Solidarita patří do sociálního učení církve

Vydání: 2009/4 Obrácení sv. Pavla, 21.1.2009

Přestože žijeme v relativně klidné demokratické společnosti, je svět stále plný pokračovatelů genocid a dalších hrůzných činů totalitních režimů. Má církev nějakou možnost těmto věcem alespoň částečně zabraňovat? Pokud ano, jak to dělá?

Koncem ledna si budeme připomínat Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Při té příležitosti si klademe otázku, zda je vůbec možné v současnosti zabránit opakování těchto zločinů. Jsme svědky smutné skutečnosti, že i dnes existují ve světě diktatury, v jejichž čele stojí jedinci nebo skupiny, kteří bez ohledu kosí každého, kdo se jim staví do cesty. Rabují bohatství příslušné země a preventivně bez jakýchkoli skrupulí utrácejí životy tisíců lidí. Existují ovšem i totalitní režimy, kde se nebojuje, občané nepřicházejí o život, ale jsou ujařmováni ve svých lidských právech a za jejich obhajobu jsou vězněni, leckde i mučeni. Můžeme s tím vůbec něco dělat? Odpověď je jednoznačná: Ano. Na to se snaží svými omezenými silami reagovat Rada Iustitia et pax (Spravedlnost a mír) při ČBK. Po 2. vatikánském koncilu existuje takováto rada při každé biskupské konferenci. Jejím posláním je šířit sociální učení církve a v jeho duchu reagovat na společenskou a sociální situaci doma i ve světě. Čím se konkrétně zabývá česká rada?
Vydává v nepravidelných intervalech dokumenty, jež zasílá příslušným státním i nevládním institucím. Jejich tématem jsou aktuální společenské otázky a problémy, které se dotýkají života našich občanů. Publikováním dokumentů se rada snaží ukázat, že se naše církev nezajímá jen o sebe, ale citlivě vnímá vše, co pálí naše spoluobčany. Dosud publikovala například dokument o menšinách, slavení neděle, zadlužování, azylovém právu, hypermarketech, nezaměstnanosti, domácím násilí, vztahu mezi lékaři a pacienty, gamblerství, důchodové reformě, situaci seniorů aj. Členové rady formou přednášek seznamují věřící i širší veřejnost se sociálním učením církve. Na jaře tohoto roku zorganizuje rada příslušnou konferenci.
Rada se solidarizuje s pronásledovanými ve světě tím, že oslovuje tamní představitele a žádá je o respektování lidských práv – například na Kubě, v Íránu, Indii, Iráku, Číně, Vietnamu aj. Její předseda podnikl v posledních letech několik cest do zemí, kde dosud vládne tuhý politický režim, a navštívil tam pronásledované křesťany a rodiny politických vězňů. Jsou to malé a na první pohled nevýznamné kroky, které nemají okamžité výsledky. Zkušenost z minulosti však svědčí o tom, že důslednost jednotlivců i skupin při sledování, jak jsou respektována lidská práva v diktaturách, přináší ovoce. Časem se rozdroluje i zdánlivě nepropustná zeď. Je to cesta, která vyžaduje výdrž a trpělivost.

Biskup Václav Malý, předseda Rady Iustitia et pax při ČBK, www.iupax.cz

Sdílet článek na: 

Sekce: Odpovědny, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay