Ohlasy na volbu prezidenta

Vydání: 2008/8 Únor 1948, 19.2.2008, Autor: red

Česká veřejnost v posledních dnech napjatě sledovala volbu prezidenta. Ve svých preferencích (Klaus, nebo Švejnar) byla rozdělena na dva tábory. Zeptali jsme se proto několika osobností z katolické církve: Jak jste spokojen/a s volbou hlavy státu?

Gabriela Ivana Vlková, děkanka CMTF UP v Olomouci

Mé pocity mají ke spokojenosti daleko. Zklamaná ale nejsem, protože jsem v dané situaci příliš neočekávala; neviděla bych důvod k jásání ani při opačném výsledku. Vadí mi účelové používání a znehodnocování velkých slov. Z každého slova, které nemá sílu „stát se tělem“, budeme vydávat počet, my i politici. Pan prezident se však zavázal bránit hodnoty zásadního významu. Snad nesleví. Na jeho místě bych ale netvrdila, že miliony občanů svými postoji přispěly k jeho zvolení. Měl by se zamyslet, proč J. Švejnar dokázal rychle získat sympatie mnohých a mohl úspěšně operovat předsevzetími: slušně jednat s kýmkoliv, obnovit důvěru občanů v politiku. Že by inspirace ke zpytování svědomí?

Prokop Siostrzonek OSB, břevnovský převor
S volbou Václava Klause jsem spokojen. Ze dvou nabídnutých kandidátů bych si ho vybral i v případné přímé volbě, protože je pro mě čitelnější a věrohodnější než druhý nabídnutý kandidát... A proč ne Jan Švejnar? Jeho prezentace spočívala (a zřejmě to není jen jeho chyba) především v kritice Václava Klause. Není divu, že pro mnohé zůstal Jan Švejnar méně známým „cizincem“. Zůstane-li u nás v reálném životě další pět let, možná...

Jan Graubner, metropolita moravský, arcibiskup olomoucký
Jsem rád, že Parlament přece splnil svůj úkol zvolit hlavu státu, i když průběh volby nebyl pro národ velkým povzbuzením. Panu prezidentovi blahopřeji ke zvolení. Přeji a vyprošuji mu Boží pomoc, aby jeho rozhodování byla moudrá a jeho služba národu byla skutečným přínosem pro veřejné dobro.

Petruška Šustrová, publicistka
Zvolení Václava Klause prezidentem není příliš překvapivé. Překvapivější bylo, že volitelé nedokázali vyjednat podmínky předem a předvedli tak v přímém přenosu, jak vypadají politická jednání. Nejsou o mnoho kultivovanější ani ve vyspělých zemích, jen je tam politici nepředvádějí veřejnosti. V tomto případě by je snadno odbourala přímá volba prezidenta.

Josef Kořenek, člen řádu maltézských rytířů
Překvapilo mne, že v době, kdy je zřejmé, že tato křehká koaliční vláda má odvahu k nutným reformním krokům v naší zemi, nebyla volba prezidenta viděna v základních politických souvislostech. To ještě umocněno kulturou jednání představitelů politické skupiny, jejíž cíle byly zřejmé a „plody práce“ jsme mohli živě sledovat... Velmi pozitivní je skutečnost, že role komunistů při volbě byla nulová.

Kardinál Miloslav Vlk, primas český
Po vleklém a bolestném úsilí, které ukázalo naši politickou scénu ve značně nepříznivém světle, máme konečně prezidenta. Průběh volby byl velmi výmluvný. Václav Klaus byl po dlouhém handrkování znovu zvolen. Jistě z diskusí kolem svého minulého funkčního období i z bolestného zrození období nového vyvodí pro sebe, pro styl své práce i pro svou funkci patřičné závěry. I když naše zkušenosti z uplynulých pěti let nebyly vždy jen pozitivní, chceme doufat, že dodrží své slovo a že četné sliby, které před svou volbou dal, naplní skutky. K tomu mu přeji hodně zdraví a také potřebnou pomoc od nejvyššího Vládce.

Dominik Duka, biskup královéhradecký
Od dětství sleduji volby prezidentů našeho státu a nesouhlasím s těmi, kteří považují tuto volbu za jedinou skandální. Připomínám poslední volbu československého prezidenta, jako i sládkovské běsnění při volbě Václava Havla. Za jedinou dobrou volbu považuji volbu tajnou, jak o tom svědčí celá antická tradice, včetně tradice církve. Ušetří se tak mnoho zlé krve. Zaráží mě zvláštní přístup při hodnocení sčítání hlasů: 141 ku 111 není „o jeden hlas“. Táži se, kde je lidská slušnost při pronášených tvrzeních o neznámých úplatkářích a násilnících. Má snad politická slušnost jiné meze? Děkuji především těm poslancům, kteří stáli za svým svědomím a statečně odolávali výhrůžkám, vydíráním, pomluvám i dopisním kampaním. Opětně zvolenému prezidentu České republiky prof. Václavu Klausovi blahopřeji a děkuji za jeho slova při druhé kandidatuře. Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 5 25. – 31. ledna 2022

Upřesněné počty věřících

Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden zveřejnil podrobnější data o loňském sčítání lidu, která zpochybnila dříve uváděné informace o výrazném poklesu…

celý článek


Směřovat k jednotě po celý rok

Týden modliteb za jednotu křesťanů právě skončil, ekumenická spolupráce ale trvá na mnoha místech po celý rok. A může být velmi užitečná i pro aktuální synodální cestu.

celý článek


Formace ve světě rozšiřuje obzory

Vstoupit do řeholní formace znamená vydat se na dlouhou cestu. Pro čím dál víc adeptů zasvěceného života to přináší také povinnost na čas opustit rodnou zemi a vydat…

celý článek


Plečnik – architekt, který předběhl koncil

Na 23. leden připadlo 150. výročí narození Jože Plečnika – slovinského architekta, který vtiskl moderní ráz Pražskému hradu. A je též autorem jednoho z nejpozoruhodnějších…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay