Poutní stoupání ke sv. Vavřinci na Veselou horu

Vydání: 2007/31 Svobodní zednáři včera a dnes, 31.7.2007

Veselá hora se tyčí až do výšky 582 metrů nad mořem nad jižním okrajem Domažlic. Když se tam poutník vypraví – ať už na hlavní pouť nebo jindy jen tak obhlížet kraj – celkem se projde. V Domažlicích se na cestu doptá nejlépe, když řekne, že chce na Vavřineček. Na vlastní oči se lze přesvědčit, že přání domažlické farnosti opravit střechu, krov a fasádu je načase uskutečnit.

„Krytina se musí celá vyměnit, rozpadá se římsa a krov není v pořádku,“ popisuje havarijní stav střechy známého poutního chrámu domažlický farář P. Miroslaw Gierga. V plánu je také upravit prostor u kostela, kde se každoročně staví pódium, oltář a kde se slaví poutní mše. Momentálně do kostela teče a kritický stav se bude řešit opravou z plošiny. Na rekonstrukci nyní farnost shání peníze (viz inzerát na protější straně). Finanční příspěvek už přislíbila místní radnice.
Historie poutního místa je bohatá a dávná. Některé prameny uvádí, že kostelík tu byl založen už knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary, utíkajícími po porážce na Lešském poli do šumavských lesů. Tato událost se stala v den sv. Vavřince v roce 995. Teprve od roku 1695 je Veselá hora místem poutí ke svatému Vavřinci.

SLIBY SE SLIBUJÍ...
V červnu 1683 vznikl v domažlické Hradské ulici požár, který se rozšířil na pravou stranu náměstí a blížil se k radničnímu domu. Tehdejší děkan P. Jiří Mauricius Borovský vyšel s Nejsvětější svátostí z kostela a domažličtí rychtáři přísahali, že zbudují kostel na Veselé hoře, pokud se oheň dále nerozšíří. Nerozšířil, ale lidé na slib zapomněli. Myšlenky se ujala až měšťanka Zuzana Veselá, která se na přímluvu sv. Vavřince uzdravila z duševní nemoci, jež ji stihla při požáru. Kaple postavená z jejího daru byla vysvěcena ve výroční den římského mučedníka – 10. srpna 1695. Obliba sv. Vavřince, ochránce a strážce města před zhoubnými požáry, se časem rozšířila v celém kraji a pouti ve výroční den smrti světce se staly svátkem celého Chodska.

JOSEF II., STEJNĚ JAKO KOMUNISTÉ A NACISTÉ, POUTĚ ZRUŠIL
Původní kaple zanikla, ale úcta k sv. Vavřinci přetrvala, a tak byl svatostánek v roce 1769 obnoven. Záhy na to byl však v souvislosti s reformami císaře Josefa II. zrušen a využíván jako stodola. Teprve v roce 1851 byl slavně vysvěcen a od té doby se zde konaly pravidelné poutě, přerušené až dvěma totalitními režimy: nejdříve nacisty a pak komunisty.
Jedna z nejznámějších vavřineckých poutí se konala v roce 1939 – tehdy již české země sužovali nacisté. Vlastenecké kázání zde pronesl vyšehradský kanovník Bohumil Stašek. Jen pár dní nato byl nacisty uvězněn a ve věznicích a koncentračních táborech strádal až do konce války. Po svém návratu se v roce 1945 opět zúčastnil svatovavřinecké pouti jako kazatel. Po únorovém puči v roce 1948 komunisté poutě coby manifestace víry zakázali. Uskutečnily se až v letech 1968 a 1969, kdy sem přijel českobudějovický biskup Josef Hlouch. Normalizační léta pak tradici znovu utnula.
Veselá hora ožila poutěmi s příchodem svobody. Bohoslužby se ke sv. Vavřinci vrátily z arciděkanského kostela v roce 1990.
Mše svaté na Vavřinečku jsou největším církevním svátkem na Chodsku. Proto podnes mohou jejich návštěvníci – jako na jediném místě v Čechách – vidět mezi věřícími muže i ženy v krojích. Pouť je pestrým shromážděním věřících před kostelem patrona celého kraje.
(ant, mach)


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay