů slyšíme, že by do kostela i chodili, ale Češi je tam neradi vidí.
Je to na Slovensku stejný problém. I proto vznikla romská misie. Někdy sice slýcháme výčitky, že vedeme Romy zvlášť a nesnažíme se je začlenit, že by se to tak v církvi dělat nemělo – a je to do jisté míry pravda. Na druhou stranu když se rozhlédnete po světě, každý národ má potřebu mít to své, budovat svoji vlastní identitu, mít se s čím ztotožnit. A tak i Romové mají své zvláštnosti, a stejně tak je mají Slováci. Takže osobně si nějaké úplné začlenění Romů do slovenských farností neumím představit. Jen velmi malé procento Romů by se tomu umělo přizpůsobit a zase jen malé procento Slováků by Romy mezi sebou dokázalo respektovat.
Na kolika místech dnes vaše misie působí?
Máme tuto budovu v Čičavě, na začátku našeho působení se nám ji Božím řízením podařilo koupit v dražbě. Je přímo na kraji romské osady, ale uměl bych si ji představit i jinde, protože paradoxně odtud k nám chodí nejmíň lidí – to už spíš přijdou z druhé osady na opačném konci obce nebo z okolních vesnic. Pak máme několik dalších center a kaplí – ať už v našem vranovském okrese nebo v okolí Bardejova, Prešova či Staré Ľubovni. Rozrůstáme se. Několik let jsem byl v této službě jediný kněz, pak jsme byli dva, od loňského léta je nás už sedm. Snažíme se teď také najít dárce, abychom mohli pro naše kněze a jejich rodiny zařídit bydlení.
Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.
P. MARTIN MEKEL (*1974) je řeckokatolický kněz a ředitel východoslovenské Řeckokatolické romské misie (GRM). Žije s rodinou v Čičavě v okrese Vranov nad Topľou. GRM v roce 2017 zastřešila dosavadní evangelizační projekty pro Romy na území Prešovské eparchie. Dnes se její služba rozvíjí již ve třech zdejších okresech. Vedle katechetických kurzů a formace pro jednotlivce i manžele nebo duchovních seminářů pro ženy sem patří mj. školení romských lídrů, kteří dále evangelizují ve svých komunitách, doprovázení chlapců s povoláním ke kněžství, modlitební setkávání, časopis Rómska Samária nebo umění a hudba. Z GRM vzešla i známá kapela F6, která vystupuje i v ČR.
ALENA SCHEINOSTOVÁ
Sdílet článek na: