Odpovědny

Jubilant Vlk ve vzpomínkách přátel a spolupracovníků

Jubilant Vlk ve vzpomínkách přátel a spolupracovníků

Vydání: 19, 9.5.2007, Autor: Karolína Peroutková

V měsíci, který je mnohými považován za nejkrásnější v roce, se kardinál Miloslav Vlk dožívá významného jubilea 75 let. Jestliže se novinářům někdy stává, že bývají s žádostmi o vyjádření se do různých anket odmítáni, při sestavování strany věnované jubilantovi projevili oslovení nebývalou ochotu napsat alespoň malou vzpomínku, která je s oslavencem pojí. I tato skutečnost poukazuje na to, jak hluboko se kardinál Vlk zapsal do srdcí mnohých z nás.

celý článek


Nad významem míst povzbuzujících zbožnost

Nad významem míst povzbuzujících zbožnost

Vydání: 18, 2.5.2007, Autor: Pavel Vojtěch Kohut

Jaký význam mají drobné sakrální stavby v přírodě nebo u cest? Jen posílení víry kolemjdoucích? Nebo mohou lidem pomáhat nějakým konkrétním způsobem? Vždyť u těch křížů a božích muk se dříve modlily celé generace věřících, to přece muselo zanechat nějaké stopy!

celý článek


Řemen není dobrým výchovným prostředkem

Řemen není dobrým výchovným prostředkem

Vydání: 17, 24.4.2007

Dítě má vrůstat do řádu všech věcí – tento řád může přijmout jen v prostředí lásky Jsme velká, živá farnost, máme mnoho důvodů ke spokojenosti, až na problém s mládeží. Desítky ministrantů stejně jako mladá děvčata vyběhnou po mši sv. z kostela jako úplně cizí lidé. Nepozdraví, nepomohou, v autobusu nepustí babičku sednout. Rodiče i pan farář je napomínají marně. Dříve bylo řešení snadné, nám tatínek „domlouval“ řemenem. To už asi nejde. Tak poraďte, co si s tím počít!

celý článek


Jak se dnes církev dívá na roli odborů?

Jak se dnes církev dívá na roli odborů?

Vydání: 16, 16.4.2007

Křesťan má napomáhat sociální spravedlnosti bez vyvolávání vášní, závisti a třídní nenávistiPracuji v soukromé nemocnici. Často se píše a mluví jen o pacientech, lékařích, jaké jsou úspěchy léčby. Ale jak se žije střednímu zdravotnickému personálu, o tom už lidé neslyší. Naše postavení se stále zhoršovalo. Tak jsme se hlavně my, zdravotní sestry a radiologičtí asistenti, rozhodli opět založit odborovou organizaci. Setkala jsem se s bývalou věřící kolegyní a ta mě od této činnosti odrazovala, prý se to neslučuje s učením Ježíše Krista. Proto bych chtěla poprosit o odpověď, jak se církev dnes dívá na roli odborů.

celý článek


Nemáme jinou naději než Boží milosrdenství

Nemáme jinou naději než Boží milosrdenství

Vydání: 15, 10.4.2007

Je to náhoda, že sv. Faustyna a papež Jan Pavel II. působili ve stejném městě?Svátek Božího milosrdenství byl zaveden nedávno, a přesto o jeho původu víme velmi málo. Můžete také přiblížit, jak se na něm osobně podílel papež Jan Pavel II.?

celý článek


Abyste věřili, že Ježíš je Mesiáš, Syn Boží

Abyste věřili, že Ježíš je Mesiáš, Syn Boží

Vydání: 14, 3.4.2007

Rozdílnost evangelií vznikla růzností pramenů, osobitostí autorů a rozličností situací Potřebuji vysvětlit, proč svatý apoštol Jan popsal Kristovo zmrtvýchvstání poněkud odlišným způsobem než tři další evangelisté. Má na to vliv časová posloupnost tvorby jednotlivých evangelií nebo jiné okolnosti?

celý článek


Ve službě spásy jsou také symboly a znamení

Ve službě spásy jsou také symboly a znamení

Vydání: 13, 27.3.2007

Slavení velikonoční liturgie je možné přizpůsobit konkrétním okolnostem a charakteru shromážděníPři loňském sledování přenosu obřadů velikonoční vigilie z Vatikánu jsem postřehl několik změn proti praxi, na kterou jsem zvyklý. Svatému otci např. na zvolání „Světlo Kristovo“ odpovídali „Bohu díky“ a při chvalozpěvu byla rozsvícena všechna světla. Papež také neponořil paškál do křestní vody, jen tam symbolicky smočil ruku. Jak závazné jsou jednotlivé liturgické úkony o velikonočních svátcích?

celý článek


Nový Jeruzalém - setkávání se společnými úmysly

Nový Jeruzalém - setkávání se společnými úmysly

Vydání: 12, 20.3.2007

Svaté město je předobrazem naplnění společenství s Bohem v nebi Během postní doby několikrát v evangeliích slyšíme o Jeruzalému a Ježíšově vztahu k tomuto městu. Nyní v církvi zaznívají i výrazy jako „nebeský“ nebo „nový Jeruzalém“. Může mi to někdo přiblížit?

celý článek


Hovoříme s trpícím Kristem o našich slabostech

Hovoříme s trpícím Kristem o našich slabostech

Vydání: 11, 12.3.2007

Křížová cesta nám staví před oči Kristovo utrpení. Máme-li jí rozumět, musíme si uvědomit, že to bylo skutečné utrpení skutečného člověka. Kristovy Velikonoce nebyla liturgická slavnost se zpěvy, krásnými obřady a vonným kadidlem. To byly rány, urážky, mdloby, krev a smrt.

celý článek


Pochází lidstvo z více prvních párů?

Pochází lidstvo z více prvních párů?

Vydání: 10, 7.3.2007, Autor: Ctirad Václav Pospíšil

Bůh stvořil člověka. Jak při tom postupoval není předmětem zjevení, ale přírodních věd Mám pocit, že církev v poslední době dochází k pozitivnějšímu pohledu na vývojovou teorii původu člověka. Pokud ale lidstvo nevzniklo z jediného páru, jak si vysvětlit dogma o dědičném hříchu? J. J., plzeňská diecéze

celý článek


Pouť za obnovu křesťanských kořenů Evropy

Pouť za obnovu křesťanských kořenů Evropy

Vydání: 9, 27.2.2007

Po 231 letech je připravena obnova české poutní cesty do starobylých CáchV posledních letech se více než dříve píše a hovoří o poutích. Rád bych věděl, co zajímavého se v této oblasti duchovního života připravuje v současném roce?

celý článek


Mezi svěcením a žehnáním je rozdíl

Mezi svěcením a žehnáním je rozdíl

Vydání: 8, 20.2.2007

Obřad svěcení je vyhrazen jen těm věcem, osobám a stavbám, které tím získají nové poslání a účelNení mi jasné, kdy se předměty nebo stavby světí a kdy se jim žehná. Jaký je v tom rozdíl? Také by mě zajímalo, jak je to s výběrem jména (patrona) nového kostela. Kdo o tom rozhoduje?

celý článek
Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay