Otevřenost na synodě

Vydání: 2018/41 Otevřenost na synodě, 9.10.2018, Autor: Tereza Zavadilová

Biskupskou synodu o mládeži, která potrvá do 28. října, od počátku ovládla aktuální témata, jako migrace, chudoba, sexuální zneužívání i intimní život.


Minulou sobotu se papež František setkal s mladými lidmi, hosty biskupské synody o mládeži. Snímek Profimedia


Na 300 biskupů z celého světa, třicítka laiků, řeholníci a zástupci východních, ale též nekatolických církví po čtyři týdny otevřeně diskutují o vztahu církve k mladým lidem – její budoucnosti. Závěry synody se pak stanou oficiálním učením církve ve formě papežské konstituce.

„Většina přítomných nepatří ke generaci mladých. Musíme se tedy varovat toho, abychom o mladých lidech mluvili na základě překonaných myšlenkových kategorií a schémat,“ apeloval v úvodu Svatý otec. Vrátil se též k sexuálním skandálům členů církve, jejichž enormní rozsah v řadě zemí nyní vychází najevo.

Synody se historicky poprvé účastní i dva čínští biskupové, což je důsledkem zářijové „prozatímní dohody“ Číny s Vatikánem. Její ambicí je ukončit schizma mezi oficiální a podzemní církví v zemi. Papež čínské biskupy osobně přivítal. Giovanni Battista Jang Siao-tchi se stal biskupem z papežského jmenování schváleného vládou a veřejně vystupoval na podporu režimu. Giuseppe Kuo Ťin-cchaj je jedním ze sedmi biskupů ještě donedávna exkomunikovaných, tedy vybraných vládou bez papežského souhlasu. Je také generálním sekretářem Rady čínských biskupů, hlavního kontrolního orgánu ze strany režimu, uvádí agentura AsiaNews.

Český příspěvek

První dny synody shrnul pro agenturu CNA předseda Polské biskupské konference arcibiskup Stanisław Gądecki: „Toto naslouchání začíná reálnými otázkami, ne nějakými umělými.“ Průběh synody od počátku provází otevřená debata o tématech, která mladé lidi skutečně zajímají i trápí. Česko zastupuje plzeňský biskup Tomáš Holub. Ve svém příspěvku se zaměřil na pastoraci mladých nesezdaných párů (celý text přinášíme na str. 7) a na to, jak je intimní život před sňatkem vzdaluje od svátostí a církve vůbec. A nebyl sám, kdo na to upozornil. „To téma řeší mnoho kněží, a proto stojí za to o něm rozmýšlet,“ shrnul pak projevy na tiskové konferenci Paolo Ruffini, šéf papežského Úřadu pro komunikaci.

Ve Vatikánu je též husitská farářka Martina Viktorie Kopecká za ekumenickou Světovou radu církví nebo mladý politik a fokolarín František Talíř. Minulou sobotu mohl papeži položit veřejně otázku. Ptal se, jak by měl důsledně žít své poslání k veřejné službě v prostředí nedůvěry k politice. „To proto, že kandiduji do Evropského parlamentu. Odpověď Svatého otce nikdy nezapomenu. Řekl, že jakákoliv moc, která není službou, je pouze vlastní egoismus,“ uvedl pro KT Talíř.

TEREZA ZAVADILOVÁ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay