Vydání: 7, 13.2.2007
Na vztazích s Bohem i lidmi se zkušenosti z dětství podepisují velmi často Přestože už stojím na prahu šedesátky, dodnes se potýkám s důsledky přemrštěné náboženské horlivosti svojí maminky, která mě svým téměř fanatismem kdysi málem připravila o víru. Můžete mi vysvětlit původ podobného jednání a uvést možnost, jak jej citlivě korigo- vat?
celý článek
Vydání: 6, 5.2.2007
Na přímluvu Panny Marie Lurdské pocítilo uzdravení již více než 4000 poutníkůKolik lidí navštěvuje ročně Lurdy? Ráda bych věděla, jestli se tam lidé stále uzdravují, jak se na tyto skutečnosti dívá na jedné straně církev a na druhé straně lékařská věda.
celý článek
Vydání: 5, 29.1.2007
Křesťanské hodnoty nestojí v protikladu k hodnotám, o něž nová generace usilujeČetl jsem o nedávném průzkumu, podle něhož má pro převážnou část naší mládeže hodnotu jen ten, kdo má majetek. Bez ohledu na to, jak k němu přišel. Význam pro ně ztrácejí úplně všechny ideály, také vztah k životnímu prostředí klesá. Boha mladí uvádějí až na předposledním místě žebříčku hodnot. Má naše země vůbec nějakou budoucnost?
celý článek
Vydání: 4, 22.1.2007
Hořící knot má být především symbolem Krista a pomocníkem v dobré modlitběNa hrobech rozsvěcujeme svíce pravidelně, v některých kostelech mají stolky na umístění zapálených svící. Mladý pan farář to také u nás před časem zavedl, ale smysl zapalování svíček nevysvětlil. Je to zvyk, obětina, nebo jen symbol pro přání „světlo věčné ať ti svítí“?
celý článek
Vydání: 3, 16.1.2007, Autor: Milan Badal
Snaha po ekumenismu je hledáním společného jmenovatele ke sjednoceníPři příležitosti týdne modliteb za jednotu křesťanů bych se rád zeptal: Proč je tolik křesťanských církví? Podle čeho si mají nevěřící vybírat „tu pravou“?
celý článek
Vydání: 2, 9.1.2007
Sociologický výzkum bývá objektivní, bohužel jej ovlivňují neznalost a předsudkyReaguji na nedávno zveřejněnou anketu o společenské prestiži kněží. Zajímá mě, jak agentury dělají výzkumy veřejného mínění. Mají velkou skupinu vybraných lidí různého věku a vzdělání, kterých se trvale dotazují, anebo stojí „na mostě“ a ptají se přímo?
celý článek
Vydání: 1, 2.1.2007, Autor: Pavel Vojtěch Kohut
V současné době už obrodný proud oslovil přes sedmdesát milionů věřících na celém světěV posledních letech často slýchám termín charismatická obnova. Vím, že se jedná o společné vzývání Ducha Svatého, ale rád bych se o tomto způsobu zbožnosti dozvěděl něco víc. Ať z pohledu historie, tak i současné praxe církve nebo i církví dalších.
celý článek
Vydání: 51, 19.12.2006
Četla jsem, že v době Kristova narození opravdu zářilo nad Blízkým východem jasné nebeské těleso. Můžete napsat, co a kdy to přesně bylo?
celý článek
Vydání: 50, 11.12.2006
Nejde o změnu v proměnění, ale jen o sjednocení překladů latinské předlohy
Konsekrační formule při slavení eucharistie má být u nás zanedlouho částečně pozměněna.
celý článek
Vydání: 49, 4.12.2006, Autor: archiv KT
Adventní zpěvy ze starých českých kancionálů jsou hudebně velmi cenné
Loni před Vánocemi mi mše připadala nudná. Vše v kostele bylo takové šedivé a smutné. Je to tak všude? V televizi jsem viděla film Sestra v akci a tam se při mši zpívalo a tancovalo.
celý článek
Vydání: 48, 28.11.2006, Autor: Radek Čapek
Životní ohlédnutí Radima Palouše vychází knižněJe asi zbytečné představovat emeritního rektora Karlovy univerzity Radima Palouše. K poklidnému až suchopárnému životu akademika má však tento první polistopadový rektor daleko. Jako osmnáctiletý hasil v sousedním bytě zápalnou bombu, později se zapojil jako spojka do pražského povstání. Se skauty se plavil po Visle na vyspraveném německém skútru, který s kamarády vylovili po válce na dně pražského kotviště. To všechno byla ale jen předehra k dobrodružným a neklidným letům následujícím.
celý článek
Vydání: 48, 28.11.2006
Zobrazování živých bytostí je v islámu chápáno jako závažné provinění Izraelité nesměli zobrazovat živé bytosti. Jak je to s výtvarným uměním u muslimů? Zajímá mě také pohled vyznavačů islámu na Pána Ježíše.
celý článek