Opatření proto ptačí chřipce jsou dostatečná
Vydání: 2005/48 Křivda a uzdravení, 28.11.2005, Autor: Gabriela Plačková
Příloha: Doma
Již několik týdnů panuje v Evropě mezi lidmi strach z ptačí chřipky. Obavy se nevyhnuly ani České republice. Lidé nosí do veterinárních ordinací uhynulé ptáky, aby lékaři zjistili, zda nejde o případ tohoto onemocnění. V lékárnách vykupují zákazníci lék Tamiflu, který je má údajně před nákazou ochránit. Ministerstvo zemědělství vydalo vyhlášku, která zakazuje konání ptačích trhů a přehlídek. Tak bylo například znemožněno - několik hodin před zahájením - pořádání každoroční mezinárodní výstavy drobného ptactva v Litoměřicích. Obávaná chřipka přichází - stejně jako nemoc šílených krav a onemocnění SARS - z Asie. Důvodem mohou být podle odborníků tamní hygienické a stravovací návyky. Lidé zde často žijí v těsné blízkosti se zvířaty a jsou například zvyklí konzumovat nedostatečně tepelně upravené maso. Jestli jsou naše obavy z onemocnění ptačí chřipkou oprávněné a jaké ohrožení pro nás představuje, jsme se zeptali ředitele Hygienické stanice hl. m. Prahy MUDr. Vladimíra Polaneckého.
Je třeba se obávat ptačí chřipky? Nejde pouze o zbytečnou hysterii? Hrozí její rozšíření?
Ptačí chřipka je zatím pouze ptačí onemocnění, resp. onemocnění hrabavých a brodivých ptáků, která se šíří již devátým rokem, převážně v oblasti jihovýchodní Asie, kde se dotkla přibližně dvou miliard lidí a bilionů domácích ptáků. Proto není 115 nakažených v přímém kontaktu s ptáky zatím přílišnou hrozbou.
Mluví se o tom, že k nákaze dochází v přímém kontaktu s nakaženým zvířetem. Znamená to tedy, že když budu doma mít nakaženého papouška, dostanu ptačí chřipku i já?
Papoušci ani jiní domácí ptáci zatím v oblasti EU nakaženi nejsou. Žádné obavy nehrozí ani od vlaštovek, vrabců, havranů atd. Nebezpeční mohou být tažní ptáci typu labutí, volavek, apod.
Jsou kroky, které naše země učinila jako ochranu před ptačí chřipkou (zákaz výstav, dovoz papoušků) dostatečné a opodstatněné?
Jsou naprosto dostatečné a opodstatněné.
Je očkování proti běžné chřipce účinné i proti té ptačí? Měli bychom se nechat očkovat?
Očkování proti běžné chřipce není účinné na ptačí chřipku, pouze na viry, které se sezónně objevují. Nebezpečí sezónní chřipky je zcela jistě vyšší než té ptačí, proto se lidé nad 65 let, nemocní s kardiovaskulárními chorobami plic, diabetem či nemocemi ledvin mají podle mého názoru každoročně očkovat.
Došlo k případům přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka? Hrozí tato možnost?
Zatím nedošlo k přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka. V budoucnosti to ovšem není vyloučeno.
Podle odborníků je hrozbou zmutování viru ptačí chřipky s virem lidským. Dojde pak nutně k pandemii, případně dá se říci, kdy?
To ví jen Bůh.
Lze nějak rozpoznat běžnou chřipku od ptačí?
Běžnou chřipku laik od ptačí neodliší, snad jen podle toho, že při té ptačí se může přidružit průjem. Při eventuální pandemii by bylo jasné, že jde o nový pandemický kmen, který ale vůbec nemusí být ptačí.
Má smysl začít nyní užívat lék Tamiflu jako ochranu před ptačí chřipkou? Kdy a v jakém množství?
Lék Tamiflu radím neužívat, žádná ptačí chřipka v ČR neexistuje. V případě potřeby je třeba se vždy poradit s lékařem. Sdílet článek na: