Hazard pod letním sluncem může hodně bolet

Vydání: 2007/30 Jak vychovat děti ve víře?, 24.7.2007

Můj syn se dlouho léčil ze zranění, způsobených neopatrným skokem do vody. Byla bych ráda, kdybyste hlavně mladým lidem připomněli rizika, která na ně čekají během letních her a zábav. Na své rodiče příliš nedají. Když k nim promluví odborník, třeba budou opatrnější.

Vzpomínám si, když jsem v 17 letech poprvé usedl na motorku, jak mi táta – primář chirurgie – začal líčit všechny úrazy a smutné historie, které na svém oddělení zažil. S mnohými jsem se pak měl možnost sám seznámit během aktivní chirurgické dráhy. Proto se i já snažím svým synům připomínat, aby u všeho konání mysleli hlavou a neřídili se pouze emocemi.

NEOPATRNOST NA SILNICI SE NEVYPLÁCÍ
Letní čas bývá dobou oddychu, euforie a krásných zážitků. Někdy proto máme sklony k furiantství a nemyslíme na svou bezpečnost. Přitom často jen okamžik stačí k tomu, aby se celý život náhle tragicky změnil.
Příčinou velkého neštěstí může být například neopatrná jízda na kole. Na vině bývá většinou nepozornost – cyklista přestane sledovat cestu před sebou, narazí na překážku nebo přehlédne výmol a následuje pád. Pokud ještě chybí helma, může mít i malá havárie fatální následky. Neopatrnost se nevyplácí zejména při jízdě na frekventovaných silnicích. Cyklisté se stávají oběťmi automobilů, především pokud jsou špatně viditelní. Často si vůbec neuvědomují, jak velké riziko může na rušné silnici hrozit. Je proto lépe mladé „závodníky“ přesvědčit, aby se vyhýbali rušným tahům.

NESPOLÉHEJ NA NÁHODU!
Podobně jsou na tom motocyklisté, především dnes, kdy mladí finančně dosáhnou i na silnější motorku. Síla mnoha koní pod sedlem bývá opojná a nemusí se vyplatit třeba v zatáčce, kde je na silnici písek nebo trocha štěrku. Motocyklové úrazy bývají jedny z nejtěžších, často s trvalými následky – ochrnutím od pasu dolů apod. Přitom by také stačilo jen víc opatrnosti a používání rozumu.
K tradičním letním rizikům patří úrazy páteře. O zbrklých skocích do vody bylo již mnoho napsáno. Přesto se stále opakují. Když skokan neodhadne hloubku pod hladinou a hlavou narazí do dna, dochází ke zlomeninám krční páteře. Následkem pak bývá trvalé ochrnutí celého těla, pokud se nešťastníka nejdříve vůbec podaří zachránit před utonutím.
Jinou kapitolou jsou sběrači meruněk, třešní nebo jablek. Zejména třešně jsou známy křehkostí svých větví. Pád z pětimetrové výšky často znamená těžké zranění se všemi důsledky. Je proto třeba vždy věnovat pozornost zajištění žebříku a nespoléhat na náhodu.

POZOR NA ZVÍDAVOST NEJMENŠÍCH
Velkým rizikem bývají také hry malých dětí, kterým rodiče nevěnují dostatečnou pozornost. Pamatuji si na dvouletou holčičku s poraněnou krční páteří, na kterou spadla velká garážová vrata, ledabyle opřená o zeď. Dalo hodně práce ji zachránit a bez trvalých následků se asi neobejde dodnes. Rodiče často nedbají na zdánlivě drobná rizika. Chybějící zábradlí na nedokončených stavbách, nezajištěné jímky a studny, otevřené dopravní prostředky stojící na svahu a lákající děti, aby si v nich zahrály na řidiče. V lese někdy zase stačí špatně zajištěná hromada klád na to, aby způsobila třeba zlomeninu nohou.
Zdrojem nebezpečí bývá též kutilství dospělých s malými dětmi poblíž. Zvídavost nejmenších a jejich touha pomáhat tatínkovi při práci s různými nástroji často vede k úrazům. Oční lékaři by o tom mohli povídat dlouhé hodiny.
U každé činnosti musíme přemýšlet a předvídat. Nenechávat věci náhodě a v přítomnosti malých dětí být ještě mnohokrát více pečliví a předvídaví. Jako křesťané jsme vázáni pátým přikázáním, kde „nezabiješ“ musím v tomto případě změnit na „budeš opatrný“. Týká se to nejen osobně každého z nás, ale aplikovaně i našich bližních, kterým můžeme svou lehkomyslností způsobit neštěstí.
Učiňme tedy vše, aby se to nemohlo stát, a teprve pak si řekněme: Léto, budiž požehnáno!
DANIEL RYCHNOVSKÝ, chirurg, ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně


Sdílet článek na: 

Sekce: Odpovědny, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay