Pomáhat druhým a být svědky Pána Ježíše

Vydání: 2009/2 Palachův týden 1989, 6.1.2009

S požehnáním svých biskupů vyšly na prahu ledna do ulic už podeváté skupiny koledníků ve všech našich diecézích. Během Tříkrálové sbírky, pořádané Charitou Česká republika, mohou lidé až do 11. ledna finančně přispívat na podporu bližních v nouzi.

„Vítám vás, vaše královské výsosti i celý váš doprovod,“ oslovil biskup Vojtěch Cikrle koledníky, kteří v pátek 2. ledna zaplnili brněnskou katedrálu. Téměř všichni přítomní totiž byli ozdobeni pestrými královskými insigniemi. Při slavnostní mši svaté biskup Cikrle účastníky vyzval: „Vaším úkolem je koledovat a tím pomáhat potřebným. Nezapomeňte ani na svoji ještě důležitější povinnost – být všude svědky, že se narodil Pán Ježíš. Pro nás, naše farnosti, ale i pro celé lidské společenství.“ Akce přes krátkou tradici v Brně již zdomácněla. Děti byly spokojeny i se závěrečným teplým pohoštěním stejně jako s možností podívat se na Brno z výšky petrovských věží.

KRÁLOVSKÉ SETKÁNÍ VE ZLÍNĚ
Několik set králů v kostýmech tří mudrců Kašpara, Melichara a Baltazara zaplnilo v pátek farní kostel sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner zde slavnostní mší zahájil letošní tříkrálovou sbírku ve zlínském a olomouckém kraji. Do kostela ho průvodem doprovodili tři králové na koních a mnoho dalších koledníků v převlecích.
V průběhu mše svaté arcibiskup Graubner požehnal všem přítomným koledníkům a posvětil křídy, jimiž budou králové značit příbytky lidí, které navštíví. „Málokdy se stává, že je tolik králů pohromadě. Sice nemáte za sebou žádné království a poklady, ale dáváte příležitost lidem, aby ukázali svou lásku a štědrost – a to je důležité,“ povzbudil koledníky arcibiskup. Po mši svaté a následné besedě bylo připraveno občerstvení v podobě teplého čaje a koblížků, děti měly možnost se projet na koních nebo si zazpívat koledy. Arcibiskup Graubner obdržel od zástupců zlínské charity rovněž symbolické dary pro zahřátí – slivovici a med.

NA CESTĚ KE SPOLUZODPOVĚDNOSTI
Desítky malých koledníků zaplnily 4. ledna odpoledne jeden ze sálů Arcibiskupství pražského na Hradčanském náměstí. Kardinál Miloslav Vlk na mši požehnal jim i Tříkrálové sbírce. „Mladí lidé se tak učí spoluzodpovědnosti za společné věci. Svou aktivitou se snaží pomáhat nejen u nás doma, ale například také v Indii, kde stavíme odbornou školu, aby děti z chudých rodin mohly studovat a připravit se pro život,“ uvedl kardinál Vlk. Arcidiecézní charita Praha uspořádala v pondělí 5. ledna Tříkrálový benefiční koncert v Obecním domě. Ten den odpoledne prošel Prahou i průvod Tří králů na velbloudech, a to z Hradčanského na Loretánské náměstí.
Tříkrálové sbírky se v královéhradecké diecézi zúčastní téměř dva tisíce skupinek koledníků. Výtěžek sbírky – stejně jako v jiných diecézích – je určen jednak pro zahraniční humanitární pomoc, jednak pro zdejší nemocné a handicapované lidi, matky s dětmi v tísni nebo seniory. „Například v Červeném Kostelci budou koledníci vybírat příspěvky na zdravotnický materiál a vybavení tamního hospice,“ uvedla Alena Lorencová z hradecké charity. Koledníci budou slavnostně vysláni 6. ledna.

BISKUP NA KOZLÍKU
Tříkrálovou sbírku v plzeňské diecézi zahájil 2. ledna odpoledne v mázhausu plzeňské radnice biskup František Radkovský společně s ředitelem Diecézní charity Plzeň Jiřím Lodrem. Sešlo se zde několik desítek koledníků v kostýmech králů. Slavnostní atmosféru doplnil zpěv dětského sboru Jiřičky a Scholy při kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poté byl před radnici přistaven povoz tažený pivovarskými koňmi, do něhož se nadšeně hrnuli zejména nejmladší „králové a královny“. Biskup Radkovský zasedl na kozlík vedle povoznice a celé spřežení objelo plzeňské náměstí Republiky kolem dokola až ke vchodu do katedrály sv. Bartoloměje. Tam před hlavním oltářem čekalo na účastníky překvapení – živý betlém v podání účinkujících ze Starého Plzence. V litoměřické diecézi vyrazila tento týden do ulic zhruba tisícovka malých Tří králů. Sbírka tradičně začala v litoměřické katedrále sv. Štěpána Tříkrálovým koncertem a žehnáním koledníkům. Těm požehnal litoměřický biskup Jan Baxant a zazpíval komorní sbor Litoměřický Hlásek společně s učiteli ZUŠ. „Myslete na to, že vám lidé do pokladniček dávají s peněžním darem i kus svého srdce. Dávají, protože chtějí, nikdo je k tomu nenutí. Nezapomeňte s láskou poděkovat,“ nabádal koledníky biskup, než je rozeslal po celé diecézi.

FANFÁRY NA JIHU ČECH
Za zvuků fanfár, které zazněly od českobudějovické Černé věže, se vydali v neděli 4. ledna malí i velcí králové od katedrály sv. Mikuláše k jesličkám u stromku před radnicí. Šli si pro požehnání od místního biskupa a pro přání českobudějovického primátora. Na náměstí se pak uskutečnil jarmark řemeslníků, kde své umění předvedli i kejklíři a muzikanti.
Charita Opava ve spolupráci se Slezským divadlem zahájí letošní Tříkrálovou sbírku velmi netradičně (5. ledna, tj. po uzávěrce KT). Průvod má být zahájen požehnáním koledníčkům a doprovázet ho má bubenická show skupiny Boris. Na Dolním náměstí pak bude možnost zhlédnout divadelní představení se třemi králi na koních a betlém se zvířátky. Akce má být ukončena mší svatou.
(mtz, rag, str, vas)


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay