Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Vydání: 2021/16 Co nám covid dal a vzal, 13.4.2021

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online světa hry Minecraft jako svůj vlastní „avatar“ (dvojník).

 
V herním prostředí Minecraftu narazíte například na 1 200 let starý bavorský klášter Münsterschwarzach. Repro KT


Herní avatar mohučského biskupa Petera Kohlgrafa. Repro KT

„Postavte spolu s biskupem památník koronaviru a vložte do něj vše, co vám běží hlavou,“ pozvala diecéze všechny zájemce od 10 do 18 let. V Minecraftu – nejpopulárnější počítačové hře na světě – hráči sami postupně dotvářejí herní svět ze stavebních bloků, pohybují se v něm v podobě avatarů a díky softwarovým nástrojům mohou mezi sebou komunikovat. Právě u počítačů nyní vlivem protipandemických opatření mládež tráví násobně více času. „Koronavirus je otravný! Pro vás, vaše přátele a rodiny a také pro mě. Jak to zvládáte? To mě opravdu zajímá,“ přidal se k pozvání osobně biskup Kohlgraf, který doufá, že při hře dojde i na hlubší rozhovory.

Německá církev využila Minecraft v pastoraci již dříve. Pro hru, jíž se od jejího vzniku roku 2009 vedle bezplatné demoverze prodalo po celém světě přes 200 milionů, vytvořil tým teologů, filozofů, pedagogů a počítačových expertů při Německé biskupské konferenci projekt „Holy Blocks“ (doslova Svaté stavební bloky). Ten obsahuje mnoho možností, jak ve virtuálním prostředí Minecraftu vést mládež k Bohu: nabízí například prostor pro společné vytváření prostředí biblických příběhů a jejich prožívání nebo příležitost pro skupinové modlitby a katecheze v kostelích a kaplích vztyčených v herním světě. Aby se prožitky propojily i s hmotným světem, nabízí církev možnost natočit vytvořený příběh na video a plánuje se zhmotňování vybudovaných projektů pomocí 3D tiskárny. Německé diecéze v uplynulém roce nabídly dětem v Minecraftu také různé soutěže, ale třeba i křížovou cestu nebo velikonoční jízdu na oslech do Jeruzaléma.

(katholisch.de, sch)

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay