Odpovědny

Bohatství svatého Vavřince

Bohatství svatého Vavřince

Vydání: 32, 5.8.2008

Slyšel jsem od poutníků z Říma, že tam letos kromě Roku sv. Pavla oslavují i nějaké jubileum svatého Vavřince. Můžete přiblížit život tohoto světce, patrona mnoha českých farností?

celý článek


Dobrá rada: Mluv jen když se tě zeptají!

Dobrá rada: Mluv jen když se tě zeptají!

Vydání: 31, 28.7.2008

Moje dcera a její manžel, i když jsou praktikující katolíci, se nechovají správně k dětem. Mám podezření, že tam dochází k fyzickému i psychickému týrání, že jsou děti zanedbané, pravidelně ponechané bez dozoru, rodiče dávají přednost výnosnému zaměstnání před rodinou. Na moje domluvy dcera neslyší. Trápí mě i to, že mě odbyl známý kněz, kterému jsem si na mladé stěžovala. Poradíte mi, co mám udělat?

celý článek


Mohou řeholnice žít a pracovat v soukromí?

Mohou řeholnice žít a pracovat v soukromí?

Vydání: 30, 22.7.2008

Slyšela jsem, že jsou u nás řádové sestry, které po složení slibů žijí dál v soukromí, chodí do zaměstnání a s řádovou komunitou se jen scházejí. O jakou kongregaci nebo institut se jedná? Zajímaly by mne také podmínky přijetí. Je možné, aby byla přijata i vdova nebo rozvedená žena?

celý článek


Dar uzdravování oživuje modlitba a Boží vůle

Dar uzdravování oživuje modlitba a Boží vůle

Vydání: 29, 15.7.2008

Podstatou každého charismatu je podíl na Ježíšově moci a milosrdné lásce Zajímá mě podstata charismatického daru uzdravování. Proč někdo uzdravený je a jiný ne, i když oba nemocní projeví stejnou víru? Asi mi odpovíte, že je tu důležitá Boží vůle. Jak ji má ale takový léčitel poznat?

celý článek


Pátrání po stopách věrozvěstů pokračuje

Pátrání po stopách věrozvěstů pokračuje

Vydání: 27, 1.7.2008, Autor: Václav Štaud

S archeologem Luďkem Galuškou hovoříme o odkrývání slavné velkomoravské minulosti Raně středověké období našich dějin je už desítky let centrem zájmu moderních archeologů. Objevují stále nové důkazy, proč právě v 9. století dosáhla Velkomoravská říše evropského významu a plné svrchovanosti. A jak svatí Cyril a Metoděj dokázali v tak krátké době zařadit Slovany mezi evropské kulturní národy. Výzkum oblasti bývalého Veligradu (s centrem ve Starém Městě u Uherského Hradiště) už několik desetiletí vede vědecký pracovník Moravského zemského muzea v Brně docent Luděk Galuška.

celý článek


Dvanáct apoštolů symbolizuje nový Izrael

Dvanáct apoštolů symbolizuje nový Izrael

Vydání: 26, 23.6.2008

Četl jsem, že počet apoštolů má souvislost s dvanácti souhvězdími zvěrokruhu a s astrologií. Nevím, co si o tom mám myslet, ale je pravda, že na číslici 12 se v Bibli dá narazit častěji (např. dvanáct izraelských soudců, kmenů). Dokonce když prý Ježíš zavolal svých „Dvanáct“, mohl tím myslet početně zcela jinou skupinu. Můžete mi to vysvětlit?

celý článek


Ovlivňuje člověka datum jeho narození?

Ovlivňuje člověka datum jeho narození?

Vydání: 25, 17.6.2008

Nedávno jsem se dostal ke knížce čínského horoskopu, která charakterizovala člověka podle jeho data narození. Byl jsem překvapen, jak přesně to sedělo. Bylo to úplně něco jiného než přihlouplé horoskopy v časopisech. Manželka si přečetla své znamení a i to neuvěřitelně odpovídalo skutečnosti. V této souvislosti mě napadlo, jak se vlastně křesťanství dívá na tyto východní tradice a kultury? Odmítá je a nebo některé věci přijímá?

celý článek


Je správné, když při mši sv. čtou děti?

Je správné, když při mši sv. čtou děti?

Vydání: 24, 10.6.2008

Lektorskou službu by měl křesťan vykonávat až po přijetí iniciačních svátostíV naší farnosti zavedl kněz novinku – místo dospělých začaly vykonávat lektorskou službu desetileté děti. Není jim pořádně rozumět, ale pan farář říká, že musí dostat příležitost, protože jsou budoucností církve. Něco pravdy na tom možná je, ale úplně se nám to nezdá.

celý článek


Jak mohu pomoci truchlícím přátelům?

Jak mohu pomoci truchlícím přátelům?

Vydání: 23, 3.6.2008

Přispějte k hledání a nalezení nového smyslu života, doporučujte odbornou duchovní pomoc Pomáhám teď jedné zarmoucené rodině, která tragicky ztratila svého otce. Těžko hledám vhodné výrazy. Poradíte mi, co dělat a co říkat? I další lidé by jistě uvítali odbornou radu, jak se v takových případech chovat, aby pozůstalým prospěli a třeba jim ještě víc nevhodnými slovy neublížili.

celý článek


Trestný čin v rodině. Jak dál?

Trestný čin v rodině. Jak dál?

Vydání: 22, 27.5.2008

Syn spáchal zločin. Nyní čekáme na rozhodnutí soudu. Píše se mi to těžko a hovoří o tom ještě hůř. Syn není zlý, máme pěkné vztahy, ale nyní je to nabouráno. Slova váznou. Vím však, že potřebuje naši podporu. Poradíte, jak začít?

celý článek


Nový internetový mor

Nový internetový mor

Vydání: 21, 20.5.2008

Snahy vsugerovat lidem, že Ježíš je výmyslem křesťanských ideologů, nejsou ničím novýmNa internetu koluje film, který mj. srovnává Ježíše Krista s mytickými bohy. Podle filmu se bohové Attis (Řecko), Krišna (Indie), Dionýsos (Řecko), Mirtha (Persie) zrodili 25. prosince z Panny, konali zázraky a po třech, resp. sedmi dnech vstali z mrtvých. Film uvádí i další podobnosti např. s egyptskou vírou a snaží se Kristův příběh znevěrohodnit. Co si o tom má křesťan myslet?

celý článek


Jak církev dospěla k božství Ducha Svatého?

Jak církev dospěla k božství Ducha Svatého?

Vydání: 20, 13.5.2008

O Duchu Svatém se tvrdí, že je Bůh a že je jednou z osob Trojice. V Novém zákoně se ale nikde výslovně neříká, že tento Duch je Bůh a že je osoba.

celý článek
Aktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay