Papež: Buďme blízko uprchlíkům!

Vydání: 2014/26 Církev zřídila investiční fond, 24.6.2014, Autor: Martin T. Zikmund

Na světě je aktuálně nejvíce utečenců po druhé světové válce – poprvé více než 50 milionů. Tuto alarmující statistiku zveřejnil k 20. červnu – Světovému dni uprchlíků – Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. 

Vedle Předního východu svírá problematika uprchlíků zejména Afriku, a to nejen tu severovýchodní vlivem sucha a bídy, ale i tu střední následkem kmenových válek.Snímek ČTK

„Počet našich bratrů, kteří byli nuceni uprchnout, se v posledních dnech zvyšuje. Tisíce musely opustit své domovy, aby se zachránily. Miliony rodin, které se hlásí k různým náboženstvím, si prožily a prožívají dramatické a bolestné situace, z nichž se lze jen obtížně zotavit. Buďme jim blízko…“ takto vyzval papež František minulý týden při generální audienci katolíky i mezinárodní společenství k větší pozornosti vůči lidem, kteří ztratili domov a naléhavě potřebují podporu. „Mysleme na to, že Ježíš byl uprchlík, který musel se sv. Josefem a svou matkou utéci do Egypta, aby si zachránili život,“ poznamenal. A nato vybídl věřící, aby se modlili Panně Marii, „která zná utrpení utečenců“.

Mosul. Město, které oficiálně čítá 1,5 milionu obyvatel, ale ve skutečnosti v něm žijí podle odhadů až tři miliony lidí. V posledních týdnech jich ovšem až půl milionu opustilo tuto metropoli ze strachu před islamisty. A mezi nimi jsou křesťané, kteří v tomto prastarém městě tvoří poměrně nejpočetnější menšinu ve srovnání s jinými iráckými městy.

Část uprchlíků se podle posledních zpráv do Mosulu opět vrací, neboť se stali terčem ostřelování irácké armády.

Tisíce „šťastlivců“ však přežívají v rychle zbudovaných uprchlických táborech pod patronátem OSN na Ninivské pláni a dávají přednost životu ve stanech ve čtyřicetistupňových vedrech, než se vydat pod ochranu islamistů. Sunnitští islamisté z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) totiž získali pověst těch, kteří se s nikým nemazlí. Pověst, kterou si sami vytvářejí zveřejňováním četných poprav svých odpůrců na sociálních sítích.

ZLOMILO MI TO SRDCE

„Dosud jsem stále zůstával v Mosulu, a to dokonce i poté, co jsem byl v roce 2007 unesen a vzápětí propuštěn,“ cituje P. Pia Affase ze Syrské svatotomášské církve vatikánský portál Vatican Insider. „Právě při svém 42. výročí svěcení jsem musel opustit svůj kostel se 150letou historií, o němž nevím, jestli ho ještě uvidím. Zlomilo mi to srdce. Všechny kostely v Mosulu byly ponechány svému osudu.“ Mosul se totiž jako jedno z nejstarších center křesťanství může pyšnit památnými kostely ze 7. století. Nedaleko města dokonce klášterem sv. Behnama ze 4. století. Tato památka, zrestaurovaná v 80. letech a každoročně navštěvovaná nejen křesťanskými, ale i muslimskými poutníky, se aktuálně ocitla – stejně jako převor kláštera – v držení islamistických zabijáků. Podle statistik se v celém Iráku nachází na útěku přibližně jeden milion osob.

Ještě horší je situace v Sýrii. Za poslední tři roky občanské války tam muselo opustit svůj domov podle odhadů na devět milionu Syřanů, z toho 6,5 milionu přežívá v provizoriu na jiném místě Sýrie, zbylých 2,5 milionu hlavně v sousedních zemích. Jen v Libanonu se dočasně usadil nejméně milion Syřanů – a tím se tato čtyřmilionová země stala zemí s největší koncentrací uprchlíků vůbec.

ZOUFALÁ AFRIKA

Destabilizován je však nejen Přední východ. Nejtragičtější pokusy dostat se do Evropy opakovaně přicházejí z území Afriky. Například na 700 Afričanů vzalo nedávno v Mellitě (španělské enklávě na území Maroka) na zteč tři souběžné vysoké ploty s ostnatými dráty, vybavené reflektory, hlukovými a pohybovými senzory a videokamerami, které oddělují Evropskou unii od Afriky. I přes tyto zábrany se 140 z nich podařilo proniknout na španělské území. Další možností, jak dosáhnout Evropy, je už jen Středozemní moře, a to zejména italská Lampedusa vzdálená od afrických břehů jen něco málo přes 100 km. V posledních letech našlo svou smrt při ztroskotání nedaleko tohoto ostrova na 20 tisíc Afričanů. Obvykle totiž používají primitivní plavidla, která bývají při hromadných útěcích značně přetížená. Papež František v loňském roce Lampedusu navštívil, aby světovou veřejnost na problém těchto migrantů upozornil.

V Africe však počty uprchlíků rostou nejen kvůli bídě či suchu, ale i kvůli kmenovým a náboženským válkám. Země jako Jižní Súdán, Somálsko nebo Středoafrická republika a Kongo patří mezi uprchlictvím nejohroženější. V loňském roce udělil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Nansenovu cenu augustiniánské sestře Angélique Namaikové, která se od roku 2008 věnuje ve svém centru v konžském Dungu sexuálně zneužitým ženám, jež unikly ze spárů fundamentalistické a krutostmi ověnčené Armády Božího odporu. Od té doby se jí díky kurzům ručních prací podařilo vrátit do normálního života přes dva tisíce žen. Tato řeholní sestra zároveň provozuje sirotčinec.

Z výše uvedené statistiky OSN vyplývá, že uprchlíků na světě stále přibývá. Přitom jen rozdíl mezi koncem roku 2013 (51,2) a rokem předchozím (45,2) znamená navýšení o celých šest milionů. 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay