Povzbuzení mládeže z Olomouce

Vydání: 2017/34 Povzbuzení mládeže z Olomouce, 22.8.2017, Autor: Jiří Gračka

Snad nikdy se ještě olomoucká Korunní pevnůstka neocitla v takovém obležení: o víkendu toto hlavní dějiště Celostátního setkání mládeže obsadilo více než osm tisíc lidí.


Co do počtu bylo letošní setkání rekordní. Snímky Dominik David/Člověk a víra

Do barokního opevnění v centru města proudí od rána davy lidí a ti, kdo už jsou uvnitř, vítají nově příchozí. Projevy radosti ze setkání ale rychle utichají, když na hlavním pódiu začne modlitba růžence. Postupně předříkávají zástupci různých životních povolání – rodiče, kněz, řeholní sestra, děti nebo snoubenci – a s několika tisíci přítomných se tak připravují na dopolední mši svatou.

Sobotní dění na Celostátním setkání mládeže se podobá tomu, co zde účastníci zažívají už od zahajovacího úterního večera. S jedinou výjimkou: tento den s nimi přišly prožít také křesťanské rodiny. Tuto část šestidenního programu považoval za zvláště vydařenou jak arcibiskup-hostitel Jan Graubner, tak samotné rodiny. „Máme tady nejstaršího syna a chtěli jsme s ním a s mladými lidmi zažít atmosféru setkání s Pánem,“ vysvětlují manželé Donovalovi z Jindřichova na Šumpersku. Lenka Kolářová z Hanušovic má na setkání zase dceru, ale kromě toho přijela zavzpomínat i na svá vlastní dřívější setkání mládeže. „Tehdy mi to pomohlo poznat Krista. Dnes jsem přijela, abych viděla mladou generaci a to, že církev stále žije,“ dodává.

Dokladů o tom, že církev žije, lze na setkání najít dost. Výmluvný je podle ředitele Sekce pro mládež ČBK P. Jana Balíka už počet 6 500 účastníků a další dva tisíce těch, kdo přijeli na sobotní program. „Každého Celostátního setkání mládeže se účastní více lidí než toho předchozího, a to přesto, že mladých lidí jinak ve společnosti ubývá,“ upozorňuje. Do Žďáru nad Sázavou v srpnu roku 2012 přijelo šest tisíc mladých lidí. „Zdá se, že se povedlo oslovit i mnoho lidí mimo církev,“ doplňuje olomoucký arcibiskup Jan Graubner a dodává: „Spousta mladých lidí se navíc zapojila do příprav, což pro ně bude výborná příležitost, jak růst.“

Nepřekvapí, že se svými 1 800 přihlášenými je nejvíce zastoupena hostitelská arcidiecéze. Ale ani téměř 70 mladých lidí z plzeňské diecéze se neztratilo, a když při úvodní mši přinášeli soudek plzeňského piva, vzbudili velký ohlas – podobně jako další obětní dary, mezi nimiž najdeme kapra z českobudějovické diecéze, brambory, okurky a hrozny z diecéze brněnské a královéhradeckou katedrálu z pardubického perníku.

Rozmanitost a množství přítomných oceňují i sami účastníci. „Moc mě povzbuzuje, když vidím tolik mladých lidí pohromadě a to, že všichni jdeme společně za Pánem Ježíšem,“ svěřila se KT Anežka Halásková z Rajhradu. Anetu Pompovou z Měrovic nad Hanou a její přátele zase příjemně překvapila atmosféra. „Jako Romové jsme měli docela strach, že na nás ostatní budou hledět skrz prsty, ale je to tu skvělé. Lidé se na nás usmívají a dávají se s námi do řeči,“ pochvaluje si.

Překonávat strach nejen z odlišnosti ostatně mládež pobízela i témata jednotlivých dní odvozená od motta setkání „Nebojte se…“ – nebojte se být sami sebou, věřit, života, lásky, budoucnosti – a také přednášky, s nimiž vystoupilo celkem 122 hostů. Pro účastníky byla kromě toho připravena řada bohoslužeb, široká nabídka kulturních a sportovních aktivit nebo možnost nahlédnout do olomouckých klášterů. Hlavní host setkání byl mladý Ital Enrico Petrillo, s nímž přineseme rozhovor v příštím vydání KT.

„Setkání se velmi vydařilo. Pozoroval jsem spokojenost nejen mezi účastníky, ale také u vedení města, policie a na dalších místech,“ uzavírá arcibiskup Jan Graubner.

JIŘÍ GRAČKA

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay