Ostatní

Homilie: Nevylučujme se z Boží radosti

Vydání: 41, 10.10.2017

Matoušovo podobenství o svatební hostině králova syna patří jistě k obtížnějším textům Písma svatého nikoli pro svou nejasnost, ale spíše pro svou příkrou jasnost. Už Martin Luther o tomto textu řekl, že jde o evangelium, „které není obtížné, ale je hrozivé“. Vyhlazení celého města pro neochotu pozvaných hostů, shromáždění všech náhodně nalezených, dobrých o zlých, a konečně strašné zatracení onoho hosta, který přišel bez svatebního šatu, byť nebyl původně pozván, to vše se zdá být v ostrém rozporu s naším pojetím Božího milosrdenství.

celý článek


Homilie: Všichni jsme dělníky na vinici. Víme o tom?

Vydání: 40, 3.10.2017, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem

celý článek


Homilie: Který ze synů se zachoval správně?

Vydání: 39, 26.9.2017

Matoušovo podobenství o dvou synech rozdílně reagujících na výzvu svého otce je velice stručné a jasné. Na rozdíl třeba od známého podobenství o dvou synech a milosrdném otci u Lukáše nepodává žádné podrobnosti, nerozvíjí dramatický příběh.

celý článek


Homilie: Setře každou slzu z očí

Vydání: 38, 19.9.2017, Autor: Jiří Mikulášek

Pod sousoším sv. Cyrila a Metoděje je nápis: Přinesli světlo těm, kteří seděli ve stínu smrti. Je to odezva Zachariášova chvalozpěvu. Seděli – když je člověk ve tmě, bojí se udělat krok, neví, kam jít, do čeho narazí, kam spadne, je ohrožen.

celý článek


Homilie: Neodpuštěné zlo je jed

Vydání: 37, 12.9.2017, Autor: Jiří Mikulášek

„Pomsta a hněv jsou ohavnosti, jen hříšný člověk je chová v srdci.“ Dnešní první čtení je velmi důrazným napomenutím, aby naše srdce nezkamenělo ve zlu.

celý článek


Homilie: Křesťan přemáhá svět

Vydání: 36, 5.9.2017, Autor: Jiří Mikulášek

Úryvek z páté kapitoly Prvního listu Janova se s ohledem na Bílou neděli, kdy nově pokřtění odkládali bílý křestní oděv, vrací k tajemství křtu, které úzce souvisí s velikonočním tajemstvím Kristovy smrti a zmrtvýchvstání.

celý článek


Homilie: Kdo pravdu hlásá, ale nežije

Vydání: 35, 29.8.2017

Každý týden nebo i každý den prožíváme účast na mši svaté. Opravdu prožíváme? Je naše účast na bohoslužbě výrazem pokorného a oddaného vztahu k Bohu, plného obdivu, úcty, vděčnosti, touhy i bázně? Pokud se o to aspoň snažíme, i když jsme unavení a roztržití, můžeme si být jisti, že se Pán dotkl našeho srdce a něco se změnilo. Nejvíc ubližuje pravdě ten, kdo ji hlásá, ale nežije. Největším nebezpečím lidí, kteří „chodí do kostela“, je prázdná religiozita, obřadnictví bez pokorného vztahu k Bohu. Bohoslužba se může stát jen příležitostí k sebeobdivování a sebeoslavování, při níž vlastně od Boha nic nečekáme, protože se obsloužíme sami, a nic Bohu nedáváme, protože mu nechceme dát sebe.

celý článek


Homilie: Přijmout bez výhrad vše, co říká

Vydání: 34, 22.8.2017, Autor: Jiří Mikulášek

Před dvěma tisíci lety vstoupil do lidských dějin osobně sám Bůh. Ne jako vládce a diktátor, ale nenásilně a nenápadně jako člověk. A přece vzbudil rozruch.

celý článek


Homilie: Bůh chce více, chce nás

Vydání: 33, 15.8.2017, Autor: Jiří Mikulášek

celý článek


Homilie: Víra nutí vstoupit do hry

Vydání: 32, 8.8.2017, Autor: Jiří Mikulášek

celý článek


Homilie: Věčnost pro nás začíná už dnes

Vydání: 31, 1.8.2017, Autor: Jiří Mikulášek

Dnešní evangelium nám chce připomenout, že i přes ten uprášený poutnický šat našeho lidství je zářivým tajemstvím církve sám Boží Syn, který je v ní přítomný a o kterém říká nebeský Otec: „To je můj milovaný Syn, toho poslouchejte.“ Ne náhodou se Proměnění odehrálo při modlitbě. Právě modlitba umožňuje proniknout pod povrch věcí a dotýkat se pravé skutečnosti. Církev se liší od všech ostatních institucí tím, že je spojená se svým zakladatelem nejen na počátku svých dějin, ale v každém okamžiku své existence. Církev žije s Kristem a z Krista. Je s ním spojená organickým živým poutem, protože není pouze organizací, ale živým organismem, do kterého proudí božský život. A každý křesťan, bez ohledu na to, ve kterém století žije, se stává Kristovým současníkem.

celý článek


Homilie: Hlavně klídek?

Vydání: 30, 25.7.2017, Autor: Stanislav Přibyl

V evangeliu dnešní neděle nacházíme dvě minipodobenství. Nejsou delší než jeden biblický verš, ale jejich hodnota je nevyčíslitelná. První z nich se odvolává na život zemědělce, druhé opakuje stejnou myšlenku a vypomáhá si přitom obrazem ze života obchodníka. Podobenství vypadají jako dva nevinné žánrové obrázky, ale jsou to hlasy polnice, které by nás neměly nechat v klidu. Co chtěl Ježíš těmito drobnými, ale závažnými příběhy říci?

celý článek




Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay