Poličský chrám se znovu otevřel

Vydání: 2021/26 Novokněží nastupují do služby, 22.6.2021, Autor: Pavel Sršeň

Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze

Rekonstrukce novogotického kostela sv. Jakuba Většího v Poličce v neděli 20. června skončila slavnostní bohoslužbou, které předsedal apoštolský nuncius arcibiskup Charles D. Balvo.

 
Apoštolský nuncius Charles D. Balvo s P. Tomášem Enderlem při mši svaté. Snímek Jakub Klimeš

Po mši svaté měli farníci možnost se ve farním areálu setkat s vatikánským velvyslancem a pohovořit s ním (nejen o rekonstrukci) česky. Mládež se pak odpoledne setkala s řeholními sestrami, které pracují na papežské nunciatuře.

Světnička B. Martinů

Kostel sv. Jakuba, národní kulturní památka, kde se ve věži nachází i rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů, byl opraven za 71 milionů korun. Jak řekl poličský duchovní správce P. Tomáš Enderle, spousta prvků kostela byla v havarijním stavu, především varhany a vitráže. V zuboženém stavu byl stejně tak venkovní štuk. Krytina z 90. let 20. století je nahrazena krytinou břidlicovou, která by měla vydržet sto let.

Rekonstrukce se týkala také svedení dešťové vody ze střechy do kanalizace a instalace nového systému ochrany před bleskem. Uvnitř byly provedeny nové rozvody elektroinstalace, instalováno nové osvětlení, ozvučení kostela a požární systém. Restaurátoři opravili nástěnné malby, obrazy, sochy, kamenné, dřevěné a kovové prvky, včetně uměleckých předmětů pro novou expozici na severní empoře a oratoři kostela, která představí exponáty z okolních chrámů, originální historické tisky i faksimile.

Investice 71 milionů

Poličská farnost uspěla se svojí žádostí o dotaci na komplexní opravu kostela. Projekt je financován z evropské dotace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Rozpočtové náklady akce činily 71 milionů korun, přičemž podíl vlastních zdrojů farnosti s podporou města Poličky tvořily necelé čtyři miliony, dotace ze státního rozpočtu je sedm milionů korun.

Novogotický kostel vznikal v letech 1853 až 1865 podle plánů Antonína Wacha a za řízení Františka Schmoranze staršího. Tvoří ho trojlodní hala s tribunami v bočních lodích, má hranolovou věž a kněžiště s šestibokým zakončením.

PAVEL J. SRŠEŇ
 
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 30 20. – 26. července 2021

Malé farnosti, které v létě ožijí

Zatímco farnosti velkých měst v létě prořídnou, na řadě míst znamenají prázdninové měsíce velké oživení a povzbuzení. Nahlédli jsme do několika takových v Beskydech…

celý článek


Staří lidé jsou „bohatí mnoha lety“

Papež František zahájil letos v březnu Rok rodiny Amoris laetitia (Radost z lásky) a v jeho rámci se bude 25. července poprvé slavit Světový den prarodičů a seniorů. Rok…

celý článek


Františkův porciunkulový zázrak

Na mnoha místech nejen v Česku se 2. srpna každoročně slaví tzv. Porciunkule. Často se ale už zapomnělo, kde má tento svátek svůj původ.

celý článek


O dětech křehkých a odolných

Současné děti patří ke generaci sněhových vloček: jsou křehké, přecitlivělé, nemají výdrž. Opakem jsou děti tzv. nerozbitné. Slovenská publicistka a ředitelka školy…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay