HOMILIE: Starat se o růst dobra

Vydání: 2020/29 Velehradské díky lidem v první linii, 14.7.2020

Při četbě evangelia, zvláště toho Matoušova, se stále vracíme k podobenstvím. Proč hovoří Ježíš v podobenstvích, když je nakonec – aspoň u některých – nakonec sám přinucen dodávat výklad? Dvě delší podobenství (celkem ze sedmi Matoušových) čteme po sobě během letních nedělí i s Ježíšovým výkladem.

Po podobenství o rozsévači následuje podobenství o dobrém semeni a plevelu, které v sobě skrývá tajemství dobra a zla. Zdálo by se, že přirovnání k setbě, k hořčičnému zrnu, ke kvasu a nakonec k plevelu, který dusí růst dobrého semena, jsou Ježíšovým posluchačům natolik známá a samotným Ježíšem vybraná právě kvůli tomu, aby nepotřebovala další výklad.

Potřeba výkladu zde však není proto, že by nebylo jasné, že plevel znamená zlo a dobré semeno dobro. Jen Ježíš však dokáže vidět v hlubší perspektivě to, co se ukáže až časem. „Dobré semeno jsou synové království, plevel jsou synové Zlého. Nepřítel, který ho zasel, je ďábel. Žeň je skonání věku, ženci jsou andělé.“

Ježíšovi posluchači potřebovali výklad právě kvůli tomu, že Ježíš je před tím sám vybídl k lásce k nepřátelům s odůvodněním, že nebeský Otec dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé (Mt 5, 45).

Mohlo se tedy zdát, že Ježíš jaksi ignoruje zlo nebo až naivně věří v možnost proměnění zla v dobro. Ve svém podobenství o dobrém semeni a plevelu však ukazuje, že dobře ví, co je zlo, kdo ho působí a že nakonec bude vytrženo i s kořenem a spáleno v ohni. A že ti, kdo si jej definitivně zvolili, se nezbaví trápení, které zasluhují: „Tam bude pláč a skřípění zubů.“

Trpělivost, ke které nás Ježíš vybízí při pohledu na růst plevele vedle krásných a plodných rostlin, není tedy odůvodněná tolerancí zla jako takového, ale potřebou nechat růst dobré semeno všude, kde je to jen možné, a zlo vymýtit až tehdy, když se ukáže jako vytrvalé a definitivní. Čekat až do žní ovšem neznamená nerozlišovat dobro a zlo, ani to, že si máme dát ruce za hlavu a jen se dívat, kolik plevele přehluší růst dobrých semen.

Řídit se podle Ježíšových slov s sebou nese důvěru, že On je skutečným původcem dobra a Pánem, který dokáže zvítězit nad zlem. A také – a z toho bychom si mohli určitě vzít ponaučení – že zlo je třeba rozlišovat, ale daleko více než o jeho úplné vymýcení je třeba se starat o růst dobra. A tak když čekáme na žně, prosíme jak za vytrvalý déšť, tak o to, aby Pán sklizně poslal ochotné dělníky. A těmi se určitě můžeme stát i my.

P. LUKÁŠ FOŠUM OP, provinciál dominikánů

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay