Pouť završí setkání s papežem

Vydání: 2019/46 Pouť završí setkání s papežem, 12.11.2019, Autor: Tomáš Kutil

Na pouť do Říma se o uplynulém víkendu vypravilo více než dva tisíce poutníků z České republiky. Ve Věčném městě děkují za třicet let svobody a připomínají si kanonizaci sv. Anežky i někdejší pouť – tedy události, které stály na prahu Sametové revoluce.


Společná modlitba českých a moravských biskupů u hrobu svatého Cyrila v Římě. Roman Albrecht/Člověk a Víra

Do Říma poutníci odcestovali letecky a v autobusech, s doprovodem Katolického týdeníku – na pouť část z nich obdržela poslední vydání, v němž jsme přinesli vzpomínky pamětníků cesty na kanonizaci světice před třiceti lety.

První částí letošní pouti byla v pondělí dopoledne modlitba litanií k národním patronům v bazilice sv. Klimenta nad hrobem sv. Cyrila. Té se zúčastnili čeští a moravští biskupové a pozvaní hosté. „Přišli jsme poděkovat za dar svobody. Chceme také prosit o přímluvy těchto světců, abychom dovedli dalším generacím předat poklad, který jsme skrze ně dostali,“ zahájil modlitební setkání arcibiskup Jan Graubner.

Poutníci z Česka se sešli týž den odpoledne ve tři hodiny v bazilice Santa Maria Maggiore a společně slavili mši svatou. Brněnský biskup Vojtěch Cikrle v homilii zdůraznil, že se společně s ostatními nevydal na výlet, nýbrž na pouť. „A od té očekáváme zázrak proměny našeho života. Zázrak, ve kterém vyjdeme ze svých stereotypů, ze setrvačnosti ve své zabydlenosti a přiblížíme se k pochopení klíčových událostí svého života, k lepšímu pohledu na svůj vztah k Bohu, ke společenství církve, k lidem blízkým i vzdáleným, ke společnosti, ve které žijeme,“ uvedl biskup Cikrle. „Přijeli jsme na pouť, abychom uprostřed radostí i všech možných pouští života, jako jsou nemoci, opuštěnost a zklamání, našli pověstnou studnu, která je pramenem radosti, svobody a společenství. Pramenem života v Bohu, svobody Ducha a společenství v Kristu, které jsou darem,“ připojil brněnský biskup.

Vrcholem akce je středeční audience u papeže Františka na náměstí sv. Petra, kde mu poutníci předají mimořádný pamětní dar – Korunu sv. Anežky České. Jedná se o umělecké dílo z dílny akademického sochaře Daniela Ignáce Trubače. Měří 230 cm a váží téměř 400 kg. Kromě sochy bude papeži Františkovi předán finanční dar pro chudé 1,2 milionu Kč.

TOMÁŠ KUTIL

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay