Patnáctiny prachatického hospice

Vydání: 2020/46 Na Bílou horu pro smíření, 10.11.2020, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

První jihočeský hospic právě dostal – obrazně řečeno – občanský průkaz. Před patnácti lety totiž přijali v Hospici sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích prvního pacienta.


Zaměstnanci prachatického hospice si připomněli 15 let péče o své klienty. Snímek Robert Huneš


Službu potřebným začali 2. 11. 2005 a významné výročí si zaměstnanci zařízení, kde důstojně doprovázejí lidi v jejich poslední fázi života, připomněli v pondělí slavnostním setkáním.

„Na patnáctileté cestě jsme potkali mnoho těch, kteří nám pomohli naše břemena nést a bez nichž by hospic nebyl nebo by vypadal jinak,“ říká jeho ředitel Robert Huneš. „Děkujeme všem našim příznivcům, dárcům, podporovatelům a přímluvcům na zemi i v nebi,“ dodává s pokorou.

„Jsme zdravotní zařízení nesoucí jméno světce, který se ve stávající budově hospice kdysi narodil. Snažíme se při naší péči klást důraz i na duchovní rozměr. A představte si, že našeho prvního pacienta jsme přijali právě na Dušičky. Byl povoláním lékař a křestní jméno měl Jan Nepomuk. Možná si někdo myslí, že jde o náhodu, ale my v hospici víme, že o náhodu rozhodně nešlo,“ vzpomíná ředitel s úsměvem.

Držte se tam!

Během let se vystřídala v hospici spousta pacientů, kteří se zde důstojně rozloučili se svými nejbližšími. Pozůstalí nyní k výročí zaslali své díky a slova uznání, přidali se i bývalí zaměstnanci či kolegové. „Vyřiďte gratulaci všem a díky Bohu, že jsem s vámi chvíli směl být,“ ozval se Bohumír Džubej. „Moc děkuji za vaši láskyplnou péči o potřebné,“ uvedl Milan Morávek a doplnil: „Krátce jsem u vás pracoval a vaše služby umírajícím předčily všechna očekávání, proto Pán Bůh zaplať a velké díky.“

„Moc gratuluji!“ napsala zaměstnancům k výročí vystudovaná zdravotní sestra, ošetřovatelka Benedikta Vojtěška Bartoňová, která do hospice jezdila z kláštera kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka na Lomci. „Jsem vděčná Pánu, že jsem s vámi všemi mohla jedenáct let táhnout káru radostí i těžkostí! Moc díky za vše! I když jsem nyní jinde, mé srdce je stále s vámi a také pro vás! Držte se tam,“ uvedla ve své gratulaci.

Během patnácti let přibylo v diecézi několik domácích hospiců a plánuje se nový v Českých Budějovicích. Ve volebním programu do krajských voleb mělo tento bod několik politických stran. Novým zastupitelem za KDU-ČSL se stal Robert Huneš, který má o své náplni jasno. „Chci se zaměřit na zdravotnictví a strukturu sociálních služeb, kterým se profesionálně věnuji většinu pracovního života. Pálí mě nedostatek praktických lékařů a stomatologů ve venkovských oblastech, kde za nimi lidé musí dojíždět i desítky kilometrů. Za slabinu považuji nevhodnou strukturu sociálních služeb. Stávající systém podemílá rodinné vazby tím, že nemotivuje dospělé děti starat se o rodiče, nebo to aspoň zkusit. Stanou-li se staří rodiče těmi, kdo potřebují péči, bere se za normu odložit je do domova důchodců. Jenže to je proti duchu zákona, dobrým mravům, soudržnosti rodiny a proti pozitivnímu příkladu pro vlastní děti. Navíc je takový systém neufinancovatelný,“ uzavírá Robert Huneš.

RADEK GÁLIS

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay