Papež v Británii zaujal svou otevřeností

Vydání: 2010/39 Církevní knihovny, 21.9.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Papež minulý týden navštívil Velkou Británii. Zemi, která se v předchozích staletích stavěla k papežství odmítavě a v posledních desetiletích odsunula na okraj svého zájmu i samo křesťanství. A přece se papeži dle pozorovatelů podařil husarský kousek: rozhýbat britskou společnost a vrátit otázky víry do popředí pozornosti. Svědčí o tom nejen protesty jeho odpůrců, ale především zájem, který svými slovy i gesty rozkřesal.

Četná papežova vystoupení během čtyřdenní návštěvy vyvrcholila nedělní bohoslužbou pod širým nebem v Birminghamu, kde osobně blahořečil anglického teologa 19. století kardinála Johna Henryho Newmana. Obřadu blahořečení se ujal vůbec poprvé za svůj pontifikát. A nemluvil při tom jen o Newmanovi. „Tato neděle je obzvlášť významným okamžikem v životě britského národa, protože si připomíná 70. výročí bitvy o Anglii,“ pronesl Svatý otec před 70 tisíci posluchači, kteří tam stáli s deštníky a pláštěnkami připravenými na déšť, který nakonec nepřišel. „Prožíval jsem a protrpěl dlouhá a temná léta nacistického režimu v Německu, a proto je pro mne hluboce dojemné, že mohu být při této příležitosti zde s vámi a připomenout si, kolik vašich spoluobčanů obětovalo svůj život ve statečném boji proti moci zhoubné ideologie,“ zdůraznil papež. Přitom výslovně zmínil i nedaleké Coventry, které tehdy postihlo rozsáhlé zničující bombardování. Tímto projevem papež jako by chtěl navázat na známé motto kardinála Newmana „Od srdce k srdci“, které vybral i jako motto své návštěvy Británie. Ostatně – jak nenechal papež nikoho na pochybách – Newman pro něho byl a zůstává klíčovou postavou a jako takového ho chce nabídnout Britům jako vzor.

POZDVIŽENÍ V HYDE PARKU

O Newmanovi Benedikt XVI. nemluvil jen v Birminghamu, ale i předchozí večer v londýnském Hyde Parku – při vigilii před 100 tisíci mladých lidí (kapacita místa byla překročena o celých 20 tisíc!). A to nedaleko místa, které bylo původně spjato s popravami (Tyburn) a posléze proslulo svobodnou veřejnou diskusí (Speakers‘ Corner). Když papež do Hyde Parku přijížděl, způsobilo to nebývalé pozdvižení. Obrovský jásot, místy pískot, na dvě stě tisíc lidí v ulicích. Celé centrum Londýna se dostalo do pohybu. A pak papež promluvil: „Newmanův život nás učí, že horlivost pro pravdu, intelektuální poctivost a pravé obrácení si žádá vysokou cenu, kterou je třeba zaplatit.“ Zatímco dříve byli křesťané mučeni, čtvrceni a popravováni (v nedalekém Tyburnu přišla takto o život i řada katolických mučedníků), dnes se podle papeže na Západě na křesťany útočí jinak: jsou zesměšňováni a jejich přesvědčení je považováno za bezvýznamné. A přece je třeba jít nebojácně proti proudu, protože pravda zůstává pravdou, i když není zrovna v módě. „Ptejte se Boha, co pro vás připravil! Žádejte ho o velkorysost, abyste mu mohli říci ano! Nemějte strach darovat se cele Ježíšovi,“ zdůraznil Svatý otec desítkám tisíc zejména mladých lidí, kteří se zde shromáždili.

PAPEŽOVA LEKCE

Ve dvou předchozích dnech strávených v Londýně toho stihl papež dost: hovořil ve Westminster Hall k politikům a představitelům kultury, setkal se s canterburským arcibiskupem Rowanem Williamsem, s premiérem Davidem Cameronem (ten se s ním přijel ještě rozloučit do Birminghamu na letiště) a jeho zástupcem i opozicí. Promluvil také k pedagogům a studentům katolické univerzity St. Mary‘s University College. Za zvlášť významnou je považována jeho omluva obětem pohlavního zneužívání dětí při mši ve Westminsterské katedrále, neboť tak učinil způsobem zcela nebývalým. „Myslím zde také na nesmírné utrpení způsobené zneužíváním dětí, zejména v církvi jejími služebníky. Vyjadřuji svůj hluboký soucit s nevinnými oběťmi těchto neslýchaných zločinů spolu s nadějí, že moc Kristovy milosti, jeho smírná oběť přinese hluboké uzdravení a pokoj do jejich životů,“ pronesl Svatý otec v rámci své meditace o Kristově kříži a eucharistické oběti. A pohnutě dodal: „Přiznávám také zahanbení a ponížení, které nás všechny proniklo v důsledku těchto hříchů, a vybízím vás, abyste vše svěřili Pánu v důvěře, že toto pohoršení přispěje k uzdravení zraněných, k očištění církve a k obnově jejího staletého poslání formovat mládež a pečovat o ni.“ Jeho slova vzbudila nejen v britském tisku značný ohlas. „Papež udělil Británii lekci v otevřenosti“ – stálo například v titulku MailOnline. A tato poklona se týkala i jeho přímé kritiky agresivního ateismu a tzv. politické korektnosti. Papež se rovněž setkal s předáky nekřesťanských náboženství zastoupených v Anglii – s Židy, muslimy, hinduisty a dalšími. Kromě toho se zúčastnil ve Westminsterském opatství spolu s ekumenickými partnery bohoslužby slova, při níž také přednesl promluvu. Jako Petrův nástupce vyzval představitele křesťanských církvi k „hlubší věrnosti a poslušnosti Božímu slovu“ a k úsilí o jednotu Kristova ovčince.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay