Papež vyhlásil růžencový maraton

Vydání: 2021/18 Odkud jsme se vzali, 27.4.2021, Autor: Tereza Zavadilová

Papež František vyhlašuje růžencový maraton za konec pandemie, který po celý mariánský měsíc propojí věřící online prostřednictvím 30 poutních míst. Mezi přizvanými svatyněmi jsou Čenstochová, Medžugorje, Lurdy či Fatima.

Papež modlitební maraton zahajuje v sobotu 1. května v 18 hodin a před lurdskou jeskyní ve Vatikánských zahradách jej 31. května uzavře. K modlitbě se lze připojit v přímém přenosu na Vatican News. Už loni během první vlny pandemie papež vedl modlitbu růžence z Vatikánských zahrad.

Motto květnové iniciativy, kterou na žádost Svatého otce pořádá Papežská rada pro novou evangelizaci, zní: „Z celé církve ustavičně stoupala modlitba k Bohu“ (srv. Sk 12,5). Tento verš odkazuje k modlitbě prvních křesťanů za apoštola Petra, jenž byl ve vězení, a to krátce po stětí apoštola Jakuba králem Herodem. Podle Písma anděl Petra z vězení poté vysvobodil. „Tato iniciativa propojí zvláštním způsobem všechny mariánské svatyně světa, aby tak podpořila věřící, rodiny a společenství věřících v modlitbě růžence za konec pandemie,“ uvádí zmíněná rada podle Vatican News.

Každý večer modliteb bude věnován úmyslu skupin obyvatel, na něž současná pandemie zvlášť dopadá – nemocní, chudí, nezaměstnaní, staří, lidé trpící válkami, vězni, učitelé, lékaři a zdravotníci, rodiny s dětmi, těhotné ženy nebo ti, kdo oplakávají své blízké, a v neposlední řadě všichni zemřelí.

Do maratonu Papežská rada pro novou evangelizaci pozvala poutní místa ze všech kontinentů. Jsou mezi nimi portugalská Fatima, francouzské Lurdy, italské Loreto či Pompeje, anglický Walsingham, bavorský Altötting či ukrajinská Zarvanica. Dále bazilika Zvěstování v Nazaretu, svatyně v Libanonu, Sýrii či v Turecku. Z asijských zemí jsou to Filipíny, Jižní Korea, Indie nebo čínský Šešan. Afriku zastoupí místa v Alžírsku a Nigérii. Nechybí ani Austrálie či Spojené státy a z jihoamerických poutních míst je pozván třeba argentinský Luján a dále svatyně v Brazílii, Mexiku či na Kubě.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 20 11. – 17. května 2021

Statečný patron lidí od vody

Na konci května uplyne 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Slavit se bude nejen v jeho rodném Nepomuku.

celý článek


Síla, kterou má jednota

Desítky duchovních různých církví se 8. května připojily ke společné Deklaraci smíření v Praze na Bílé hoře, kde se před 400 lety odehrála známá bitva.

celý článek


Soudce, který se nebál mafie

Nového patrona mají od minulé neděle právníci a soudci. Je jím Sicilan Rosario Livatino, kterého pro jeho důslednou službu spravedlnosti zastřelila mafie Stidda v září 1990.

celý článek


Konfrontační styl je zničující

Publicista, pedagog, skaut, mediální analytik, člen redakční rady Perspektiv KT JIŘÍ ZAJÍC slaví sedmdesátiny. Některé své životní role a postřehy přibližuje v rozhovoru.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay