Vydání: 26, 24.6.2009
Potřebuji radu s problémem, který se vyskytl v naší rodině, jinak žijící křesťansky a ve vzájemné lásce. Jeden z chlapců, ještě nemá 18 let, začal uctívat satana a tvrdí, že musí, že je toho plný. A veškerý volný čas tráví u počítače nad agresivními hrami. Jak mu můžeme pomoci? M. S., českobudějovická diecéze
celý článek
Vydání: 25, 18.6.2009, Autor: Aleš Masner
Jsme s manželem ještě poměrně mladí, krátce po čtyřicítce. Stále slyšíme o vhodnosti penzijního spoření. Už jsme byli rozhodnuti se připojit, ale přišla ekonomická krize a nyní máme obavy. Nechceme dávat peníze, kterých máme i tak málo, do vzdálené nejistoty. Do důchodu je daleko a my dnes musíme hlavně splácet hypotéku. Budeme rádi, když poradíte, co je právě teď pro nás výhodné.
celý článek
Vydání: 18, 29.4.2009
Dříve byl postoj přisluhujících u oltáře bez sepjatých rukou nemyslitelný, dnes si tam každý dělá, co chce. Jaký je vlastně původ a smysl sepjatých rukou ať při bohoslužbě nebo při soukromé modlitbě? A mají i dnes postoje ministrantů nějaká konkrétní pravidla?
celý článek
Vydání: 16, 15.4.2009
Co vlastně musí bohoslužba bez kněze obsahovat a kdo jí může předsedat? Jednou totiž k nám do farnosti nepřijel z vážných důvodů kněz a bohoslužby slova se ujal laik. Kromě proměňování obsahovala všechno. Bylo to tak dobře?
celý článek
Vydání: 14, 1.4.2009, Autor: Pavel Kopeček
V komentáři k liturgii se píše: „Všechny obřady velikonoční vigilie ať nezačínají před začátkem noci a skončí před nedělním svítáním.“ Trochu mě tento požadavek zaráží. Zažil jsem bohoslužbu, která začínala za tmy a končila po rozednění, a mohu vám říct, že na mě zapů sobila velmi silně.
celý článek
Vydání: 13, 24.3.2009
Existují dvě vyznání víry – apoštolské a nicejsko-cařihradské. To první, kratší, používáme např. při modlitbě růžence, to druhé, delší, obvykle při mši svaté. Už jsem ale několikrát zažil, že se to plete. Neuvažuje se o sjednocení, nebo spíš o používání pouze jednoho modelu? Vždyť Otčenáš je taky pouze jeden a je to tak dobře.
celý článek
Vydání: 11, 10.3.2009, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Vede cesta ke spáse – kromě křesťanství – také jiným náboženstvím? Jak je to například u židů, o nichž jsem četl, že jsou našimi staršími bratry ve víře v jednoho Boha?
celý článek
Vydání: 11, 10.3.2009
Dostali jsme se do velké finanční nouze. Manžel, který podniká, byl dlouho nemocný a nyní se mu podnik zhroutil. Žijeme z mého malého platu, ale už není z čeho platit hypotéku. Máme zaplacenu víc než polovinu a teď nám nejspíš dům seberou. Jsme bezradní, nemáme kam jít. Je nějaké řešení?
celý článek
Vydání: 10, 3.3.2009
Manžel přišel nečekaně o práci. Je mu 58 let, nikdo už jej nezaměstná. Strašně ho to sebralo, nikdy se nechoval tak podivně – chvíli je vzteklý, pak zase zádumčivý a vůbec nekomunikuje. Bojím se o něj. Nejde mi ani tak o peníze, nějak se protlučeme, ale o jeho zdraví. Co mám dělat?
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: František Kunetka
Slyšel jsem nedávno, že kněz nazýval postní dobu „velikonoční dobou kající“. Není to matení pojmů? Vždyť postem se teprve na Velikonoce připravujeme!
celý článek
Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Má křesťanská politika smysl? Vždyť Kristus, apoštolové a prvotní církev žádnou politiku nedělali. Má smysl strana, která se hlásí ke křesťanství? Nebylo by lepší, kdyby křesťané působili v jiných stranách?
celý článek
Vydání: 5, 29.1.2009
Dříve vánoční doba končila až Hromnicemi. Škoda, že je tak krátká. Můžete něco napsat o vývoji svátku Uvedení Páně do chrámu? Býval prý mariánský a světily se svíce. Původní název byl tedy odvozen od svíce – hromničky?
celý článek