Co víme nebo můžeme vědět o andělech
Vydání: 19, 7.5.2008
Výraz tvořivé Hospodinovy lásky a péče může mít mnoho podobNěkterým teologickým teoriím nerozumím. Například andělé. Viděl je někdo? Jak je možné dokázat jejich existenci? Jen z Bible?
![]() |
Vydání: 19, 7.5.2008
Výraz tvořivé Hospodinovy lásky a péče může mít mnoho podobNěkterým teologickým teoriím nerozumím. Například andělé. Viděl je někdo? Jak je možné dokázat jejich existenci? Jen z Bible?
![]() |
Vydání: 18, 29.4.2008
Vím, že zpovědní tajemství zavazuje zpovědníka neprozradit nic ze svěřených hříchů. U dokonaných činů je to jednoznačné. Ale co když kněz vyslechne třeba něco o přípravě zločinu, kterému je třeba zabránit? Jak se pak má zachovat? Nehrozí v tom případě rozpor mezi autoritou duchovní a státní?
![]() |
Vydání: 17, 21.4.2008
Dřívější matematické počítání v oblasti dobra už dneska neplatíV pozůstalosti po naší babičce jsem našel modlitební knížku. Byly v ní modlitby, které když se člověk za někoho pomodlí, tak by měl pro dotyčného získat např. sedm dní odpustků. Taková představa mi přijde naivní.
![]() |
Vydání: 16, 15.4.2008
Uvědomujme si, co pro nás znamená náboženství, modleme se a hlavně nesuďme druhéV naší farnosti se v poslední době pokazily vztahy několika rodin tak, že někteří lidé dokonce přestali chodit do kostela. Mrzí nás to. Prosím o radu: Jak se v této věci máme zachovat my, laici, abychom neudělali víc škody než užitku?
![]() |
Vydání: 15, 8.4.2008
Boha poznáváme na základě své podobnosti s nímProč o Bohu hovoříme v mužském rodě? Vím, že sám Ježíš o něm hovoří jako o Otci, ale stejně mi to přijde divné. Podle mě Bůh nemůže být ani Otec, ani Matka, ale spíše někdo, kdo zkrátka „je“.
![]() |
Vydání: 14, 1.4.2008
V evangeliu slyšíme, že Pán Ježíš přišel zavřenými dveřmi a řekl: „Nebojte se, nejsem duch.“ Co tedy byl? Jsou duch a duše dva rozdílné termíny? A jak dnes vypadají svatí v nebi?
![]() |
Vydání: 13, 25.3.2008
I do problematického prostředí je možné přinášet svědectví evangeliaKdyž už se Katolický týdeník rozhodl v postní době propagovat vítěznou miss, měl by mu někdo připomenout postoj katolické církve k těmto zvrhlostem, jakými volby tzv. „královen krásy“ bezpochyby jsou. Ještě v padesátých letech byli všichni věřící, kteří se zúčastnili těchto orgií, automaticky exkomunikováni a vyloučeni z církve. Pokud si někdo myslí, že jsme dál, ať si to klidně myslí. Katolík ale s něčím podobným, pokud ještě stojí o svou spásu, nemůže nikdy souhlasit. A pokud se někdo ještě za něco podobného modlí – pak jde o naprostý duchovní kolaps a duchovní smrt celé farnosti i s farářem.
![]() |
Vydání: 12, 18.3.2008
Formy úcty závisí na osobní zbožnosti, tradici a zvyklostech místní církveNa Velký pátek dodržujeme tradici uctívání kříže. Věřící přistupují ke kříži a líbají ho. Mně to však přijde velmi nehygienické, i když se ministranti snaží příslušná místa vždy očistit. Děti z toho mají spíše legraci, u mládeže vidím, jak je jí to nepříjemné. Osobně to řeším tak, že před křížem jen pokleknu, ale jsem ve farnosti jediná a připadám si divně. Existuje nějaký předpis způsobu uctívání?
![]() |
Vydání: 11, 11.3.2008
Číslo 40 je v Písmu svatém spojeno s dobou radikální proměny nebo plnostiKaždá časová míra v Bibli nebo v liturgickém roce má určitý smysl, nese v sobě nějakou symboliku. Zajímalo by mě, proč postní doba trvá právě 40 dnů. Vím, že to odpovídá Kristově pobytu na poušti. Proč ale právě tento počet?
![]() |
Vydání: 10, 4.3.2008
Jak je realizovat, když o nich má každý jinou představu?Znám řadu aktivit, které se jinde osvědčily a bylo by dobré je realizovat i v naší farnosti. Vím ale také, že podobné snahy mnoha „reformátorů“ skončily špatně. Existuje nějaký citlivý návod, jak postupovat, když se pan farář vzhledem k věku a nemoci všem novinkám brání?
![]() |
Vydání: 9, 26.2.2008
Bičovat se už nemusíme, ale trocha ovládání a tělesného odříkání může každému velmi prospětV postní době, podobně jako v adventu, patří pokání mezi často užívaná slova. Ale jak tomuto výrazu mám rozumět? Ve středověku to bylo jasnější. Dnes už se asi nejde bičovat nebo užívat žíněná roucha. Příslušný počet otčenášů, které mi nařídí zpovědník, sice splním, ale smysl pravého pokání mi v nich uniká...
![]() |
Vydání: 8, 19.2.2008
V hodině smrti potřebujeme být víc než jindy spojeni s druhýmiCírkev každého z nás nabádá pamatovat na vlastní smrt. Jak ale mám přistupovat k neodvratně se blížící smrti někoho blízkého? Je vhodné s ním o posledních věcech hovořit, když vidím, že se okamžiků umírání velmi bojí?
Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…
Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.
Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…
S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023
© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena Mapa webu
RSS kanál
XML Sitemap |