Papež vydává sociální encykliku

Vydání: 2009/27 Cyrilometodějské dvojčíslo, 30.6.2009, Autor: Tomáš Kutil

„Moderní ekonomika musí respektovat potřeby a práva slabých.“ To by mělo být jedním z klíčových bodů nové sociální encykliky, kterou papež Benedikt XVI. podle Vatikánského rozhlasu vydá 7. července. Podle prvních informací v ní papež vzhledem k finanční krizi volá po novém ekonomickém pořádku, který by zohledňoval lidskou důstojnost a vzájemnou solidaritu.

Papež se vůči krizi již několikrát jasně vymezil. „Ekonomická a finanční paradigmata, která platila v posledních letech, musí být změněna,“ řekl před nedávnem Benedikt XVI. Při setkání s členy nadace Centesimus Annus Pro Pontifice, kterou založil Jan Pavel II. v roce 1993 na podporu sociálního učení církve, pak prohlásil: „Mnohem více pozornosti je potřeba věnovat solidaritě a respektu k lidské důstojnosti.“ Tato slova zaznívají v době, kdy se světová ekonomika stále zmítá v krizi a kdy přední ekonomové nejsou schopni předvídat, zda se už brzy bude situace zlepšovat, anebo zda světové finance čekají další propady. Encyklika má podle Benediktových slov křesťanům ukázat na ty cíle, k nimž je dobré směřovat, a na hodnoty, které je potřeba zachovávat a bránit. „Jedině tak můžeme jako lidé žít v opravdové svobodě a vzájemné spolupráci,“ dodává papež. Na rozdíl od svých předchozích dvou encyklik „Bůh je láska“ (2006) a „Spaseni v naději“ (2007) je nová encyklika s názvem „Láska v pravdě“ dílem několika vatikánských komisí složených z expertů a konzultantů v daných oblastech. Encyklika má pět kapitol a její první polovina má podle vatikánských zdrojů připomínat předchozí sociální encykliky a druhá polovina se má zaměřovat na dopady globalizace a současnou ekonomickou situaci. V roli morálního vůdce Podle Kishore Jayabalana, ředitele římské pobočky institutu Acton, který se zabývá studiem náboženství, volá papež po novém ekonomickém pořádku – ovšem nikoli z pozice bankéře ve smyslu konkrétního uspořádání, nýbrž z pozice morálního vůdce. „Papež nás všechny vyzývá, abychom co nejlépe využívali svá obdarování k vytvoření co nejspravedlivějšího a nejlidštějšího ekonomického systému,“ dodává Jayabalan. Právě před podporou konkrétního ekonomického uspořádání varuje Philip Booth, ředitel britského Institutu pro ekonomické záležitosti (IEA). „Bylo by velmi nebezpečné vrátit se na cestu velké regulace finančního a ekonomického sektoru. Tento model již byl vyzkoušen a selhal,“ říká Booth, a vyslovuje tak obavu, aby cesta ke spravedlivější a lidštější ekonomice nevedla právě cestou přílišné regulace. (K obsahu papežovy nové encykliky se v KT podrobně vrátíme ještě v některém z příštích čísel.)

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay