Památník: koncentrační tábor pro řeholníky

Vydání: 2012/18 Památník: koncentrační tábor pro řeholníky, 4.5.2012, Autor: Václav Štaud

K poctě nevinných obětí rudého teroru a pro zachování paměti národa má sloužit unikátní památník, první svého druhu u nás, který byl otevřen na Hoře Matky Boží u Králík. V pátek 27. dubna jej požehnal arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka.

V polovině minulého století se z poutního místa, zdroje duchovních milostí, stal koncentrační tábor pro stovky řeholníků. Tři z nich se nyní slavnostního okamžiku zúčastnili a spolu s kardinálem Dukou také sloužili mši svatou za zemřelé spolubratry.

Devadesátiletý františkán P. Benedikt Holota, žijící dnes v klášteře u P. Marie Sněžné v Praze, byl v Králíkách internován jeden rok. „Rád mohu potvrdit, že tento památník byl vybudován zodpovědně a že všechno v něm odpovídá pravdě. Je třeba jej vidět! Návštěvu doporučuji úplně všem. K oživení pamětníkům těch zlých časů a především mládeži, která o totalitě dostává informace buď zkreslené, nebo vůbec žádné,“ přimlouvá se bratr Benedikt.

„Je správné viny odpustit, není však možné zapomenout,“ uvedl během úvodní řeči pražský arcibiskup. „Když zapomeneme, budeme spoluviníky neblahého osudu těch, kteří přijdou po nás. Představa, že se svobodou můžeme zacházet bezstarostně a nezodpovědně jako malé děti, nepatří do 21. století. I když právě tato představa provází morální devastaci, která s pádem komunismu bohužel nebyla v našem prostoru ukončena,“ zdůraznil kardinál Duka. Všem vězněným poděkoval za svědectví hluboké víry a vzájemné lásky, s níž překonávali nesnáze svého pokoření. „Tady jsem se naučil opravdově radovat, že patřím k řádu. Tím, že jsme měli jeden druhého, bylo možné i za ostnatým drátem prožívat třeba Vánoce plné vnitřního štěstí. Naši věznitelé to často nedokázali pochopit,“ potvrzuje kardinálova slova bratr Benedikt Holota.

Přitom jsou v expozici soustředěny dokumenty o velkém množství zla a nenávisti. Od křížové cesty Mons. Josefa Berana a dalších poválečných biskupů přes krutosti internací, věznění a otrocké práce tisíců kněží, řeholníků, řeholnic i dalších příslušníků církve až po evidentní vraždy řady z nich.

Ojedinělá expozice je umístěna v domku na prvním nádvoří kláštera a vedle množství fotografií a písemných dokumentů na panelech představuje zajímavý výběr sbírkových předmětů. Památník pod záštitou kardinála Dominika Duky vybudovalo Muzeum K-S 14 v Králíkách s finanční pomocí Ministerstva kultury ČR, ve spolupráci s řeholními společnostmi a předními historickými i vědeckými institucemi.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay