Homilie: Pán vstal z mrtvých, radujme se!
Vydání: 13, 27.3.2018
Vydání: 12, 20.3.2018
Při doznívající postní době, kdy uvažujeme o opravdovosti své víry s pohledem na trpícího Krista, nám může pomoci krátká meditace mnicha a teologa Maxima Vyznavače (7. stol.): „Kdo se bojí Boha, je pokorný. Kdo je pokorný, stává se umírněným. Kdo je mírný, dodržuje přikázání. Kdo je dodržuje, je tím očišťován. Kdo se stal čistým, je i osvícen.“
Vydání: 10, 6.3.2018
Úvodem si připomeňme myšlenku matematika a hlubokého křesťana Blaise Pascala: „Jsou tři druhy lidí: jedni, kteří slouží Bohu, protože ho našli; jiní, kteří ho usilovně hledají, protože ho nenašli; a další, kteří žijí, aniž ho hledají a aniž ho našli. Ti první jsou rozumní a šťastní, ti poslední jsou pošetilí a nešťastní. Ti uprostřed jsou nešťastní a rozumní.“
Vydání: 9, 27.2.2018
Je neúplné rozjímání o Ježíši a směnárnících v chrámu, pokud soustředíme pozornost na nezbytí odklidit z našich kostelů tretky či křiklavou komerci.
Vydání: 8, 20.2.2018
Učíme se nepropásnout Kristův pohled, kterým se bude dívat, až půjde kolem nás se svým křížem. Ale v tomto jeho kříži se nabízí pohled na Vítěze. Ještě dříve, než vešel na kříž, byl oslnivě vznešený, krásný.
Vydání: 7, 13.2.2018
Ježíš plný Ducha Svatého je nejen hnán do pouště, nýbrž doslova „honěn“ pouští po celých čtyřicet dní – a tam pokoušen ďáblem. To přece nezní jako stav, ale jako táhlá událost. Lze tedy být zároveň plný Ducha a být pokoušen ďáblem. „Vypumpovaný“ až do dna, vyčerpaný až na základ své přirozenosti. Drolen v každém projevu života. Trojí pokoušení není abstraktním archetypem z umělého světa, ale odpovídá Pánovu přijetí celého našeho bytí. Učedník pak nemůže být jiný než jeho Mistr. Znovu a znovu budeme nahlížet do tohoto děje, možná vynalézat zase nová slova. A přesto skutečnost duchovního vyhodnocení je tuze prostá.
Vydání: 6, 6.2.2018
Ježíš malomocného uzdravuje, třebaže ví, že jeho „božský zásah“ záhy rozhlásí horlivě do světa. Ježíš nedává milost tehdy, až sezná, že budeme dokonalí ve svém křesťanství. On uzdravuje, neboť ví, že i když následně leccos popleteme, jeho zásah bytostně potřebujeme. Přišel pro nemocné, nikoli pro dokonalé či zdravé. To nás nepřivádí ke kalkulu či vynucování si, že Pán vždy „dává“, ale k milé odkázanosti na něho.
Vydání: 5, 30.1.2018
Řekli bychom: dobré „farní“ společenství, když Ježíši pověděli o nemocné. Šimonova tchyně leží v horečce. Starost o nemocné je součástí Ježíšova života. Doprovázejí ho přátelé: Jakub a Jan. Co prožívají Petr a Ondřej, když Pán vstupuje do jejich obydlí? Ježíš jedná osobně: uchopí ji fyzicky za ruku, pevně se jí dotkne. Někomu stačí Ježíšovo uzdravení na dálku, jiný naopak vyžaduje stisknutí. Jako každý z nás má specifický obtisk Trojice v srdci, tak i každý byl stvořen s odlišnou spiritualitou, a proto i způsob Ježíšova vyhojení je každému šitý na míru.
Vydání: 3, 16.1.2018
Pán mi ukáže, kam a jak kráčet, avšak ode mne žádá otevřenost – je potřebné, abych byl bytostí učenlivou.
Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…
„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.
Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…
Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023
© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena Mapa webu
RSS kanál
XML Sitemap |