Osmdesátiny promodleného místa

Vydání: 2009/18 Čtyři mariánská zastavení, 29.4.2009, Autor: Tomáš Kutil

Jako má Česká republika v Římě svůj konzulát, má zde i česká církev své útočiště – kolej Nepomucenum. Je zasvěcena sv. Janu Nepomuckému, po němž dostala své jméno. Minulý čtvrtek, na svátek sv. Vojtěcha, oslavila 80. narozeniny. Během své bohaté historie se stala útočištěm pro řadu osobností české církve – ať už to byl Josef Zvěřina, Josef Beran, Karel Otčenášek či Tomáš Špidlík.

Od založení Nepomucena v něm bydlí především studenti teologie, ale čas od času zde nalézali azyl i disidenti, kteří za komunismu museli opustit Československo. I dnes je tato kolej především místem, kde pospolu žijí čeští bohoslovci, jáhni a studující kněží. A opět zde nejsou sami. „Naše společenství doplňují kněží z různých koutů světa. Nejen z těchto důvodů je naším společným kolejním jazykem italština,“ prozrazuje jeden z obyvatel Nepomucena, bohoslovec Jiří Jeniš. Velká část bohoslovců oceňuje, že v koleji nebydlí sami, nýbrž že zde žijí společně s kněžími. „Vidím to jako velkou výhodu oproti semináři, kde jsem byl před svým příchodem do Říma. I když se to ne vždy obejde bez problémů a konfliktů, jsem přesvědčen, že v tomto společném soužití převažují pozitiva. Kněží nám dávají možnost nahlédnout do života, na jaký se my teprve připravujeme, a diskutovat o radostech a starostech života v pastoraci,“ popisuje společné soužití bohoslovec Josef Mikulášek. S tím nepřímo souhlasí i další obyvatel koleje, kněz Řehoř Urban. Nepomucenum je podle něj především společenstvím lidí s odlišnými názory, zvyklostmi, kulturou a zájmy. „To pro mne znamená, že mám stále věnovat pozornost pochopení a přijímání druhých,“ říká P. Urban. Pro bohoslovce Martina Sklenáře a Františka Staňka jsou zase velmi důležitá přátelství a kontakty, jež zde navážou napříč kulturami a různými životními etapami. Všichni obyvatelé koleje pak shodně oceňují duchovní oporu promodleného místa, jež vyrůstá z modliteb těch, kteří Nepomucenum obývali před nimi. Duchovním povzbuzením jsou i návštěvy, které čas od času přijíždějí. Například nedávno zde pořádal duchovní obnovu P. Aleš Opatrný a čas od času tam jezdí i františkán P. Petr Houška. „Před dvanácti lety mě požádali, abych u nich vedl rekolekce, a od té doby se tam velmi rád vracím. A také se za kolej modlím,“ přiznává svůj vztah ke koleji P. Houška. První česká kolej vznikla v Římě v roce 1884 a dostala název Bohemicum. Po roce 1918 se začalo mluvit o stavbě nové koleje, neb Bohemicum již nestačilo. Základní kámen Nepomucena byl položen na konci května 1928 a za necelý rok, v dubnu 1929, byla kolej slavnostně vysvěcena a mohla začít sloužit.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay