Odpovědny

Existují i nevěrní zemřelí?

Existují i nevěrní zemřelí?

Vydání: 44, 31.10.2012, Autor: Miloš Szabo

V liturgickém kalendáři je u 2. listopadu uvedeno „Vzpomínka na všechny věrné zemřelé“. Jsou tedy také nevěrní zemřelí?

celý článek


Ptej se krásy země, moře, vzduchu

Ptej se krásy země, moře, vzduchu

Vydání: 41, 9.10.2012, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem

Nejsem pokřtěný, neumím se modlit, jak říká církev. Přesto se často snažím obracet k Bohu tím, že cítím radost z přírody, milého setkání. Může mě Bůh vyslyšet?

celý článek


Církev se probouzí v duších

Vydání: 30, 23.7.2012

Když jsem byla malá, na konci mše svaté lidé klekli a modlili se: „Pochválená a pozdravená budiž Nejsvětější svátost oltářní.“ Považovala jsem to vždy za velký projev úcty, respektu a zbožnosti. V kostele v manželově rodišti to farníci stále říkají, jinde jsem to bohužel už nezažila. Proč se to již téměř neříká a nedělá? Eva Kocmanová

celý článek


Geopatogenní zóny: neuvěřím, dokud neuvidím

Geopatogenní zóny: neuvěřím, dokud neuvidím

Vydání: 23, 8.6.2012, Autor: Marek Orko Vácha

Jaký má církev názor na geopatogenní zóny (nepříznivé záření vystupující ze Země způsobené například podzemním tokem, půdními zlomy atp.)? Před několika týdny jsme stěhovali nábytek v ložnici a zjistila jsem, že na novém místě se mi špatně spí. Napadlo mě, že by tam mohla být geopatogenní zóna a že bychom si ji mohli nechat přeměřit proutkařem, ale nejsem si jistá, jestli to není něco špatného. Jaký má na to církev názor? Říká o tom něco Bible? V katechismu jsem nic nenašla.

celý článek


Lidí, co berou evangelium vážně, je menšina

Vydání: 17, 25.4.2012, Autor: Tomáš Halík

V KT jste napsali, že, „křesťané mají být solí, a tedy vždy menšinovou částí společnosti“. Nikdy mě nenapadlo takhle uvažovat. Z dějin Evropy víme, že byla doba, kdy být farářem nebo biskupem bylo dobré bydlo. Možná se pak zase ztrácel opravdový život z víry. Platí to obecně, že by nebylo dobře, aby se společnost stala většinově křesťanskou?

celý článek


Nežárlete na Boha, manželku vám křtem nebere

Vydání: 4, 25.1.2012, Autor: Miloš Szabo

Po osmatřiceti letech spokojeného manželství se moje žena rozhodla dát se pokřtít. Já věřící nejsem a s jejím rozhodnutím nesouhlasím. Co z toho pro nás vyplývá? Musíme být např. znovu oddáni a očekává se ode mě, že s ní pak budu chodit do kostela?

celý článek


Kdyby v církvi nebylo více dobra než zla

Vydání: 3, 18.1.2012, Autor: Pavel Kuneš

Když se nevěřící zeptá: "Jsem zklamán chováním mnohých katolíků, poněvadž se chovají mnohem hůř než nevěřící. Copak si myslí, že pak stačí jít ke sv. zpovědi, na mši či se pomodlit?"

celý článek


Je svaté přijímání a zpověď jen pro dospělé?

Je svaté přijímání a zpověď jen pro dospělé?

Vydání: 3, 18.1.2012, Autor: Ladislav Heryán

Proč malé děti nechodí ke zpovědi, ke svatému přijímání? Je snad setkání s Ježíšem výsada jen pro dospělé?

celý článek


Jako bych chtěl pozvat někoho, kdo neexistuje

Jako bych chtěl pozvat někoho, kdo neexistuje

Vydání: 33, 9.8.2011, Autor: Miloš Szabo

Jsme s přítelkyní nevěřící, ale chtěli bychom se vzít v kostele, zdá se nám to tam slavnostnější. Je to vůbec možné? A nezavazujeme se tím k navštěvování bohoslužeb nebo k něčemu jinému?

celý článek


Jak správně vybrat kmotra

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Miloš Szabo

Náš první vnuk bude o Velikonocích pokřtěn. S jeho rodiči jsme se neshodli, jak správně vybrat kmotra. Domníváme se, že je jistější, je-li to někdo z rodiny, nejlépe stejného pohlaví, jako je dítě. Mladí s námi ale nesouhlasí, kmotry hledají mezi svými kamarády, říkají, že prý mohou být dokonce kmotři dva. Mají pravdu?

celý článek


Proč se upírají svátosti těm, kdo se "provinili"?

Vydání: 14, 30.3.2011, Autor: Tomáš Machula

Proč církev upírá svátosti těm, kteří se „provinili“? Vždyť přece lékaře potřebují nemocní, a ne zdraví! A když dotyčný nesmí ke svátostem, snáze pak může přestat do kostela chodit úplně.

celý článek


Když lékárník vydává antikoncepci

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Skoblík

Jsem povoláním lékárnice, nyní již v důchodu, zároveň praktikující katolička. Při svátosti smíření v Brně mi kněz oznámil, že když lékárník vydá antikoncepční přípravky, dopustí se velikého hříchu, a proto mi nemůže dát rozhřešení. S takovým názorem jsem se za čtyřicet let praxe setkala poprvé. Prosím o radu a názor, nejsem jistě jediná praktikující lékárnice.

celý článek




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay