Pastoři "zatápějí" prezidentským kandidátům

Vydání: 2008/24 Nezavírejme oči před prostitucí, 10.6.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Demokratický prezidentský kandidát Barack Obama vystoupil na konci května ze svého chicagského sboru Trinity Church of Christ. Důvodem tohoto kroku jsou kontraverzní kázání zdejšího pastora Jeremiah Wrigta a hostujícího katolického kněze Michaela Pflegera. Starosti s duchovními má i Obamův republikánský rival McCain.

Obamovo prohlášení zaznělo dva dny poté, co P. Pfleger zesměšnil jeho demokratickou protikandidátku senátorku Hillary Clintonovou za to, že se v New Hampshire během zdejších primárek neubránila pláči. „Tady mě jeden černoch okrádá o mou show“ – parodoval Pfleger z kazatelny rozechvělou Clintonovou. Ta podle duchovního neunesla úspěch afroameričana Obamy v demokratických primárkách. Dehonestující část jeho kázání následně zhlédly na Youtube stovky tisíc uživatelů internetu.
„Není to rozhodnutí, k němuž bych dospěl lehce. Patří k těm, které dělám s určitým smutkem,“ řekl Obama ke svému odchodu ze sboru. „Vím ale, že je to správný krok jak pro církev, tak pro mou rodinu,“ dodal prezidentský kandidát s tím, že jeho víra je silná a on si bude hledat nové církevní zázemí. Ze sboru pastora Wrighta přitom vystoupila i Obamova manželka.
Chicagský arcibiskup kardinál Francis George minulý týden kněze Michaela Pflegera za jeho výroky proti Hillary Clintonové suspendoval: „Výroky P. Pflegera jsou jak stranickým, tak osobním útokem. Hluboce jich lituji,“ řekl. Kardinál zdůraznil, že katolická církev v USA nevyjadřuje oficiální podporu žádnému z prezidentských kandidátů a zachovává v tomto směru nadstranický postoj. I když se pater Pfleger za své vystoupení omluvil, jeho odvolání z farnosti sv. Sabiny to nezabránilo.
Kontraverzními výroky proslul také Obamův dlouholetý duchovní, reverend Jeremiah Wright. Ve svých kázáních mimo jiné prohlásil, že USA si mohou za 11. září 2001 samy a že jejich válečné aktivity mají teroristické rysy. Obama vyjádřil vůči těmto výrokům svůj nesouhlas. Zvláště hluboce prý byl zklamán Pflegerovou „rozvratnickou, zastaralou rétorikou“.

HITLER – NÁSTROJ BOŽÍ?
I republikán McCain má přitom problémy s výroky některých duchovních. Evangelikálního kazatele Roda Parsleyho nazval sice před časem „morálním kompasem“ a „jedním z opravdu skvělých vůdců Ameriky“, před třemi týdny ale musel jeho podporu odmítnout kvůli Parsleyho protiislámským výrokům. Kazatel přitom již dříve označil islám za antikristovské náboženství a prohlásil, že „Amerika byla založena zčásti proto, aby toto falešné náboženství zničila“. Arizonský senátor McCain se ucházel také o podporu výrazného pastora Johna Hagee. I s ním však musel přerušit předvolební spolupráci, když Hagee označil holokaust za součást Božího plánu, jak dostat Židy z Evropy zpět do Palestiny. Hagee je autorem i jiných sporných výroků. Před dvěma roky nazval hurikán Katrina Božím soudem, který zničil New Orleans za jeho hříchy (pastor měl na mysli homosexualitu). Tentýž muž si nebral servítky ani vůči katolické církvi, kterou nazval „velkou děvkou“.Vyhnout se soukolí fundamentalismu
„Jestliže je McCain ochoten vyhodit Parsleyho z vlaku, je ochoten učinit totéž s každým, kdo s ním nesouhlasí?“ ptá se evangelikální mediální expert Joseph Farah. „Jestliže bude vítat podporu jen těch, kdo považují islám za schůdnou cestu k Bohu, ocitne se v den voleb docela osamocen,“ dodal výhrůžně. Parsleyho negativní vztah k islámu zastává podle Faraha naprostá většina amerických fundamentalistů. Republikánu McCainovi musí tato slova vyvolávat bolení hlavy, neboť bez podpory konzervativních křesťanů jsou jeho šance na zvolení mizivé. Přesto si ani on nemůže dovolit veřejně se hlásit k lidem, kteří rozsévají do světa teze s tak silnou politickou třaskavinou, jakou jsou vyhraněně protimuslimské postoje. Co má tedy McCain dělat? – Není jiné cesty, než aby si své opěrné body hledal mezi umírněnými konzervativci a sám byl přitom nábožensky přesvědčivý. Jinak na Obamu stačit nebude.
(mtz)
Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay