Polsko se ujalo předsednictví EU

Vydání: 2011/29 Charismatická konference, 13.7.2011, Autor: Jiří Prinz

Bohoslužbou v pražské svatovítské katedrále zahájili v Česku žijící Poláci předsednictví své země v Radě Evropské unie. Slavnostní mši svatou celebroval 1. července pražský arcibiskup Dominik Duka.

„Ať se za vaše předsednictví přimlouvá blahoslavený Jan Pavel II.,“ popřál Polákům pražský arcibiskup, který vyhověl žádosti polského velvyslance v ČR Jana Pastwy, aby polské předsednictví EU zahájil mší svatou. „Bez víry není naděje – říká Czesław Miłosz. Vneste tuto víru do Evropy 21. století,“ vzkázal při této příležitosti Polákům arcibiskup Duka. Témata, která budou dominovat polskému předsednictví, jsou však převážně světské povahy. Poláci se během šestiměsíčního vládnutí chtějí věnovat zejména ekonomickým tématům – za jednu z hlavních priorit si stanovili oživení ekonomického růstu v EU. Druhým velkým tématem Varšavy je otevřenost Evropy vůči zemím sousedícím s Evropskou unií. Poláci chtějí jednat s více než padesátimilionovou Ukrajinou o jejím zapojení do hospodářského systému EU, s Chorvatskem by zase rádi dotáhli do zdárného konce přístupové rozhovory. Třetím velkým tématem polského předsednictví pak budou otázky spojené s evropskou bezpečností. Poláci by například rádi více provázali Evropskou unii se Severoatlantickou aliancí. Slibují si od toho větší bezpečnostní jistoty všech členských zemí.

Připomene Polsko EVROPĚ křesťanské kořeny?

Pokud jde o prosazování křesťanských hodnot, chtějí tradičně katolicky orientovaní Poláci dosáhnout alespoň toho, aby se EU zasadila za větší ochranu pronásledovaných menšin, a to včetně křesťanů. Jinak ale odkaz na křesťanské hodnoty jako samostatný bod agendy v plánech polského předsednictví není. „V současné době, kdy se Evropa potýká s vážnými problémy ekonomického rázu, získala přirozeně prioritu ekonomická témata. Možná je to trochu na škodu, protože i ekonomika má své duchovní kořeny,“ uvedl k tomu Maciej Ruczaj z Polského institutu. Podle P. Zbigniewa Czendlika, polského kněze spravujícího farnost v Lanškrouně, však upozadění duchovních témat nemusí být na škodu. „Možná je dobré, že upozorňování na křesťanské kořeny Evropy nebude prvoplánové. Vždyť víra je intimní záležitost a právě intimita vede k plodnosti. Věřím proto, že ke zvýšenému zájmu o křesťanské hodnoty může, jako k vedlejšímu produktu polského předsednictví, klidně dojít,“ upozorňuje P. Zbigniew Czendlik.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay