Vydání: 22, 27.5.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Celá událost uzdravení setníkova služebníka spočívá na opravdovosti prosby podpořené i staršími izraelské obce a na Ježíšově prohlášení, že takovou víru nenašel ani u vyvoleného lidu. Z toho plyne, že tam, kde jde o opravdový vztah k Bohu naplněný důvěrou, má význam i každé slovo, které nachází odezvu a naplnění u Otce.
celý článek
Vydání: 21, 20.5.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Opravdu je pozoruhodné, že jeden malý národ jménem Izrael našel cestu k víře v jediného Boha. Neboť byl obklopen velkými říšemi, které ho ve své pohanské rozpínavosti neustále ohrožovaly. Na rozdíl od nich Izraelité důvěřovali vedení a ochraně Hospodina a tato víra jim pomáhala přežít, i když byli několikrát vyhnáni ze svých domovů a nuceni sloužit jako otroci. Vlastní rozdíl mezi vírou Izraele a náboženstvími okolních národů nespočíval v počtu uctívaných bohů – jeden Bůh proti deseti, dvaceti nebo třiceti bůžkům pohanů, ale byl hlubší: mnoho pohanských bohů bylo vytvořeno člověkem, který je uctíval, i když šlo o bezmocné výtvory lidské fantazie, které nemohly nijak ovlivnit chod věcí. Vždyť i dnes uctívají mnozí své bůžky v podobě moci, peněz, nadvlády nad druhými, zneužití sexuality apod. Izrael vlivem proroků postupně poznával, že Hospodin není součástí tohoto světa, neboť je pravým Tvůrcem, z jehož rukou vyšel vesmír a vše, co v něm existuje. Jako křesťané sdílíme tuto víru v jediného Boha Abrahamova, Izákova a Jákobova, který vyvedl svůj lid z Egypta a ...
celý článek
Vydání: 20, 13.5.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Příloha: Homílie
Význam dnešní slavnosti vystihují Pavlova slova, že Boží láska je nám vylita do srdce skrze Ducha Svatého, který nám byl dán (Řím 5,5). Ptejme se, zda býváme otevřeni pro tento zdroj vnitřní síly, když žijeme uprostřed nejednotného, rozhádaného světa se vším jeho neklidem a útěkem od pravdy. Naše víra nás ujišťuje, že Kristus stále posílá svého Ducha těm, kdo o něj prosí, a s jeho účinky máme možnost setkat se v bratřích a sestrách, kteří zapomínají na sebe a starají se nesobecky o nemocné, chudé, opuštěné, pronásledované a lidi na okraji společnosti. Událost Letnic znamená, že vzkříšený Kristus, vítěz nad všemi Golgotami, co jich jen bylo a ještě bude, daroval světlo Ducha svým učedníkům, aby se stali svědky jeho pravdy. Lukáš (12,49) nám zaznamenal jeho slova: Oheň jsem přišel vrhnout na zem, a jak si přeji, aby už vzplanul! Z této jedinečné události se stal trvalý jev, neboť evangelium se stalo jednou a opakuje se neustále, když Duch sestupuje do otevřených srdcí věřících a svým jasem ozařuje naše různá církevní společenství. Nebuďme tedy pouhými diváky, neboť ...
celý článek
|
Vydání: 20, 10.5.2016, Autor: red
Ve spolupráci s Domem rodin Smečno jsme pro naše čtenáře připravili soutěž o osmnáct rodinných víkendových pobytů (pátek–neděle) s plnou penzí pro dva dospělé a dvě děti do deseti let.
celý článek
Vydání: 19, 6.5.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Naše společnost, aby mohla vůbec existovat, potřebuje řadu jednotících prvků: armádu, státní hranice, zdravotní služby, vzájemný základní respekt občanů k sobě navzájem a mnoho jiných věcí. Nic z toho nelze podceňovat, vše má ve zdravém soužití své místo. A přece Ježíš klade důraz na něco jiného. Nežádá na učednících, aby projevovali třeba sounáležitost k sousedům a byli poslušní vrchnosti. Za rozhodující známku učedníků vyhlašuje v dnešním evangeliu jejich jednotu, podobně jako on je sjednocen se svým Otcem.
celý článek
Vydání: 19, 3.5.2016, Autor: red
Ve spolupráci s Domem rodin Smečno jsme pro naše čtenáře připravili soutěž o osmnáct rodinných víkendových pobytů (pátek–neděle) s plnou penzí pro dva dospělé a dvě děti do deseti let.
celý článek
Vydání: 18, 29.4.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Před šesti týdny jsme slavili ústřední tajemství víry, vzkříšení našeho Pána, a dnes prosíme, abychom velikonoční dobu prožívali ve stálém spojení s tímto Dárcem pravé radosti. Ta má provázet náš život v rodině, ve vztahu k bližním, ve světě práce, v politice i v uvažování o smyslu života.
celý článek
Vydání: 17, 22.4.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Papež Benedikt připomněl v encyklice Bůh je láska Tertuliánova slova, že starost křesťanů o všechny potřebné lidi vyvolávala u pohanů údiv. Tento spisovatel se stal věřícím v roce 195, když na něho hluboce zapůsobil život tamní křesťanské obce. Věřící se řídili Ježíšovými slovy, jak je zaznamenal evangelista Jan: Podle toho všichni poznají, že jste moji učedníci, budete-li mít lásku k sobě navzájem.
celý článek
Vydání: 16, 15.4.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Jak čteme v řadě žalmů, pro Izraele je jediným skutečným pastýřem vybaveným veškerou pravomocí Hospodin, který vyvedl svůj lid z Egypta, putoval s ním pouští a uvedl do zaslíbené země. Bůh Otec poslal svého Syna, aby v tomto smyslu pokračoval během svého pozemského působení, a proto Ježíš mluví jako dobrý pastýř o věřících, kteří mu naslouchají a následují ho. On je ale také Beránkem, který je nakonec odsouzen a zabit, když ho pyšní představitelé velerady odsoudí k potupné smrti. Jako dobrý pastýř chtěl všechen lid shromáždit a sjednotit a přivést k pramenům živé vody. Každý, kdo naslouchal jeho slovům a přijal je za základ svého života, se stává novým stvořením, nezávislým na proměnách a nenávisti okolního světa. O této vnitřní proměně nás přesvědčují tak mnozí, že nemůžeme pochybovat o stálé platnosti Ježíšových slov a jejich působení. Např. spisovatel Fr. Mauriac popisuje svou zkušenost takto: Abych slyšel Boží slovo v Novém zákoně, méně se spoléhám na odborné výklady a víc na svůj vnitřní sluch. Existuje tón, který poznávám, řeč, o které jsem si ...
celý článek
Vydání: 15, 8.4.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Víme, že nežijeme v době globalizace svobody pro všechny, lidských práv, solidarity s nejslabšími a péče o stvoření, ale v éře vlády peněz, ekonomiky a co největšího zisku. Ovšem snaha o stálý ekonomický růst pod nadvládou mezinárodního kapitálu je jistou cestou ke globální katastrofě, které může zabránit jen obrat od sobectví k altruismu, od egocentrismu k lásce, od lpění na vlastním pohodlí k odpovědnosti za celé stvoření. Jádro současného vývoje spočívá v nevyřešené otázce po Bohu, po jeho stvořitelské vůli, kterou vtělil do našeho svědomí. Podle Ignáce z Loyoly máme hledat Boha ve všech věcech. Ne tedy nezávisle na tom, o čem přemýšlíme, co děláme nebo o čem mluvíme, ale v průběhu našich všedních dní, doma i venku; setkat se s ním uprostřed života a ne na pouhém jeho okraji. Tato zkušenost se má projevit na našem chování, na schopnosti odpouštět druhým, na pravdivosti vztahů v rodině, mezi přáteli, ve farnosti nebo duchovním společenství. Apoštol Jan k nám ve svém velkém vidění mluví o příchodu dne, kdy ze své skrytosti vystoupí sám Bůh, takže ho pozná a uzná ...
celý článek
Vydání: 14, 1.4.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Chápeme, že Pánovi učedníci žili v nejistotě, když slyšeli, že hrob je prázdný, že pohřbené tělo bylo ukradeno, a zase že ho někdo viděl dokonce živého! Temnota, která je obklopovala, mizela jen pozvolna a začali lépe rozumět slovům Písma. Vzkříšený Pán jim svou přítomností sejmul závoj z očí a naplnil je úžasem a radostí. Nabízí se srovnání: jak se tenkrát dělo učedníkům, prožívá dnes mnoho lidí kolem nás. I jejich víra kolísá, neboť mohou být v zajetí omylů nebo polopravd a váhavě hledají opěrný bod. Rádi by věřili, ale jsou stále znovu – také vlivem okolí – plni otázek a pochyb. Ale není to někdy i náš případ? Přiznejme si, že nevidíme hned účinek svých modliteb, nepovzbuzuje nás bohoslužba, svátost smíření „vyřizujeme“ zvykově a vnitřní situaci může zhoršit třeba nemoc, neúspěch v práci, nespokojenost s poměry v rodině nebo ve světě. Pak se nám zdá obtížné plně uvěřit v nový život s vnitřním bohatstvím radosti a nové naděje, darovaný nám vzkříšeným Pánem. Kde najde podobně roztřesená, nedokonalá víra odpověď a jasnou orientaci?
celý článek
Vydání: 13, 25.3.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem
Pokud žijeme v souladu s pravidly víry, máme dostatek důvodů k pravé, vnitřní radosti, jak to ostatně uvádí mešní preface slovy: celý vesmír zpívá o Boží slávě. Odvěký nepřítel člověka, smrt, ztratil definitivně svou moc skrze toho, který byl mrtev a zase žije.
celý článek