Ostatní

HOMILIE: Vinice, vinaři, viníci i světci

Vydání: 40, 3.10.2023

celý článek


HOMILIE: Mezi Boží vůlí a osobní odpovědností

Vydání: 39, 26.9.2023

Jako vojenský kaplan jsem do určité míry vytržen ze sociální bubliny věřících a mám podobnou zkušenost z ponořenosti do občanské společnosti, kterou by bylo možno charakterizovat příměrem P. Tomáše Halíka „supermarket duchovnosti“.

celý článek


HOMILIE: Pozvání šité na míru

Vydání: 38, 19.9.2023

celý článek


HOMILIE: Boha velebit a radovat se z jeho lásky

Vydání: 37, 12.9.2023

Milosrdenství a odpuštění. Hlavní témata čtení této neděle. Rovněž nám bohatě a barevně vykreslují, kterak jsou vzájemně velmi propojené vztahy člověka s Bohem, mezi lidmi navzájem a člověka k sobě samému.

celý článek


HOMILIE: Milosrdné jednání v pravdě

Vydání: 36, 5.9.2023

V každé formě společného života nastávají chvíle, kdy se někdo dopustí hříchu, druhému ublíží a naruší vztahy. Může se jednat o nějakou osobní urážku nebo o hřích, který je zjevný. Jak v takové situaci jednat? Na to nám odpovídají dnešní čtení.

celý článek


HOMILIE: Proč se vydat i na cestu méně pohodlnou?

Vydání: 35, 29.8.2023

Minulý týden byl v evangeliu Petr pochválen Ježíšem za svou duchovní vnímavost. Jako mluvčí ostatních apoštolů vyznal Ježíše jako Mesiáše. A ten mu přislíbil vedoucí úlohu mezi ostatními apoštoly.

celý článek


HOMILIE: Bůh je nám blíž, než si vůbec dokážeme představit

Vydání: 34, 22.8.2023

Jedna z klíčových otázek duchovního života zní: Kým je pro mě Bůh, nebo také, kým je pro mě Ježíš? Zdali někým konkrétním, živým, s kým mám osobní vztah, nebo jen historickou osobností či někým hodně vzdáleným.

celý článek


HOMILIE: Cizincem v domě modlitby

HOMILIE: Cizincem v domě modlitby

Vydání: 33, 15.8.2023

Věříme tomu, že Boží láska je tu pro všechny? Evangelium této neděle nám krátce, ale poutavě vykresluje drama jedné ženy, příslušnice pohanského národa. Kananejská žena je pro nás obrazem člověka, který v tehdejším Izraeli není tak úplně vítán, vždyť kraje Tyr a Sidón jsou přímo synonymy pohanství. Vedle vyvoleného národa, kterému je přislíbena Boží blízkost, je tato dáma jakýmsi outsiderem, v dobové mentalitě člověkem stojícím mimo Boží plán spásy.

celý článek


HOMILIE: Být sám s Bohem, mluvit s Bohem a hledat Boha

Vydání: 32, 8.8.2023

Z nedělního Božího Slova si můžeme vzít hned několik inspirací do našeho života. Všimněme si, že Ježíš nechává své učedníky odpočívat. Nechává je, aby „vstoupili na loď a jeli před ním na druhý břeh“. A co dělá mezitím? O samotě se modlí. Na to mnohdy zapomínáme. Někdy stačí jen chvilku být sám s Bohem.

celý článek


HOMILIE: Cesta do Boží náruče

Vydání: 31, 1.8.2023

Slavíme svátek Proměnění Páně. Liturgie nás nechala naslouchat dvěma paralelním úryvkům popisujícím Ježíšovo proměnění. První z nich je pozdější reflexí Petra nebo některého z jeho učedníků, který je směřovaný k církvi; druhý je pak popisem ze synoptického Matoušova evangelia. Tváří v tvář této ohromné události nás mohou napadat dvě otázky: Jaký význam měla pro život učedníků, kteří jí byli přítomni? A jaký význam má dnes pro život církve a pro nás?

celý článek


HOMILIE: Být církví nebeského království

Vydání: 30, 25.7.2023

celý článek


HOMILIE: Přijmout Boží spravedlnost takovou, jaká skutečně je

Vydání: 29, 18.7.2023

celý článek
Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay