Papež na Maltě - radost i bolestná setkání

Vydání: 2010/17 Kardinál Tomáš Špidlík, 21.4.2010

Vřelého přijetí se dostalo papeži Benediktu XVI., když v sobotu přiletěl na dvoudenní návštěvu Malty. V ulicích ho radostně vítalo zhruba sto tisíc lidí. Zahájil tím svou letos první a celkově čtrnáctou zahraniční cestu. Kromě slavení dvou velkých mší, kterých se účastnily desetitisíce lidí, se papež setkal jak s misionáři, tak s předními zástupci církve a státu. V závěru své návštěvy si ještě našel čas pro oběti sexuálního zneužívání kněžími a s několika z nich se setkal na apoštolské nunciatuře v Rabatu.

Papež přijel především oslavit 1950. výročí ztroskotání sv. Pavla na Maltě, díky němuž tam apoštol krátkou dobu působil. „Svatý otec chce zároveň vyzdvihnout svědectví živé víry zdejší církve, jež je bohatá na kněžská a řeholní povolání, a také upozornit na problém zejména africké imigrace, který jako první na cestě do Evropy velkodušně řeší právě Malta,“ shrnul důvody apoštolské cesty mluvčí Vatikánu P. Federico Lombardi.

VÝZVA K EVANGELIZACI

Kromě tradičních setkání s představiteli veřejného života se papež během své cesty věnoval speciálně i misionářům. Setkal se s nimi v sobotu večer v kostele sv. Pavla v Rabatu nad jeskyní, kde po svém vylodění přebýval apoštol národů. V promluvě je papež vyzval k nové evangelizaci. „Prožívejte svoji víru více naplno se svými rodinami, přáteli, ve své čtvrti, na pracovišti a v celé maltské společnosti. Zejména vybízím rodiče, učitele a katechety, aby se s druhými, zejména s mladými, kteří jsou budoucností Malty, dělili o svá vlastní živá setkání se vzkříšeným Ježíšem. Víra zesílí předáváním!“ zdůraznil papež. V úvodu největší mše maltské cesty, kterou Benedikt XVI. sloužil v neděli dopoledne na náměstí Floriana a které se zúčastnilo 40 tisíc lidí, zazněla další výzva – tentokráte z úst maltského arcibiskupa Paula Cremony. „Nemůžeme se jen držet modelu církve, na který jsme byli zvyklí celá desetiletí. Musíme se vrátit k církvi ze Skutků apoštolů; církvi, jejíž středem bude naslouchání a sdílení Slova a Eucharistie; církvi, která vzkvétá díky osobní zkušenosti s Kristem a jejíž členové se nenechají zastrašit pronásledováními,“ řekl arcibiskup. Papež pak v homilii varoval před různými vlivy, které člověku škodí. „Ne všechno, co dnes svět nabízí, si zaslouží, aby Malťané přijali. Mnohé hlasy se nás snaží přesvědčit, abychom odložili stranou svou víru v Boha a jeho církev a sami si zvolili jiné životní hodnoty a přesvědčení,“ prohlásil papež a zdůraznil nutnost důvěry v Boha.

SETKÁNÍ S OBĚŤMI

Návštěva Benedikta XVI. na Maltě nebyla světovými médii nijak významně sledována. Kromě jednoho okamžiku. Velkou pozornost upoutalo setkání papeže se skupinou obětí sexuálního zneužívání. Krátká schůzka se sice konala „za zavřenými dveřmi“ – bez účasti veřejnosti i novinářů – ale její průběh později popisovali její přímí účastníci. Papež podle Vatikánu vyjádřil během schůzky zahanbení a lítost nad bolestí, kterou muži i jejich rodiny utrpěli, a slíbil jim, že církev se vynasnaží přinést obětem spravedlnost a také ochranu pro mladé lidi v budoucnu. Pomodlil se s nimi a ujistil je, že církev dělá a bude dále dělat vše, co je v jejích silách, aby se vyšetřila obvinění ze sexuálního zneužívání, aby se osoby zodpovědné za zneužívání předaly justici a aby se zavedla konkrétní opatření k budoucí ochraně mladých. Lawrence Grech, jeden ze zneužívaných kněžími, které papež na Maltě přijal, poté řekl, že setkání trvalo kolem 45 minut a dalo mu ohromnou duchovní kuráž. Při svém vyjádření v místní televizi se dokonce rozplakal. „Zapůsobila na mne papežova pokora. Vzal na sebe potíže, které způsobili jiní. Byl velmi statečný. Každého vyslechl, pomodlil se a plakal s námi. Dokonce posvětil kříž, který jsem měl na sobě,“ řekl později Grech novinářům.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay