Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Modlitba před zápolením nemusí být jen za vítězství
V souvislosti s probíhajícím mistrovstvím světa ve fotbale se začínají v médiích objevovat různé články a zmínky o náboženských projevech sportovců. Co si o takovém jednání myslet? Patří to vůbec na hřiště? Jak se k sobě vůbec mají sport, víra a modlitba za vítězství?
celý článek
Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Alexandra Havlícová
Odpočinek až po společné domluvě, plánech i přípravě
Pracující muži to mají myslím jednoduché, ti totiž s nastávající dovolenou opustí svoje pracoviště a kolegy. My, ženy v domácnosti a od rodiny, neopouštíme ani pracoviště ani kolegy, nýbrž s rodinou, o kterou celý rok pečujeme, jedeme na dovolenou. Děti jsou všude kolem, hlídáme je, staráme se o jejich oblečení, jídlo, často i o program. To je dovolená? Odpočinek nikde! Jak si co nejlépe odpočinout případně i na takové dovolené?
I. K., Plzeň
celý článek
|
Vydání: 29, 1.9.2004, Autor: Prokop Siostrzonek
Aby nás naše země ještě unesla
O první červencové neděli jsme oslavili neuvěřitelných osm set let od kanonizace prvního českého národního světce - sv. Prokopa. Mám pocit, že záři tohoto muže na nebi českých národních světců věřící (alespoň v našem kraji) poněkud přehlížejí. Můžete na stránkách Katolického týdeníku přiblížit jeho osobnost a význam pro dobu, ve které žil, ale hlavně čím může být inspirací pro nás - lidi začátku 21. století, časů tak vzdálených a odlišných od hlubokého středověku?
J. N., plzeňská diecéze
celý článek
|
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Petr Žůrek
Dobrovolná služba si zaslouží nějaké ocenění
Je zvykem, že kostelník dostává alespoň symbolickou odměnu? Jsem léta kostelnicí v památném kostele, kde se mše slouží jen zřídka, ale jezdí se na něj dívat turisté, kterým kostel otvírám, trochu tam uklízím a když je třeba koncert, tak tam také musím být. Na Vánoce dostávám od pana faráře dárek. Zdá se mi, že strávit v kostele i nějaké dvě hodiny kvůli pohřbu je také hodně. Celou svou službu vnímám především jako službu Pánu Bohu, nouzí a hladem sice netrpím, ale mám čtyři děti, dvě studují a jsem zatím nezaměstnaná. I vědomí, že někdo ocení mou práci, by bylo milé...
P. L.
celý článek
|
Vydání: 31, 1.9.2004, Autor: Hana Imlaufová
Řešením může být pomoc s plány na volný čas
Náš dvanáctiletý kluk se celé dny válí doma na gauči nebo v lepším případě někde venku na zahradě a zjevně se nudí. Prázdniny jsou přitom v plném proudu a má spoustu času, jenže on jako by si s ním nevěděl rady. Na fotbal ani na koupaliště s kamarády nejde a když mu vyčítám, že se jen tak poflakuje, tak zvedá oči v sloup. Když mu dám nějakou práci, tak ji odbývá a tváří se jak týrané dítě...
celý článek
Vydání: 31, 1.9.2004, Autor: Pavel Kuneš
Nebezpečí pohoršení nad obchodováním s posvátnými věcmi
Náš nový nový duchovní správce nám sdělil, že mše svatá stojí (!) 250 korun a v sousední vesnici tři stovky, protože prý tam musí dojet automobilem. Pan farář, který tu byl léta před ním, vždycky s díky přijal, co jsme mu podle svých možností ochotně mohli dát. Pokaždé se vyvaroval třeba jen malinkého náznaku toho, že by peníze vyžadoval.
D. N., Litoměřicko
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Max Kašparů
Falešná svoboda, opojení volností a právy bez povinností
Jeden z našich synů nechal vysoké školy, že ho nebaví. Od začátku prázdnin se jen „poflakuje“ a čas od času zajde na nějakou brigádu. Vydělané peníze hned propije s kamarády. Doma se mu líbí, ale mám pocit, že naší pohostinnosti zneužívá. Kolega říkal, abychom ho vyslali do světa, čemuž rozumím „vyhodit ho z domu“. Zdá se mi to však příliš tvrdé...
P. R., ostravsko-opavská diecéze
celý článek
Vydání: 34, 31.8.2004, Autor: Marie Mesanyová
Nástup do školy můžeme svým ratolestem usnadnit
Jak pomoci s nástupem do školy žákovi, jak ho navrátit do školního režimu? Jak navázat u starších dětí na případný neúspěch na vysvědčení?
celý článek
Vydání: 35, 31.8.2004, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Bude-li Bůh v nás, nemůže nám nic scházet
Nebude mi na věčnosti chybět člověk (přítel, manžel, kamarád, příbuzný) v případě, že já bych došel spásy, a on ne?
K. V., olomoucká arcidiecéze
celý článek
Vydání: 36, 31.8.2004
Marihuanu považují chybně někteří mladí za neškodnou
Přistihla jsem svého syna, jak se svými spolužáky z gymnázia kouří konopí. Zjevně si z mé přítomnosti vůbec nic nedělali. Večer jsem o tom se synem hovořila. Nic nezastíral a říkal, že s těmi kluky čas od času marihuanu kouří. Řekla jsem mu, že mám o něj strach a že si nepřeju, aby takové věci dělal. Drze mi odsekl, že v této věci pro mě nemůže nic udělat. Je to děsivé: bere drogy, přiznává to, a navíc s tím odmítá přestat. Bojím se o tom hovořit s manželem, ten by věc určitě řešil silou a obávám se, že by to ničemu neprospělo. Co dělat?
A. H., brněnská diecéze
celý článek
|
Vydání: 33, 27.8.2004, Autor: Jakub Hučín
Módní výstřelky - oprávněný požadavek nebo škodlivý rozmar? Nakolik mám vyjít vstříc požadavkům mých dětí (13 a 15 let), když si přejí různé módní věci (mobil, oblečení určité značky či střihu, discman, kosmetiku atd.), které mají jejich vrstevníci ve škole? Nechci, aby se mezi nimi cítili jako „chudí příbuzní“, aby to brali, že jim to nedopřeji, zatímco ostatní rodiče svým dětem ano. Kde jsou vůbec rozumné hranice mezi tím, co jsou oprávněné požadavky mládí a co už je škodlivý rozmar? Neměly by v tom jít věřící děti příkladem?
J.P., pražská arcidiecéze
celý článek