Plesy a veselí vystřídá půst
Vydání: 2017/8 Plesy a veselí vystřídá půst, 21.2.2017, Autor: Jiří Macháně
Plesové a masopustní veselí ve farnostech vrcholí o tomto víkendu. Osmá neděle v mezidobí je před postem tou poslední v zelené liturgické barvě. Na Popeleční středu ji vystřídají fialová mešní roucha.
Z dětského maškarního bálu v Ostrožské Vsi. Snímek Vojtěch Pospíšil/Člověk a víra
Už samo označení závěrečných dnů hojnosti slovem „masopust“ v sobě skrývá „opuštění masa“ (podobně jako karneval z latinského carnelevare znamená doslova „dát pryč maso“). Popeleční středou se také tradičně uzavírá od Nového roku trvající období zabijaček, svateb a zejména oblíbených plesů.
Řada farních společenství možnost pořádání tanečních zábav teprve objevuje a rychle jich přibývá. Jiné farnosti, místní charity či církevní společenství letos slavily už čtvrtstoletí podobné zábavy otevřené i pro širokou veřejnost. „Farní ples dává farnost dohromady a otevírá ji navenek,“ říká pastorální teolog Michal Opatrný z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. „Církev má být mimo jiné společenstvím, a to doslova: dělat něco společně – nejen slavit mši svatou nebo uklízet chrám, ale také se bavit. Když pozveme na ples i lidi, kteří do kostela nechodí, dáváme jim šanci zažít naše společenství,“ připomíná Michal Opatrný.
Masopustní veselí v průvodu masek ohlašuje usebrané liturgické období. „Půst je vhodným časem pro to, aby se zintenzivnil duchovní život prostřednictvím posvátných prostředků, které nám církev nabízí: jsou jimi půst, modlitba a almužna,“ vybízí papež František v poselství k postní době, které přinášíme v tomto čísle na stránce Spiritualita.
Papež zde připomíná zvláště podobenství o boháči a Lazarovi. A upozorňuje na moc peněz. „Apoštol Pavel říká, že kořenem všeho zla je láska k penězům. Ta je hlavním motivem korupce a zdrojem závisti, hádek a podezírání. Peníze nás nakonec mohou ovládat a stát se tyranským idolem,“ varuje papež František.
JIŘÍ MACHÁNĚ
Sdílet článek na:
Sekce: Články