Pomáhat lidem v každém čase

Vydání: 2017/29 Loučení v Kolíně nad Rýnem, 18.7.2017, Autor: Aleš Palán

Je velmi pravděpodobné, že tohle číslo KT si nějaký skaut přečte přímo na táboře. Vždyť dětí, mládeže a dospělých dobrovolníků sdružených v Junáku – českém skautu je na padesát tisíc.


Sgraffiti na jedné zdi v Berlíně: táborový oheň a skauti kolem něho. Snímek autor

Po celé republice jsou nyní v běhu stovky táborů. Skauti chodí na výpravy, poznávají přírodu, učí se samostatnosti a ohleduplnosti – a v neposlední řadě hledají vlastní cestu k nejvyšší Pravdě a Lásce, jak se o tom píše ve stanovách.

Jsou to dva měsíce, co se o českém skautu mluvilo po celém světě. Mohla za to emotivní fotografie z extremistické demonstrace v Brně, kde se jednomu vyholenému nacionalistovi postavila mladá skautka a začala s ním diskutovat. Mnozí v tom viděli zosobnění skautských principů: statečnosti, ochoty k diskusi, trvání na principech.

Rozsáhlou a dlouhými desetiletími prověřenou činnost skauta však nemůžeme redukovat na jednu, byť zdařilou fotografii. Skaut se opírá o své tradice, ale hledí do budoucna. „Dnes dochází k určitému zamlžení pojmů, se kterými skauting v minulosti významně pracoval: vlast, národ, kultura národa. Jsme obyvateli nejen ČR, ale i Evropané, obyvatelé světa,“ píše se v oficiální strategii Junáka do roku 2022. „Pokud má skauting připravovat děti na život v moderním světě, musí je nasměrovat k celoživotnímu učení,“ vědí představitelé této největší výchovné organizace v ČR.

Tři povinnosti

Ani moderní výzvy nepřekrývají tři základní principy, na kterých skaut stojí. V klasickém skautském slibu jsou pojmenovány tři povinnosti člena hnutí. Ta první je vůči Bohu, chápaná jako „povinnost hledat v životě vyšší hodnoty než materiální“. Následuje vědomí povinností vůči ostatním (snaha o mír, spolupráci a pochopení) a do třetice je to povinnost vůči sobě (osobní rozvoj). Vůbec první slib skautů, když toto hnutí v roce 1907 v Anglii generál Robert Baden-Powell založil, ostatně zněl: „Slibuji na svou čest Bohu a králi, že budu pomáhat všem lidem a v každém čase.“

Právě duchovní rovině skautingu se věnujeme v tomto tématu. Ve svém zamyšlení o tom píše publicista a pedagog Jiří Edy Zajíc, předseda Odboru duchovní výchovy skauta. Novinkou letošního léta bude lesní škola Protos. Ta je „otevřena jak pro křesťansky věřící skauty a skautky, tak pro každého, kdo s otevřeným srdcem hledá nejvyšší Pravdu a Lásku,“ jak stojí v preambuli této aktivity. Hovoříme o ní s vůdcem této lesní školy Jiřím Rysem Kolářem.

Do severočeských Teplic, tedy do kraje s malým počtem věřících, jsme se zajeli podívat, jak funguje zdejší Dvojka. V čele tohoto střediska stojí praktikující katolík Jakub Mráček. Hovořili jsme s ním o tom, jak se mu – a jeho spolupracovníkům – daří nabízet malým skautům, kteří nemají zkušenost s vírou a církví, duchovní principy. A jak to dělat nenásilně a účelně. Na Valašsko jsme se pak podívali, jak může skaut proniknout do rodinného prostředí a jak o něm hovoří matka a dcera – obě skautky.

Téma skaut neopustíme tentokrát ani v rozhovoru na straně 13. O tom, jak si k němu – a k víře – nacházela vlastní cestu, vypráví vedoucí oddílu světlušek Dieu Hien Ho. Mladé vysokoškolačce vietnamského původu přezdívají Linda.

Třikrát z popela

Je to už sto deset let. V létě 1907 se na ostrově Brownsea na prvním skautském táboře pod vedením generála Powella sešlo dvacet kluků. Hnutí začalo velmi rychle pronikat do světa. V roce 1911 přijel do Anglie středoškolský kantor A. B. Svojsík a s idejemi hnutí se seznámil. O rok později už nedaleko Humpolce uspořádal první skautský tábor u nás. Zúčastnilo se ho třináct chlapců a vůbec poprvé zde byly prý použity stany s podsadami.

Skaut u nás několikrát doslova vstával z popela. Poprvé ho zakázal K. H. Frank v roce 1940. Podruhé ho rozprášili komunisti: nejprve ho začlenili do sjednocené tělovýchovy, v roce 1950 ho pak definitivně zakázali. Tato definitiva trvala naštěstí jen do roku 1968, kdy skauti v uvolněnější atmosféře Pražského jara svou organizaci obnovili. Další kulatý letopočet – tentokrát 1970 – ale opět přinesl zákaz činnosti, již třetí.

Obnovení skauta stihli jeho členové jen pár dní před dalším kulatým letopočtem – přesně 28. prosince 1989. Tato obnova, díky níž mohl skauting vstoupit do současnosti, je snad už opravdu definitivní.

Letních skautských táborů se v České republice účastní na 27 tisíc dětí, o které se stará na sedm tisíc dospělých dobrovolníků. Táborů bývá kolem tisícovky. Pokud tedy naši čtenáři nejsou přímo na některém z nich, je pravděpodobné, že při svých prázdninových toulkách na nějaký narazí. Jeho účastníky mohou pozdravit třeba klasickým skautským pozdravem, tedy otevřenou dlaní, ve které palec drží malíček a tři zbývající prsty směřují vzhůru. Nejde o samoúčelné gesto – ty tři prsty znamenají ony tři vzpomínané povinnosti: k Bohu, k druhým a k sobě samému.

ALEŠ PALÁN
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, TémaAktuální číslo 19 4. – 10. května 2021

Májová i se svatým Josefem

České a moravské farnosti i poutní místa organizují tradiční májové pobožnosti. Nově také reagují na výzvu papeže Františka a připojují se k růžencové celosvětové štafetě.

celý článek


Pro dort i dobré slovo do klášterní kavárny

Téměř před rokem a půl sestry františkánky v centru Brna otevřely útulnou kavárnu nazvanou podle sv. Filomény. V pandemii muselo „Vincafé Filomenka“ několikrát zavřít,…

celý článek


Když obrazy zasáhnou do života

Michelangelo, Raffael nebo Leonardo da Vinci. Ti všichni využívali svůj talent ke zvěčňování křesťanských motivů. Umění a víra spolu vždy vedly dialog. V právě otvíraných…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay