Počet církevních sňatků neklesá

Vydání: 2018/20 Rekordní Katolické dny i s Čechy, 15.5.2018

Zájem o církevní svatby neklesá – zjistili výzkumníci České biskupské konference. Loni jich bylo 5604 a z celkového počtu „prvosňatků“ v ČR tvoří 17 % (35 574). Zhruba dvě třetiny církevních svateb jsou mezi dvěma pokřtěnými katolíky, třetina mezi partnery, z nichž je pokřtěn pouze jeden. Nejvíce církevních svateb se vloni konalo v brněnské diecézi a olomoucké arcidiecézi.

Ilustrační foto. Snímek Vojtěch Vlk

S příchodem jara začíná v našich zemích svatební sezóna. I když je květen lásky čas, paradoxně byl tento měsíc z důvodů pověr měsícem s nejmenším počtem svateb v roce. V minulosti měly tyto zábrany opodstatnění, protože brzké otěhotnění po svatbě znamenalo riziko při sezónních pracích na poli a také porod před začátkem jara představoval pro organismus matky oslabený zimou a nedostatkem vitamínů ohrožení.

Stačí jeden pokřtěný

„Přesto, že se v případě církevní svatby jedná o mnohem vážnější závazek než v případě svatby civilní, zájem o církevní sňatky dlouhodobě neklesá a v České republice je od roku 2002 zhruba stejný počet církevních svateb v každém roce,“ říká P. Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference. Podle odboru analýz církevních dat při ČBK se dlouhodobě nemění ani počet církevních sňatků mezi partnery, z nichž je pokřtěn pouze jeden. Svatbou v kostele se přitom i nepokřtěný zavazuje k tomu, že se svým věřícím partnerem přijme děti od Boha ochotně a bude je vychovávat podle Božího zákona.

V roce 2017 bylo 63 % z církevních sňatků mezi katolíky (oba věřící, pokřtění) a 37 % církevních sňatků, kdy jeden ze snoubenců není pokřtěn. V moravských diecézích bylo zastoupení svateb, kdy oba snoubenci jsou katolíci, vyšší (kolem 71 %), v českých diecézích je poměr sňatků mezi věřícími a smíšenými páry téměř půl napůl (v plzeňské diecézi dokonce vloni mírně převážily sňatky, kdy je jeden nepokřtěný).

Bezmála polovina všech církevních svateb se v loňském roce konala na Moravě, nejvíc to bylo v brněnské diecézi. Naopak nejméně se jich konalo na Plzeňsku a Litoměřicku, kde je ale obecně nejnižší počet sňatků. Naproti tomu na jihovýchodě republiky vstupuje do manželství nejvíce párů – civilně i církevně. V moravské provincii je také vyšší podíl církevních svateb (čtvrtina ze všech prvosňatků je zde uzavřena v kostele), zatímco v Čechách je jejich podíl přibližně jedna desetina.

Církevní svatba vyžaduje, aby snoubenci předtím prošli přípravou. Tu organizují buď přímo farnosti, nebo různé organizace. Takzvaná snoubenecká setkání v rodinách organizují po celé republice například spolupracovníci salesiánů. Skupiny maximálně pěti párů se pravidelně scházejí zhruba sedm měsíců a diskutují třeba o rozdílech mezi mužem a ženou, o Božích plánech s rodinou, o plodnosti, těhotenství i odpovědném rodičovství či o praktickém životě rodiny. Každé setkání má jedno hlavní téma.

Kam na přípravu?

V brněnském Centru pro rodinu a sociální péči zájem o přípravu k přijetí svátosti manželství stále roste. V loňském roce zde připravili na svatbu 150 párů a letos se už přihlásilo přes sto snoubeneckých párů. Metodičkou praktické části kurzu je zkušená psycholožka, která s adepty manželství prochází mnoho životních situací – od problémů sebevědomí přes špatné návyky v komunikaci až po radosti i nástrahy manželské sexuality či praktický život rodiny. V části kurzu týkající se duchovních věcí se snoubencům věnují zase kněží.

„Mnoho účastníků je ze vzdálených měst a diecézí včetně Slovenska. Dojíždějí sem do práce nebo do škol a domů se dostávají vzácně. U nás si proto mohou snadno splnit tuto povinnost a ve vlastní farnosti pak jen předloží potvrzení o řádném absolvování kurzu,“ vysvětluje koordinátorka předmanželských kurzů Ilona Zaplatilová.

Způsob přípravy, který brněnské centrum v patnácti hodinách nabízí, není studiem ani systémem suchých přednášek. Posluchači sice dostanou příležitost slyšet názory zkušených lektorů, kurz je ale založen hlavně na jejich vlastní aktivní spoluúčasti na zážitkových aktivitách.

TOMÁŠ KUTIL, VÁCLAV ŠTAUD
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay