Odpovědny

Připravujeme se na oslavu Kristova vzkříšení

Připravujeme se na oslavu Kristova vzkříšení

Vydání: 7, 12.2.2008

Na co klade církev hlavní důraz při postní liturgii? Kromě pobožností křížových cest a fialové barvy žádný větší rozdíl oproti jiným částem roku nevidím. Ale třeba nejsem dost pozorný...

celý článek


Jak má rodina prožívat postní dobu?

Jak má rodina prožívat postní dobu?

Vydání: 6, 5.2.2008

Rodiče by se měli s dětmi dohodnout, dát mladým možnost iniciativy Potřebovala bych radu, jak přesvědčit své dospívající děti, aby žily v postní době duchovněji. Nevidím ráda, když se nedokážou vzdát svých hlasitých zábav a her. My jsme byli jiní, nás rodiče drželi zkrátka. Já na ně z pozice síly už působit nechci, abych nezpůsobila opak. A na vlídnou domluvu už mladí neslyší.

celý článek


Proč se v postní době vyhýbat bujarému veselí?

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: red

Blíží se doba postní. Mohu si během ní naplánovat účast na nějaké zábavě? Slyšela jsem, že dříve se na to církev dívala velmi přísně. Jaká dnes dává doporučení ke každodennímu prožívání postu? K. K., olomoucká arcidiecéze

celý článek


Duše je podstatnou formou našeho těla

Duše je podstatnou formou našeho těla

Vydání: 4, 23.1.2008

Jaký smysl by mělo vzkříšení bez spojitosti s naším nynějším životem?Rád bych dostal odpověď na moje pochybnosti o lidském vědomí, zejména v souvislosti s morálkou a svědomím. Je vědomí produktem mojí duše, nebo jen lidsky závislé a omezené práce mého mozku?

celý článek


Breviář se netýká jen kněží nebo řeholníků

Breviář se netýká jen kněží nebo řeholníků

Vydání: 3, 15.1.2008

Historie Denní modlitby církve sahá až do dob starozákonníchJsem po operacích tělesně postižený, na mši se tak dostanu jen v neděli. Nyní se mi podařilo zakoupit Denní modlitbu církve, která konečně vyšla. Ale jsem laik a všemu nerozumím.  Byl bych vděčný za informaci o historii breviáře a hlavně za alespoň kratičký návod, jak ho správně používat.

celý článek


V každé chvíli někdo potřebuje moji pomoc

V každé chvíli někdo potřebuje moji pomoc

Vydání: 2, 8.1.2008

Dobročinnost je správná a užitečná, je ale dobré při ní uvažovatJako věřící člověk se snažím myslet i na druhé a přispívat na dobročinné účely. Ne vždy jsem si však jistý, zda mé peníze budou dobře využity. Někdy mě zastaví studenti na ulici, že sbírají na nemocné děti, ale o jménu nadace, pro kterou to dělají, jsem nikdy neslyšel. Mívám pochybnosti i u velkých nadací s mohutnou reklamou. Kolik taková propagace musela stát a odkud na ni berou peníze? Nejsou nadace někomu jen snadným zdrojem příjmů? Poraďte, jak se v tom orientovat!

celý článek


Odpuštění umožňuje začít znovu a lépe

Odpuštění umožňuje začít znovu a lépe

Vydání: 1, 2.1.2008

Nesmíme brát jiným naději v Boží milosrdenství, ale máme právo na spravedlnostNáš kněz stále zdůrazňuje povinnost odpouštění. U běžných provinění a urážek v domácím prostředí nebo mezi sousedy je to pochopitelné a jistě správné. Ale pořád mi vrtá hlavou, zda může Bůh žádat odpuštění například od rodičů, jimž někdo zavraždil malou dceru. Nebo jak měli lidé odpustit Hitlerovi či Stalinovi vyvraždění celé své rodiny?

celý článek


Jeskyně mléka slouží po staletí úctě k životu

Jeskyně mléka slouží po staletí úctě k životu

Vydání: 51, 18.12.2007

Autentické přírodní prostředí vytváří ideální atmosféru k modlitbámNedávno jsem četla, že ve Svaté zemi se nalézá Mléčná jeskyně – místo, kde se údajně měla ukrývat Svatá rodina. Nikdy dřív jsem o ničem podobném neslyšela. Existuje skutečně to místo, nebo se jedná jen o zbožnou tradici?

celý článek


Vánoce má křesťan vidět ve světle Velikonoc

Vánoce má křesťan vidět ve světle Velikonoc

Vydání: 50, 11.12.2007

Mezi Ježíšovým narozením, smrtí a zmrtvýchvstáním je hluboká vazbaNa nastávající vánoční svátky se adventem připravujeme podobně jako na Velikonoce postem. Je všeobecně známo, že základní slavností naší víry jsou Velikonoce. Existuje nějaký duchovní vztah mezi Vánocemi a tajemstvím Velikonoc?

celý článek


Mše svatá nemusí být za každou cenu v kostele

Mše svatá nemusí být za každou cenu v kostele

Vydání: 49, 4.12.2007

Obzvláště v zimě se můžeme setkat s problémem, že v prázdném a nevytopeném chrámě se necítíme dobřeLetos nám přišla zima do kostela dříve než jindy. Je nás málo a kostel je veliký, topení bychom nezaplatili. Minulý pan farář byl nemocný a v zimě sloužil mše svaté na faře, kde bylo příjemně. Jeho nástupce ale říká, že bohoslužba musí být v kostele. Je na to opravdu tak přísný předpis?

celý článek


Boží soud si nepředstavujme jako lidský tribunál

Boží soud si nepředstavujme jako lidský tribunál

Vydání: 48, 27.11.2007

Rozsudek nad sebou vynášíme svým jednáním a smýšlením my samiČtení z Bible o první adventní neděli barvitě líčí obecný soud nad světem při druhém Kristově příchodu, ale o soukromém soudu mlčí. Z čeho církev soudí, že osobní soud už probíhá? Jaký je jeho obsah? Bojím se čekat v jakémsi temném očistci až na soudný den.

celý článek


Španělská občanská válka stále budí emoce

Španělská občanská válka stále budí emoce

Vydání: 47, 20.11.2007, Autor: Jaroslav Šebek

Církev se tehdy postavila za pravicové povstalce, trpěla však rukama obou stran konfliktuLetos 28. října bylo papežem Benediktem XVI. na svatopetrském náměstí v Římě v jednom okamžiku blahořečeno 498 mučedníků – obětí pronásledování katolické církve během občanské války ve Španělsku. Tento akt prý ale vyvolal otazníky nad rolí církve, protože v bratrovražedných bojích před 70 roky docházelo k excesům na obou stranách. Je možné objektivně zhodnotit okolnosti tragických španělských událostí?

celý článek
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay