Položil svůj život za eucharistii

Vydání: 2021/15 Opět jiné Velikonoce, 7.4.2021

Šest mnichů z italského opatství Casamari ponese od 17. dubna titul „blahoslavení Simeon Cardon a pět druhů mučedníků“. Jejich blahořečení je významným okamžikem i pro církev v Česku.

 
Mučedníci z Casamari na dobovém vyobrazení. Repro KT
 
Jeden z nich totiž v 18. století doputoval k italským cisterciákům z Čech. Je jím P. Jan Chryzostom Dominik Zavřel, rodák z Chodova, vsi, která je dnes součástí Prahy. V Itálii zemřel jako cisterciácký mnich a mučedník eucharistie.

Po podrobnostech o životní pouti P. Zavřela dosud pátral dominikán P. Efrem Jindráček (více v rozhovoru). „Jeho rodiče byli Jan, šafář z chodovské tvrze, a Zuzana Zavřelovi. Měl ještě o dva roky starší sestru Rosalyn. Křest přijal 10. května 1725 od hostivařského faráře P. Františka Jindřicha Kohouta,“ přibližuje P. Jindráček. Jedna z mála zmínek o něm pochází právě z matriční knihy tamní farnosti při kostele Stětí sv. Jana Křtitele. Krátce po narození tam byl po otci pokřtěn Jan, jak potvrzuje dnešní hostivařský farář P. Karol Matlok MIC.

Zjistit něco více o jeho dětství a dospívání je prakticky nemožné. „Z tak dávné doby nemáme zde v archivu v podstatě žádné prameny,“ říká archivářka Markéta Ručková z Archivu hlavního města Prahy. A bezradný je při dotazu na Zavřelův osobní život i Jiří Bartoň, regionální historik a kronikář, který o Chodově vydal několik publikací. „O Janu Zavřelovi zatím víme až to, že ve dvaceti letech vstoupil do dominikánského noviciátu v Litoměřicích a dostal řeholní jméno Chryzostom,“ pokračuje P. Efrem Jindráček. „Tehdy žilo v konventu 24 dominikánů, z toho 18 kněží a 6 laických bratrů,“ vypočítává archivář Martin Barus, zástupce kancléře na Biskupství litoměřickém, co objevil v materiálech fondu „Dominikáni Litoměřice“ v tamním Státním oblastním archivu.

Zavřelova životní pouť záhy vedla do Itálie, kde po dosaženém vzdělání u dominikánů přednášel teologii v Benátkách, Ceseně a později v Římě. „Je možné, že v té době si přečetl knihu tehdejšího casamarského opata Isidora Ballandaniho Zázraky milosti, která vyšla v Benátkách v roce 1756. Jde o prezentaci opatství, kde se událo mnoho obrácení. Jisté je, že 6. června 1776 jej po svolení papeže opat Isidor přijal do konventu, kde mu dal nové řeholní jméno Dominik,“ vysvětluje P. Jindráček.

Blahořečení 17. dubna

V klášteře i okolí si P. Zavřel během svého působení získal mimořádnou pověst. Jeho požehnaný život ukončil neznámý voják, který jej ubil, když mnich potřetí za sebou sbíral hostie, které ze zlovolnosti rozhazovali příslušníci armády po podlaze kaple u klášterní ošetřovny.

Jak se P. Efremu Jindráčkovi podařilo zjistit, úctu projevil P. Zavřelovi i kardinál Josef Beran, který casamarské opatství navštívil v roce 1967.

Blahořečení P. Simeona Cardona a pěti dalších mučedníků včetně P. Zavřela proběhne 17. dubna v 10.30 hodin. „Kvůli pandemii se počet přítomných v kostele casamarského opatství omezí na 200, zatímco venku bude velká obrazovka. Další věřící pak budou moci sledovat slavnost přenášenou místní televizí i po internetu,“ vybízí italský postulátor P. Pierdomenico Volpi OCist. Přímý přenos zprostředkuje i TV Noe.

Liturgické slavnosti bude předsedat kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení. Přítomni budou také český velvyslanec při Svatém stolci Václav Kolaja a rektor Papežské koleje Nepomucenum P. Roman Czudek. Nepovinnou památku šesti casamarských mučedníků bude církev slavit každý rok 16. května.

JIŘÍ MACHÁNĚ, TEREZA ZAVADILOVÁ


 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, ČlánkyAktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay