Památník internace v Králíkách

Vydání: 2022/15 Válka jako Kainovo dědictví, 5.4.2022, Autor: Jiří Macháně

Kardinál Dominik Duka, biskup Antonín Basler a benediktinský arciopat Prokop Siostrzonek se společně ocitli za mřížemi vyšetřovací cely Státní bezpečnosti. Nikoliv v době komunistického režimu, ale při žehnání realistických prostor expozice Památníku obětem internace v Králíkách.


Kardinál Dominik Duka, biskup Antonín Basler (uprostřed) a arciopat Prokop Siostrzonek (vpravo) při prohlídce Památníku obětem internace. Snímek autor


Jedno z největších internačních center pro řeholníky, které na Hoře Matky Boží v Králíkách v Orlických horách zřídil komunistický režim v letech 1950–1961, připomíná od minulého pátku nová expozice v muzeu přímo na náměstí. Přesunula se sem z areálu kláštera, kde sídlila deset let a kde je nyní návštěvnické centrum. Na slavnostním otevření nové rozsáhlejší expozice se 1. dubna sešli zástupci kongregací a řádů, jejichž někdejší členové nezákonnou detenci v Králíkách zažili. „Bylo to na pět set řeholníků, kteří byli komunistickým režimem násilím deportováni na zdejší poutní místo, které se tak stalo jedním z největších centralizačních klášterů v rámci tzv. Akce K. Mnozí z nich pak byli pro svou víru a způsob života dále souzeni a vězněni v komunistických věznicích nebo táborech nucené práce. A řada jich na následky útrap zemřela. Pamětníci dnes už prakticky nežijí,“ uvedl při otevření Richard M. Sicha, ředitel místního muzea.

Živá paměť

Při bohoslužbě v chrámu sv. Michaela archanděla předčítal během mše svaté jména některých internovaných řeholníků br. Martin Richard Macek, představený milosrdných bratří. Zástupci jednotlivých řádů i věřících při tom přinášeli na oltář svíce. „V našich modlitbách zde vzpomínáme na všechny, kteří nás již předešli a obětovali svůj život, ale prosby směřují i k dnešní situaci ve světě, za padlé, trpící a ty, kteří museli opustit svůj domov,“ zdůraznil br. Martin Richard Macek.

Expozice památníku zahrnuje informační panely a předměty ze sbírek mužských řeholí, oděvy a různé osobní věci někdejších odsouzených nebo zavražděných členů III. odboje. Podařilo se získat i exponáty z pozůstalosti jednoho z vyšetřovatelů StB Vladimíra Zavadilíka. K vidění je též největší model tehdejšího Centralizačního kláštera Králíky s okolními, už neexistujícími hospodářskými budovami.

Druhý sál pak návštěvníky seznámí s přípravou různých procesů s řeholníky a jejich pronásledováním ze strany StB. Je zde zachycen celý systém perzekuce duchovních: internace, vzetí do vazby, vyšetřování, předání soudu a odsouzení. Při prohlídce se návštěvníci ocitnou i mezi mřížemi v zatemněné prostoře – věrné kopie „vazební“ kanceláře StB, kde se odehrávaly výslechy.

„Živá paměť je důležitá. Tady mohou zejména mladí lidé zblízka vidět, co mohli slyšet ve škole, od rodičů a snad i pamětníků. Mohou se dotknout bolestné historie a vědět, že v naší zemi byli relativně nedávno nezákonně vězněni, a dokonce i zabíjeni lidé – a že obětí byla církev i naše řehole,“ připomněl dominikán Dominik Duka v poslední části památníku věnované věznicím, táborům a krutým podmínkám v nich. Návštěvníci mohou zažít na vlastní kůži přinejmenším temnou atmosféru táborů nucené práce. Prostory zahrnují samovazbu, lékařskou ordinaci a repliky místností vězeňského baráku s umývárnou, kde dokonce protéká ledová voda.

Památník obětem internace je otevřen vždy od čtvrtka do neděle (ostatní dny pro skupiny na objednání, informace na webu pamatnik.militaryclub.info).

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay