Posel naděje v Maroku

Vydání: 2019/14 Posel naděje v Maroku, 2.4.2019, Autor: Tereza Zavadilová

Svatého otce uvítaly v Maroku o víkendu desetitisíce lidí. S mottem „Služebník naděje“ přiletěl 34 let po Janu Pavlu II. a 800 let po setkání sv. Františka z Assisi s egyptským sultánem.


Během dvoudenní návštěvy papež s marockým králem Mohamedem VI. (druhý zprava) podepsali společnou deklaraci o „jedinečnosti a posvátnosti svatého města Jeruzaléma“ jako „společného pokladu lidstva, a především věřících tří monoteistických náboženství“. Snímek ČTK


„Historický milník“, psali v tamním tisku. Mimo malé křesťanské komunity přijel „utěšit“ i muslimy po střelbě v novozélandských mešitách. „Proti fanatismu a fundamentalismu je nezbytná solidarita všech věřících a jejich společné hodnoty,“ zdůraznil papež po příletu na dvoudenní návštěvu do 30milionového Maroka, které je spojencem proti islámským radikálům. Král Mohamed VI., jenž papeže osobně pozval, zde za tím účelem založil institut pro náležitou formaci imámů.

Křesťané, z velké části migranti ze subsaharské Afriky směřující do Evropy, tvoří v Maroku asi 30tisícovou menšinu uprostřed sunnitských muslimů. Se 60 utečenci z Nigérie, Guineje či Kamerunu se papež setkal v centru diecézní charity v hlavním městě Rabatu. „Je to rána, která volá k nebi,“ komentoval skutečnost, že miliony uprchlíků a nucených migrantů se dožadují mezinárodní ochrany. „Nejste na okraji, nýbrž v srdci církve,“ povzbudil František migranty. Novinářům při zpáteční cestě letadlem pak řekl: „Ten, kdo staví zdi, zůstane v nich uvězněný.“

Papež upozornil také na téma náboženské svobody, která se v Maroku příliš nepraktikuje (konverze ke křesťanství, tedy pro muslimy „odpadnutí od víry“, je zakázána a trestána), stejně jako hlásání evangelia. „Náboženská svoboda se neomezuje pouze na svobodu kultu. Je třeba přecházet od pouhé tolerance k úctě,“ zdůraznil papež. Na závěr slavil mši sv. ve sportovní hale prince Moulaye Abdellaha. „Byl to požehnaný den! Přišlo na 10 tisíc lidí 60 národností a všichni jsme tuto výjimečnou událost prožívali naplno,“ popsala pro KT mailem katolička Stella Patricia Rahasaharisoa, původem z Madagaskaru, která měla na starosti pěvecký sbor.

TEREZA ZAVADILOVÁ
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay