P. Hylmar: Mějte ducha otevřeného Božímu hlasu!

Vydání: 2006/16 Místo studentů v církvi, 18.4.2006, Autor: Václav Štaud

Pastorace vysokoškoláků patří do jezuitského repertoáru
Studentský Velehrad, stejně jako celá činnost Vysokoškolského katolického hnutí, je zacílen na všestranný duchovní rozvoj studentů. Ve spolupráci s celou církví se tímto způsobem na budování Božího království podílí především Tovaryšstvo Ježíšovo. Oslovili jsme proto provinciála české jezuitské provincie P. Františka Hylmara:

 

Váš řád věnuje mnoho sil studentům už staletí. Kde a jak nyní pracujete v českých a moravských diecézích mezi mladými?

Jezuité se již více než deset let věnují práci s vysokoškoláky v Brně a Olomouci. V Brně se studentské bohoslužby konají v kostele Nanebevzetí Panny Marie "U jezuitů" a v Olomouci u Panny Marie Sněžné, kde byla nedávno ustanovena akademická farnost. V obou městech mají studenti také klubové prostory k setkávání. V posledních dvou letech jezuité spolupracují také s akademickou farností "U Salvátora" v Praze. Je sympatické, že všechny zmíněné studentské kostely v minulosti vystavělo a jejich ducha vytvořilo Tovaryšstvo Ježíšovo. Na nás je jít cestami Ducha dnes. V současné době se tři jezuité podílejí také na vyučování na brněnském Biskupském gymnáziu a jeden na velehradském Stojanově gymnáziu.

A jaké má Tovaryšstvo plány v této oblasti apoštolátu?

V nejbližších letech se budeme dál zaměřovat hlavně na práci v Olomouci a v Brně. Další pastorace bude záviset na dostatku dobrých a vytrvalých jezuitů. Naší snahou je, abychom studentům nabízeli účinné prostředky k orientaci a růstu v křesťanském životě po duchovní i praktické stránce. Součástí "jezuitského repertoáru" jsou různé formy duchovních cvičení. V posledních letech si získala oblibu u olomouckých studentů například doprovázená modlitba v adventu a v postě a také meditativní cvičení nabízená pražským studentům v Kolíně. Prohloubit bychom mohli například spolupráci se studentskými farnostmi v zahraničí.

Odráží se náročná služba studentům jako určitý způsob obdarování i v ostatních úsecích řádového působení?

Práce s mladými omlazuje, to je známá zkušenost učitelů, která platí i pro nás. Vysokoškolské prostředí však především nutí jezuity k náročnosti a poctivosti jak v oblasti intelektu, tak i ducha. Každé zaváhání se pozná. Na akcích s vysokoškoláky se mohou nárazově přímo i nepřímo podílet i jiní jezuité jako například na Velehradě, který je Tovaryšstvem spravován. Občas je také některý z mladých lidí procházejících studentskou farností zasažen Božím voláním k životu v Tovaryšstvu Ježíšově. To je pak radostná odměna. Trvalejší výsledky práce v prostředí vysokoškolských studentů se však projeví až po delší době systematičtějšího působení. Chce to trpělivost.

Militantní antikatolictví minulého století konečně odeznívá, víru a dobro však nyní vytěsňuje bezohledná honba za majetkem. Máte recept na to, jak konzumní trendy u mladých lidí změnit?

Na militantnost nemá smysl reagovat bojovně, to by bylo vytloukání klínu klínem. Druhé neobracíme k sobě, ale k Otci, Synu a Duchu Svatému. Ještě přesněji: Je to Bůh sám, který v nás pracuje a vede nás k životu a pravdě, k hodnotám, po kterých nějakým způsobem touží i dnešní lidé. Obracet společenské trendy je v éře masových sdělovacích prostředků nesnadné. Pro začátek stačí povzbuzovat a upevňovat ty, kdo Boha hledají a nacházejí, vytvářet z nich životaschopné společenství. Není jich totiž tak málo, jak by se mohlo na první pohled zdát, a oni sami se stávají hlasateli dobré zprávy, přivádějí další ke křesťanskému životu. Dobro, pravda, jednota, krása, láska, síla a spravedlnost jsou Boží hodnoty a mají mocnou přitažlivost. Blahobyt a touha po něm uzavírají lidi do sebe. Ale silným osobním příkladem podpořeným Boží milostí lze druhé přesvědčit, že jen život věnovaný druhým přináší plný užitek, radost a naplnění.

Neohrožují duševní vývoj mládeže také rozmáhající se sekty?

Ústup ověřených a vyvážených hodnot z veřejné scény poskytuje místo názorům extrémním, okrajovým a nerozumným. Nehostinný prostor vypočítavých (ne)vztahů bez opravdové důvěry se snaží "zateplovat" společenství vytvářená silnými jedinci i za cenu utlumení osobní svobody. To samozřejmě lidskému vývoji neprospívá. Působit proti nim lze v dnešní pluralistické mentalitě hlavně nabídkou názorů zdravých, na které naštěstí mnozí ještě slyší.

Co byste chtěl vzkázat účastníkům letošního Studentského Velehradu?

Před osmi lety jsem jako vysokoškolský kaplan v Olomouci pomáhal Studentský Velehrad organizovat. Bylo to hektické, ale mám na něj, hlavně na pěší putování z Hostýna, dobré vzpomínky. Letos mne povinnosti vedou jinam. Účastníkům přeji dobré počasí a pohodu. Mějte ducha otevřeného nabídkám Božího hlasu a touhu nejen prožít příjemné chvíle, ale také najít něco, co by proměnilo váš život – alespoň trochu!
Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 22. – 28. září 2020

Křesťanské symboly v politice

Symboly jsou pro lidskou povahu důležité, ale u každého z nich musíme mít neustále na paměti, že je pouze pomůckou k pochopení něčeho většího a hlubšího.

celý článek


Libanon: zachováváme si naději

Osm týdnů po masivním výbuchu, který zdemoloval libanonskou metropoli Bejrút a připravil statisíce lidí o přístřeší, do země stále míří mezinárodní pomoc. Místní…

celý článek


Přinuceni k útěku jako Ježíš

V naší době se miliony rodin nacházejí v bezútěšné situaci podobné té, jakou zakoušela Svatá rodina na útěku do Egypta. Upozorňuje na to papež František ve svém poselství…

celý článek


Katolický týdeník mění distributora novin

KT bude od příštího vydání do schránek čtenářů doručovat prostřednictvím své sítě společnost PNS - nikoliv Česká pošta, jak tomu bylo dosud. Správa předplatitelského…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay