Odpovědny

Kněžský oděv přispívá ke kráse liturgie

Kněžský oděv přispívá ke kráse liturgie

Vydání: 44, 29.10.2008

Je nutné, aby kněží nosili nákladné ornáty? Možná by stačila štola v patřičné liturgické barvě a tmavý oblek. Prostotou by mohla církev získat víc věřících.

celý článek


Máme knězi říkat otče?

Máme knězi říkat otče?

Vydání: 43, 21.10.2008

K vyjádření jedinečných vztahů používáme slova označující věci blízké a nám srozumitelnéKaždý z nás má dva otce – jednoho v rodině, druhého v nebesích. Když nám Kristus důrazně přikazuje nikomu jinému otec neříkat, ví velmi dobře proč. Přitom v církvi dáváme titul otce tolika lidem! Podle Kristova poučení jsme všichni Božími dětmi. Kněží a biskupové, včetně římského biskupa, jsou naši bratři. Myslím, že podobné pohrdání Kristovými slovy přispívá k nevěrohodnosti církve.

celý článek


Růžencová meditace oslovuje a pobízí

Růžencová meditace oslovuje a pobízí

Vydání: 42, 14.10.2008

Jednotlivá tajemství jsou příslibem, vzorem k napodobování, stimulem k otevírání se BohuNa závěr každého růžence se modlíme: „Dej nám, prosíme, když v posvátném růženci blahoslavené Panny Marie o těchto tajemstvích rozjímáme, ať také podle nich žijeme a dosáhneme toho, co slibují.“ Rád bych se tedy zeptal, jak mám žít např. podle tajemství „s kterým jsi Alžbětu navštívila“? Čeho máme dosáhnout a co nám slibují růžencová tajemství?

celý článek


Musí kněz podat sv. přijímání každému?

Musí kněz podat sv. přijímání každému?

Vydání: 41, 7.10.2008

Jeden z účastníků bohoslužeb v našem kostele – ale není to náš farník – je známou osobností. Víme o něm, že provedl řadu nedobrých věcí, on ale přesto pravidelně chodí ke svatému přijímání. Upozornila jsem pana faráře, že by mu neměl podat, ale on odpověděl, že to není tak jednoduché. Musí kněz opravdu podat úplně každému?

celý článek


Proč přijímáme jen pod způsobou chleba?

Proč přijímáme jen pod způsobou chleba?

Vydání: 40, 30.9.2008

Důvodem byly obavy ze zneuctění a bohužel i odpor k požadavkům husitůKdo, kdy a proč odepřel obecnému lidu Krev Kristovu? Slyšívám tvrzení, že je to 2 v 1, ale o tom v evangeliích nic není. Tělo bez krve je pro mě mrtvé a nepřivede nás do života věčného. Důvody, proč se víno (kromě výjimečných příležitostí) nepodává, jsou podle mého názoru pouze praktické, určitě je lze snadno vyřešit.

celý článek


Kde najdu v Bibli archanděla Michaela?

Kde najdu v Bibli archanděla Michaela?

Vydání: 39, 23.9.2008

Bible hovoří o andělech, ale nevím, zda uvádí něco o archandělech. Najdu někde v Písmu konkrétní jméno? Například sv. Michaela?

celý článek


Našli jsme pohozenou hostii. Co s ní?

Našli jsme pohozenou hostii. Co s ní?

Vydání: 38, 16.9.2008

O prázdninách jsme v cizím městě objevili před dveřmi kostela pohozenou hostii. Nevěděli jsme, jak se zachovat. Předpokládali jsme, že není proměněná, protože přes vstupní chrámovou mříž byl vidět stolek s obětními dary, odkud ji asi někdo vzal. Aby nebyla pošlapána, položili jsme ji opatrně do trávy za keř v přilehlém parku. Bylo to správné?

celý článek


Matka a utrpení jejích dětí

Matka a utrpení jejích dětí

Vydání: 37, 9.9.2008

V nebi má člověk podíl na věčné blaženosti Boží, tam porozumí i zdánlivě bolestným tajemstvímVrtá mi hlavou malá pochybnost. Znala jsem jednu již zemřelou ženu – matku, která žila opravdu dobře: vírou, láskou a obětí. Všichni předpokládají, že je u Boha. Její děti ale stíhá mnoho neštěstí a vytrvale prosí maminku o přímluvu. Může být taková duše na věčnosti opravdu šťastná, když vidí trápení svých dětí?

celý článek


Gotický poklad střeží kamenní lvi

Gotický poklad střeží kamenní lvi

Vydání: 36, 2.9.2008, Autor: Václav Štaud

V perle církevní architektury Porta coeli spolupracuje tamní muzeum s řádem sester cisterciačekSkončily prázdniny, turistická sezóna se nezadržitelně chýlí k závěru. Jak ji prožili v klášteře Porta coeli nedaleko Tišnova? Zeptali jsme se historika Josefa Zacpala, vedoucího Podhoráckého muzea v Předklášteří.

celý článek


Páteční půst nemusí být nutně "od masa"

Páteční půst nemusí být nutně "od masa"

Vydání: 35, 26.8.2008

V klášterní kuchyni, vařící o prázdninách také pro ubytované, jsme v pátek narazili na masité jídlo. Velmi nás to udivilo. Kde jinde by se měly dodržovat postní předpisy? Pro starší generaci je to něco nepochopitelného. Copak se už i tak nepatrná oběť Bohu stala v naší církvi nepřekonatelným problémem?

celý článek


Je možné odmítnout církevní pohřeb?

Je možné odmítnout církevní pohřeb?

Vydání: 34, 20.8.2008

Můžete mi, prosím, vysvětlit, jaká jsou kritéria pro právo na církevní pohřeb? Setkali jsme se s odmítnutím z důvodů, které si mi zdají přinejmenším zvláštní. Někdo si údajně zaslouží pohřeb vedený knězem, jiný se musí spokojit s pastorační asistentkou a někdo si ho nezaslouží vůbec...

celý článek


Proč uctíváme nepravá biblická místa?

Proč uctíváme nepravá biblická místa?

Vydání: 33, 12.8.2008

Dočetl jsem se, že některá místa ve Svaté zemi jsou pokládána za nepravá. Má jít například o Ein Karen, Kánu Galilejskou, Emauzy nebo také betlémské Pole pastýřů. Zajímalo by mě, jak to s těmi místy je. Možná úplná přesnost místa není až tak podstatná a zbytečně se po tisíciletích lidem matou hlavy...

celý článek
Aktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay