Pojďme si povědět něco pěkného

Vydání: 2017/13 Svou duši poroučím Bohu, 28.3.2017, Autor: Karolína Peroutková

Příloha: Doma

Mladým partnerům na začátku vztahu chybí slova. Tolik si toho chtějí říci! Překotně povídají, skáčou si do řeči, nemohou se dočkat, až skončí jeden a začne druhý. Věty se spojují do příběhů, ty pak do obrazů, nadějí a plánů, které je jako dravý proud strhnou do již značně poklidnějších vod manželství.


Jakoukoli činností, kterou manželé podnikají dohromady, posilují společnou intimitu. Ilustrační snímek Jaroslav Hodík

Tady se už mluví pomaleji, klidněji a leckdy i méně. Odlišnost je dána i novým chápáním partnerské komunikace – dovednosti, kterou je třeba se při začátku vztahu teprve učit. Pozorné naslouchání, otevřenost a úcta jsou dobrými pomocníky k tomu, abychom si s partnerem dokázali nejen zaplavat na hlubinu, ale bezpečně se z ní také vrátit.

Kdo toto učení podcení, bude se donekonečna brouzdat u břehu, kde za pár let navíc ucítí stojatou vodu. „Právě období tzv. chození, kdy se partneři pomalu sbližují, slouží také tomu, aby se učili společné komunikaci. Když to podcení, v manželství to pak půjde hůře a musí vynaložit více sil,“ zdůrazňuje psycholožka Hana Imlaufová z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny, s níž přinášíme obsáhlý rozhovor.

Každodenní slova jsou ta nejdůležitější

Ne každému se ale umění společné řeči daří. Navíc se někdy zdá, že jsme ustrnuli v omezeném slovníku „provozu domácnosti“, kde slova jako „pojďme si říct něco pěkného“ už ani nedovedeme vyslovit. „Když člověka tíží fakt, že jeho život je jiný, než by chtěl, vždycky může začít se změnami sám u sebe,“ povzbuzuje psycholožka Imlaufová ty, kteří přešli do lhostejného mlčení.

„Můžu druhému znovu začít projevovat vděčnost a úctu – i jen za to, že plní svoje povinnosti. A děkovat mu.“ Právě upřímný zájem o druhého vede k poznání, že ta nejběžnější a každodenní slova jako „Dobré ráno“ nebo „Jak ses dnes měl?“ jsou ta nejpodstatnější. I za ta bychom měli – třeba v skrytu duše – děkovat.

KAROLÍNA PEROUTKOVÁ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay