Pouť završí setkání s papežem

Vydání: 2019/46 Pouť završí setkání s papežem, 12.11.2019, Autor: Tomáš Kutil

Na pouť do Říma se o uplynulém víkendu vypravilo více než dva tisíce poutníků z České republiky. Ve Věčném městě děkují za třicet let svobody a připomínají si kanonizaci sv. Anežky i někdejší pouť – tedy události, které stály na prahu Sametové revoluce.


Společná modlitba českých a moravských biskupů u hrobu svatého Cyrila v Římě. Roman Albrecht/Člověk a Víra

Do Říma poutníci odcestovali letecky a v autobusech, s doprovodem Katolického týdeníku – na pouť část z nich obdržela poslední vydání, v němž jsme přinesli vzpomínky pamětníků cesty na kanonizaci světice před třiceti lety.

První částí letošní pouti byla v pondělí dopoledne modlitba litanií k národním patronům v bazilice sv. Klimenta nad hrobem sv. Cyrila. Té se zúčastnili čeští a moravští biskupové a pozvaní hosté. „Přišli jsme poděkovat za dar svobody. Chceme také prosit o přímluvy těchto světců, abychom dovedli dalším generacím předat poklad, který jsme skrze ně dostali,“ zahájil modlitební setkání arcibiskup Jan Graubner.

Poutníci z Česka se sešli týž den odpoledne ve tři hodiny v bazilice Santa Maria Maggiore a společně slavili mši svatou. Brněnský biskup Vojtěch Cikrle v homilii zdůraznil, že se společně s ostatními nevydal na výlet, nýbrž na pouť. „A od té očekáváme zázrak proměny našeho života. Zázrak, ve kterém vyjdeme ze svých stereotypů, ze setrvačnosti ve své zabydlenosti a přiblížíme se k pochopení klíčových událostí svého života, k lepšímu pohledu na svůj vztah k Bohu, ke společenství církve, k lidem blízkým i vzdáleným, ke společnosti, ve které žijeme,“ uvedl biskup Cikrle. „Přijeli jsme na pouť, abychom uprostřed radostí i všech možných pouští života, jako jsou nemoci, opuštěnost a zklamání, našli pověstnou studnu, která je pramenem radosti, svobody a společenství. Pramenem života v Bohu, svobody Ducha a společenství v Kristu, které jsou darem,“ připojil brněnský biskup.

Vrcholem akce je středeční audience u papeže Františka na náměstí sv. Petra, kde mu poutníci předají mimořádný pamětní dar – Korunu sv. Anežky České. Jedná se o umělecké dílo z dílny akademického sochaře Daniela Ignáce Trubače. Měří 230 cm a váží téměř 400 kg. Kromě sochy bude papeži Františkovi předán finanční dar pro chudé 1,2 milionu Kč.

TOMÁŠ KUTIL

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Články



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay