HOMILIE: Ježíš kraluje z trůnu kříže

Vydání: 2022/47 Česká kolej na návštěvě u papeže, 15.11.2022

Všude, kde se objevil Ježíš, věci se dávaly do pohybu. Stejně tak lidem, kteří se do jeho blízkosti dostali, se otevíraly oči i rozum. Něco se pohnulo v nich samých. V pozitivním, ale i v negativním smyslu slova. Víme přece, jak se démoni svíjeli a nesnášeli Kristovu přítomnost, i když ve zlosti vyznávali, že je to Syn Boží.

Při slavnosti Ježíše Krista Krále jednak zcela spontánně přemýšlíme o královském Ježíšově trůnu, ale chceme i s Biblí toto téma prozkoumat. Marně bychom královský Kristův trůn hledali na hradech, zámcích či v jiných vznešených palácích. Ježíš totiž kraluje z trůnu kříže a své královské sídlo může mít v každém čistém lidském srdci. Tam by asi jeho královský trůn málokdo hledal.

Přemýšlejme však i o biblicky zachyceném kalvárském dramatu. Ve všech, kteří jsou Kristovu umírání blízko, se něco odehrává. Členové velerady spolu s vojáky se sice vysmívají, ale ve skutečnosti nejsou pravdě o Ježíšově misi daleko. On totiž opravdu jiným pomáhal, a to účinně a hned. Sobě však nikoliv. Mohl by si pomoci snadno, jenže nepřišel, aby pomáhal sobě, ale druhým. Pravý král nemyslí na svůj prospěch, ale na dobro svých poddaných, resp. oddaných. Nezachraňuje sebe, ale hříšníky.

Jeden ze zločinců má pak ve věci Ježíšova mesiášství téměř jasno, když mnozí Kristovi současníci o tom stále pochybovali. On tuší, že spolu s ním a vedle něho visí na kříži opravdový Mesiáš, ale rouhavě a nešťastně si chce vynutit svou záchranu. To nelze. Spása, záchrana je dar, Bohem daný bez nátlaku, zdarma. Zato druhý zločinec se pod Ježíšovým pohledem vzpamatovává a veřejně vyznává, že je trestán spravedlivě. Současně volá, že Kristus je odsuzován nespravedlivě. Přece nespáchal nic zlého! A lotr se bezděčně v té chvíli stává snad jediným Spasitelovým obhájcem. A protože se v tomto lotru i srdce pohnulo a zřetelně se projevila síla duchovní blízkosti s Ježíšem, v posledním okamžiku a z posledních sil prosí o Kristovo milosrdenství. Jistě, obrací se na správného adresáta: umírající Ježíš je skutečně bohatý na milosrdenství. O věčném ráji ví mnoho. O nebeském království ví všechno.

JAN BAXANT, litoměřický biskup 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, OstatníAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay