Papež na cestě za smířením

Vydání: 2017/37 Papež na cestě za smířením, 12.9.2017, Autor: Lukáš Nosek

Papež František završil návštěvu Kolumbie, kam na pět dní zamířil minulou středu. Jeho hlavním poselstvím byla podpora smíření i neúnavné povzbuzování politiků a řadových občanů na jejich současné mírové cestě.


Mše svatá v Medellínu – druhém největším městě Kolumbie. Eucharistie se účastnil asi jeden milion lidí. Snímek ČTK

Od prvního projevu na letišti, kdy František citoval zdejšího rodáka a nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garciu Marqueze, bylo vidět, že papež Kolumbii dobře zná a návštěva mu leží hluboko v srdci.

Novodobě dějiny Kolumbie jsou poznamenané desítky let (od roku 1964) trvajícím ozbrojeným konfliktem mezi kolumbijskou vládou a povstaleckými skupinami a později i drogovými kartely. Mezi praktiky levicových gard patřily únosy civilistů i jejich zabíjení. „Tato návštěva vás má podnítit a alespoň trochu vyrovnat cestu ke smíření a pokoji. Je nás mnoho, kteří vám chceme k tomuto kroku pomoci. Modlím se za vás a za přítomnost i budoucnost Kolumbie,“ řekl papež hned po příjezdu.

Křehký mír byl podepsán loni v kubánské Havaně po čtyřletém vyjednávání za výrazného přispění Vatikánu. Papež vzápětí oznámil, že by Kolumbii rád navštívil a vyjádřil přímo na místě podporu v započaté cestě.

Program vrcholil při bohoslužbě smíření

Papežský program byl v Kolumbii bohatý. Svatý otec se setkal s prezidentem Juanem Manuelem Santosem Calderónem, nositelem Nobelovy ceny míru za rok 2016, kterou obdržel právě za podepsání mírových dohod. Zavítal také mezi místní biskupy a potkal se i s šedesátičlenným výkonným výborem Rady latinskoamerických biskupských konferencí (CELAM), která sídlí právě v kolumbijském hlavním městě Bogotě.

Papež František beatifikoval dva mučedníky z minulého století a později předsedal bohoslužbě za smíření, které se účastnilo na šest tisíc lidí. Součástí mše bylo i několik svědectví, kterým papež pozorně naslouchal. „Jsem tady ani ne tak proto, abych mluvil, ale abych vám byl nablízku, pohlédl do očí, vyslechnul vás a otevřel své srdce vašemu svědectví života a víry,“ řekl František.

Občanská válka v Kolumbii si do roku 2012 vyžádala na 220 tisíc obětí, 45 tisíc beze stopy zmizelých a za 25 tisíc lidí získali únosci výkupné. Za konfliktem zůstalo více než 7 milionů uprchlíků a tisíce dětských vojáků. Revoluční síly Kolumbie získávaly finance i z obchodu s drogami, který zůstává jedním z největších problémů, před nimiž současná kolumbijská společnost i církev stojí.

Světovým médiím během této papežské návštěvy vévodila fotografie s krevní podlitinou ve tváři papeže Františka. Tu si způsobil v sobotu při jízdě papamobilem v Cartageně. Zranění není vážné a neomezilo jeho program.

LUKÁŠ NOSEK
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay