Odpovědny

Pozdravení pokoje dokládá ochotu odpustit

Pozdravení pokoje dokládá ochotu odpustit

Vydání: 10, 1.3.2005, Autor: Pavel Kopeček

Součástí rituálu je modlitba, přání, výzva a podání rukou Ráda bych se dozvěděla něco víc o znamení pokoje, které si lidé na výzvu kněze dávají během mše svaté. Kdy a proč tento úkon vznikl? Občas jsem i zažila, že ho kněz vypustil. Odkud pochází a na čem je založená modlitba, kterou se před podáním ruky kněz modlí?

celý článek


Učinil Bůh spravedlnosti zadost?

Učinil Bůh spravedlnosti zadost?

Vydání: 9, 22.2.2005, Autor: Prokop Brož

Kristus za nás trpěl a zemřel dobrovolně V Písmu se jasně říká, že Kristus trpěl a zemřel za nás. Ale co si mám pod tím představit? Někde jsem četl vysvětlení, že lidé hřešili tolik, až to už nebyli schopni splatit, a proto Bůh poslal svého Syna, aby naše viny vzal na sebe. A protože jeho činy i utrpení mají neskonale větší cenu než ty naše, bylo tak spravedlnosti učiněno zadost. To ovšem vypadá, že se Bůh nerozhoduje svobodně, ale že je vázán plněním spravedlnosti, že je pod zákonem.

celý článek


Mlčení k utrpení Židů?

Mlčení k utrpení Židů?

Vydání: 8, 14.2.2005, Autor: Jaroslav Šebek

Papež Pius XII. a druhá světová válka Nedávno jsem se dočetl v novinách, že Hitler chtěl unést papeže Pia XII. Jindy je ale zase tento papež obviňován, že mlčel k utrpení Židů za války. Jak to bylo s Piem XII. doopravdy? A jaké postoje vůbec zastával za války Vatikán?

celý článek


Postní doba v rodině

Postní doba v rodině

Vydání: 7, 8.2.2005, Autor: Pavel Kuneš

Nejenom odříkáním k Velikonocím Jsem matka tří dětí a musím přiznat, že se na postní dobu nikdy moc netěším, protože řeším vždycky problém, jak ji nejlépe zvládnout, když je tak dlouhá, a jak vysvětlit smysl půstu dětem. Zajímalo by mě, jak vůbec lze prožívat postní dobu v rodině s dětmi...

celý článek


Prožívat Boží blízkost v každé chvíli

Prožívat Boží blízkost v každé chvíli

Vydání: 5, 25.1.2005, Autor: Vladimír Málek

Jaký je rozdíl mezi svěcením a žehnáním?Kdosi říkal, že se dělí „předměty sloužící k posvátným účelům“ a „předměty nesloužící k posvátným účelům“ - proč se vůbec mezi tím dělá rozdíl? Slyšel jsem, že dříve se opat i biskup světili, dnes se opat jen žehná.

celý článek


Žiješ mezi námi a jsi tu vítán...

Žiješ mezi námi a jsi tu vítán...

Vydání: 4, 18.1.2005, Autor: Albert-Peter Rethmann

Uprchlictví a migrace očima morálního teologa V minulém čísle KT jsem se dočetla o problematice uprchlíků. Je dobře, že o tom píšete, protože bývá spíš slyšet jen o těžkostech, které tito lidé v zemích, do nichž přicházejí, působí. Zajímalo by mě, jak na problematiku migrace pohlíží křesťanství...

celý článek


Důvody neplatnosti manželství

Důvody neplatnosti manželství

Vydání: 3, 11.1.2005, Autor: Ignác Antonín Hrdina

Může rozvedený katolík uzavřít druhý církevní sňatek? Je možné, aby člověk, který měl před sedmi lety svatbu v kostele a zamiloval se do kamarádky své ženy, měl pak zase svatbu v kostele s tou druhou? Byl prý rozvedený církevně. Je jeho druhé manželství právoplatně uzavřené? Jaké jsou vlastně nejčastější důvody ke zrušení manželství?

celý článek


Bůh se neodvrací od hříšného člověka

Bůh se neodvrací od hříšného člověka

Vydání: 2, 3.1.2005, Autor: Josef Dolista

Neposkvrněné početí Panny Marie a její narození Jestliže Panna Maria počala 8. prosince, měl by se Kristus správně narodit 8. září. Na ten den však připadá narození Panny Marie. Oslava narození Krista byla posunuta na den slunovratu? Ani trochu nepochybuji o Neposkvrněném početí Panny Marie, že počala z Ducha Svatého, neboť u Boha není nic nemožného. Není mi proto pochopitelné, že některé církve toto početí neuznávají. Odkud ale máme tak přesnou zprávu o narození Panny Marie?

celý článek


Být jiný než druzí je těžké

Být jiný než druzí je těžké

Vydání: 1, 3.1.2005, Autor: Jakub Hučín

Děti se ve škole posmívají spolužákovi kvůli víře Mému dvanáctiletému kamarádovi se ve škole smějí kvůli víře. Nevím, jak bych mu mohl pomoci. Rád bych se ho zastal, ale sám se bojím výsměchu. Co mám dělat? Měli by zasáhnout rodiče? Marek (12 let)

celý článek


Odkud se vzal adventní věnec

Odkud se vzal adventní věnec

Vydání: 51, 16.12.2004, Autor: Daniel Peter Janáček

O jeho historii, symbolice a žehnání Děti mi položily otázku, odkud se vzal adventní věnec, a já zjistila, že to vlastně nevím. Mohli byste mi poradit, kdy a kde byl poprvé použit a jak vysvětlit jeho symboliku? V některých kostelích se věnce dokonce žehnají. Proč?

celý článek


Chvíle rodinné pohody nic nestojí

Chvíle rodinné pohody nic nestojí

Vydání: 50, 7.12.2004, Autor: Marie Mesanyová

Co dělat, když dětem nemůžeme dopřát bohaté Vánoce? Jsem matka v domácnosti, máme tři děti (10, 7, 5 let) a doma žijeme z manželova platu. Zůstala jsem doma, abych se mohla dětem více věnovat, ale mám pochybnosti - ty se mne zmocňují vždycky před Vánoci, kdy dětem nemůžeme koupit dárky, po kterých pokukují. Nejde o drahé dárky, ale o běžné věci, které mají jejich vrstevníci. Jak jim máme nejlépe vysvětlit, že jejich Vánoce nemohou být tak bohaté jako v ostatních rodinách?

celý článek


Úcta k Marii nemá rozdělovat

Úcta k Marii nemá rozdělovat

Vydání: 49, 30.11.2004, Autor: Ctirad Václav Pospíšil

Letos uplyne 150 let od prohlášení dogmatu o Neposkvrněném početí Panny Marie. Jak k tomu církev vůbec dospěla, když v Písmu o tom není zhola nic? Slyšel jsem, že to byl především hlas věřících, tedy lidová zbožnost, kterou tehdy církev vyslyšela. Co je na tom pravdy?

celý článek
Aktuální číslo 48 23. – 29. listopadu 2021

Papež žehnal základní kameny k výročí Mendela

Při soukromé audienci v ranních hodinách 17. listopadu, kdy Česko slavilo Den boje za svobodu a demokracii, požehnal papež František tři základní kameny, které budou součástí…

celý článek


Očkujte se, vybízí arcibiskup

K apelům papeže Františka i biskupů mnoha zemí světa, aby se lidé nechali očkovat proti covidu, se připojil předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner.

celý článek


Sladká a tichá adventní zastavení

Mnoho rodičů v těchto dnech vybírá svým dětem adventní kalendář. Volí mezi čokoládou, vánočními příběhy, každodenním tvořením nebo listem dobrých skutků.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay