Parolin v Iráku: Jste experty na odpuštění

Vydání: 2019/1 Tři králové vyrážejí na koledu, 2.1.2019, Autor: Alena Scheinostová

Dojetí a radost si podle svých slov přivezl z návštěvy poválečného Iráku kardinál Pietro Parolin. Vatikánský státní sekretář prožil letošní Vánoce uprostřed tamního pronásledovaného křesťanského společenství.


Kardinál Pietro Parolin (vlevo) si v doprovodu arcibiskupa Mosulu Petrose Mouchého prohlíží kostel v Mosulu zničený bojovníky tzv. Islámského státu. Snímek Profimedia


„Nejvíce mne upoutala hrdost, se kterou tito bratři a sestry prožívají svoji víru,“ svěřil kardinál Vatikánskému rozhlasu. „Ve svých promluvách jsem jim zdůrazňoval: Jste svědectvím pro všeobecnou církev, která je vám vděčna za to, co a jak jste prožili, a bere si příklad z vaší schopnosti snášet utrpení pro jméno Ježíš,“ dodal.

Kardinál Parolin strávil v Iráku celých pět dní, počínaje Štědrým večerem. Po boku chaldejského katolického patriarchy Louise Rafaela Saka celebroval mši v katedrále sv. Josefa v Bagdádu. Zúčastnil se jí také irácký prezident Barham Sálih, členové vlády či zástupci sunnitských a šíitských muslimů, jezídů nebo šabaků. „Poselství Vánoc je určeno všem lidem dobré vůle,“ zdůraznil kardinál Parolin v poselství iráckému lidu, zveřejněném v deníku L’Osservatore Romano. Iráčany různých vyznání vyzval, aby si uvědomili, kolik mají společného a nakolik na nich záleží podoba společné budoucnosti.

Štědrovečerní liturgii Parolin sloužil i v bagdádské syrsko-katolické a latinské katedrále. V dalších dnech se vydal do Erbílu v iráckém Kurdistánu, kam v uplynulých letech prchaly tisíce křesťanů před tzv. Islámským státem (IS). Závěrem navštívil rozbitá a vysídlená města v Ninivské pláni, která byla před válkou tradiční křesťanskou oblastí, ale kam se lidé vracejí jen pomalu a s obtížemi. „Zničený Mosul na mě hluboce zapůsobil. Stejně ohromený jsem pak byl tamními kostely plnými lidí. Všichni zpívali a modlili se. Cítil jsem se jejich modlitbou unesen,“ popsal kardinál Vatikánskému rozhlasu. V ninivském Karakoši, zničeném IS v roce 2014, slavil pak bohoslužbu spolu s tamními syrsko-katolickými duchovními. „Ať se bolest a utrpení, které jste museli snášet, nikdy nepromění na zášť,“ vyzval v homilii. „Jste experty na odpuštění. Nemějte strach, protože zlo nemá nad vaším osudem a nad vaší budoucností poslední slovo.“

Za gesto vlády, že se s křesťany v Iráku nadále počítá, označila média čerstvé schválení návrhu ustanovit Vánoce jako státní svátek.

(sch)
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay