Portativ, regál a moldánky
Vydání: 2008/41 Nový litoměřický biskup, 7.10.2008
Příloha: Doma
Učit se musí každý. Platí to i pro chrámové varhaníky. Pro ně byl určen varhanický kurz pořádaný tachovskou farností, jmenovitě místním duchovním správcem P. Václavem Vojtíškem a Janou Vokatou, regenschori kostela Nanebevzetí Panny Marie v Tachově.Kurzu se zúčastnilo osmnáct frekventantů, nejstaršímu bylo 77 let, nejmladšímu 13. Náplní setkání byly přípravy pro liturgické hraní a zpěv, proto byla nedílnou součástí výuka intonace, hudební teorie, základů techniky varhanní hry, improvizace, doprovázení liturgického zpěvu a liturgika. V pátek večer se frekventanti zapojili zpěvem a hrou na varhany při farní bohoslužbě. V době konání kurzu se v Tachově uskutečnil také koncert P. Jaroslava Konečného a Tomáše Najbrta. Tato hudební událost byla pro varhaníky nejen příjemným zpestřením, ale i přínosem, neboť oba interpreti byli ochotni po koncertě zájemcům ukázat repliky historických nástrojů a zodpovědět všetečné dotazy. Měli tak jedinečnou možnost prohlédnout si např. portativ, regál, moldánky, theorbu, šalmaj a mnoho dalších.
Přínos varhanických setkání v Tachově není jen ve vzdělávání, ale rovněž v prohlubování spolupráce mezi lidmi, kteří by se jinak asi nepotkali. Dosud se varhaníci z různých farností příliš neznali, pokud o sobě vůbec věděli. V současné době se však zejména u mladší generace varhaníků objevuje touha po výměně zkušeností a setkávání.
A jak vnímali letošní setkání varhaníků sami účastníci? Mladý varhaník, který byl na tomto kurzu poprvé, zaslal po návratu domů svým kolegům tuto zprávu: „Byl to nejkrásnější týden z celých prázdnin. Spoustu jsem se tady naučil a poznal lidi, co mají se mnou hodně společného.“
PAVLA KŘÍŽENECKÁ
